Geri Dön
Dünya‘İklim krizi göçe zorluyor’

‘İklim krizi göçe zorluyor’

Hollywood yıldızı Angelina Jolie, iklim krizinin insanları evlerinden uzaklaştırdığını, bunun da çatışma, yoksulluk ve gıda güvensizliği gibi tehditleri artırdığını belirterek, dünya liderlerine iklim krizini önleme konusunda sözlerini tutma çağrısı yaptı

‘İklim krizi göçe zorluyor’

ABD’li aktris, Birleşmiş Milletler Özel Elçisi Angelina Jolie, Instagram hesabında yaptığı paylaşımlarda, iklim krizinin yol açtığı yangınlar, seller ve su eksikliğinin göçmen krizine yol açtığını belirterek, dünya liderlerine acil eylem çağrısında bulundu.

‘İnsan krizidir’

Jolie, iklim krizi ve göçmen fotoğraflarıyla paylaştığı açıklamasında, geçen hafta sona eren İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP26) liderlerin verdikleri sözleri tutması gerektiğini söyledi. Uzun yıllardır BM’nin özel elçisi olarak mültecilere yardım eden Jolie, aynı zamanda oğlu Maddox’u evlat edindiği yer olan Kamboçya’da 20 yıldır ormanları korumak için çalışmalar yaptığını ifade etti. “Flora&Fauna International” ile Kamboçya’nın Samlout bölgesinde ormandaki bitki ve hayvanların haritasını çıkarmak için bir biyoçeşitlilik araştırması başlattıklarını duyuran yıldız, iklim krizinin bir insan krizi olduğunu ve onlarca yıllık eylemsizliğin ardından iklim acil durumunun hızlandığını belirtti. İklim krizinin etkileri nedeniyle insanların yerlerinden edildiğini dile getiren Jolie, şunları dedi:

“Çatışmalardan ve zulümden kaçan insanların yüzde 80’i iklim acil durumunun ön saflarında yer alan ülkelerden geliyor. İklim değişikliğine karşı en savunmasız ve buna en az katkıda bulunan insanların en kötü etkilenenler olması adil değil” ifadelerini kullandı. Jolie, “Bu (nesli tükenmekte olan vahşi yaşamın ne kadar kaldığının bilinmemesi) küresel olarak ormansızlaşmanın yıkıcı etkisinin ve dünya liderlerinin neden sözlerini tutması gerektiğinin sadece bir örneği.”

 

Meteoroloji'den 26 kent için flaş uyarı! İstanbul'a kar geliyor
Cenazesi doldu taştı! Peş peşe ölümlerin ardından uzmanlar açıkladı
Kayseri'de korkutan deprem! Peş peşe flaş açıklamalar...
AK Parti'den EYT müjdesi! 2022 yılı içerisinde...
ABD'li akademisyene sert tepki: Utanmanız gereken yaptığınız katliamlardır
3 ayda 1 yıllık para kazanıyorlar! 'İlçede yatacak yer bile yok'
Kelepçe ile boğdu, çöpe attı! 'Gelin beni alın'
Fenerbahçe'de istifaya davet edilen ve kongre çağrısı yapılan Başkan Ali Koç kararını verdi!
Film setlerini aratmayacak kaçış planı! 'Bu neyin paniği'
Radikal karar! Gelmiş geçmiş en iyileri satıyor...
Milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor! Ceza ödemeden sözleşme feshedilecek
Şansal Büyüka'dan zehir zemberek Fenerbahçe eleştirisi
Defne'nin itirafı şaşırttı: Kızlarımın babası kıyafetlerime karışırdı!
Ansızın yüzüne saldırdı! Çalılardan çıkan dehşet avı kana buladı
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Çarşamba Şok’ta

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler