Dünya‘İmkânsızı istemiyoruz’

‘İmkânsızı istemiyoruz’

23.12.2022 - 07:00 | Son Güncellenme:

Türkiye’ye gelen İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström ile ortak basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Biz imkansızı istemiyoruz, terörle mücadelede sizden destek istiyoruz” dedi.

‘İmkânsızı istemiyoruz’

 

NATO üyeliği ile ilgili Türkiye’den onay bekleyen Finlandiya ile İsveç’in Ankara’yla temasları sürüyor. Bu çerçevede Türkiye’ye gelen İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından kabul edildi. Çavuşoğlu ile Billström, dünkü görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Haberin Devamı

İsveç’ten Türkiye’ye ziyaret trafiğine dikkat çeken Çavuşoğlu, “Başbakanın geçen ay ülkemizi ziyaret etmesi son derece faydalı oldu, Cumhurbaşkanımız ile samimi bir görüşme gerçekleştirdiler. Ocak ayında İsveç parlamentosunu ülkemizde ağırlamaktan mutluluk duyacağız. İsveç Milli Savunma Bakanı da ocak ayında ülkemizi ziyaret edecek. İsveç Adalet Bakanı’nı ülkemizde ağırlamaktan memnuniyet duyacağız” dedi. Toplantıda, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik başvurularına atıfta bulunan Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“O günden bu yana her iki ülke bazı ilerlemeler kaydetti. Biz, atılan adımları açıkça söylüyor, kabul ediyor, bundan da memnuniyet duyuyoruz. İsveç’in attığı adımları da not ediyoruz. Anayasalarında değişiklikler yapıyorlar. Savunma sanayiinde ürünlere getirilen kısıtlamaların kaldırıldığı açıklamaları, son derece olumlu. Mevkidaşımın özellikle terör örgütü PYD/YPG ile aralarına mesafe koyan açıklamaları da önemliydi. Keza PKK iltisaklı bir şahsı ülkemize sınır dış ettiler. Bunlar doğru yönde atılan adımlardır. Ancak özellikle terör örgütü iltisaklı suçluların iadesi ve terör varlıklarının dondurulması gibi bazı konularda somut bir gelişme yok. Listemizde olmayan bir kişinin iade edilmesini memnuniyetle karşıladığımızı söylemiştik. Bu hafta bir FETÖ mensubunun ülkemize iade talebi İsveç Yargıtayı tarafından reddedildi, bu çok olumsuz bir gelişme. Terör iltisaklı şahısların sınır dışı edilmeleri konusunda ilave adımların atılması bizim en doğal beklentimiz. İsveç’in de, Finlandiya’nın da ahitnameden doğan yükümlülükleri var.”

Haberin Devamı

‘Destek suç olacak’

Türkiye’nin, İsveç’ten beklentisini de dile getiren Çavuşoğlu, “Nihayetinde biz imkansızı istemiyoruz, terörle mücadelede sizden destek istiyoruz. Sizinle ilişkilerimiz stratejik ortaklık seviyesinde, müttefik olmak istediğiniz ülkenin güvenlik endişelerini anlamanızı istiyoruz. Atılması gereken önemli adımlar var. Türk halkının ve de Meclisimizin de ikna olması gerekiyor. Bu yönde atacağınız adımlarda biz Türkiye olarak her türlü desteği vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

İsveç Dışişleri Bakanı Billström de, toplantıda, taahhütleri ciddiye aldıklarını kaydederken, şöyle devam etti: “Üçlü ahitnamenin imzalanmasından bu yana İsveç’te, özellikle operasyonel iş birliğinin yoğunlaşmasıyla ilgili adımlar atıldı. PKK, belki İsveç’e büyük tehdit olmayabilir ama kesinlikle Türkiye için büyük bir tehdit. Biz bunu çok ciddiye alıyoruz. Bireysel olarak vakalara değil genel tabloya bakmak lazım. 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek yeni yasal düzenleme ve şu anda İsveç parlamentosunda görüşülen bir başka yasal düzenlemeden sonra anayasada değişiklikler olacak... Terörizm propagandası yapmayı suç haline getireceğiz. Bu da çok geniş kapsama sahip olacak. İkinci yasal düzenleme içinse terörizmin desteklenmesi ya da teşvik edilmesi artık suç teşkil edecek. PKK faaliyetlerinin İsveç topraklarında desteklenmesi, artık suç unsuru haline gelecek... Bir terörist örgütte, bu terör örgütünü teşvik etmek, bununla ilgili propaganda yapmak ve onu desteklemek için atılan adımlar artık suç teşkil edecek.”

Haberin Devamı

Çavuşoğlu, Blinken ile görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile dün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, tahıl anlaşmasının uygulanması başta olmak üzere Ukrayna’daki son gelişmeler, NATO genişlemesi, F-16 tedarik süreci ve önümüzdeki döneme ilişkin ziyaret takvimi ele alındı. Görüşmede Suriye’deki son gelişmeler de gündeme gelirken, Çavuşoğlu terörle mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğini vurguladı.