Geri Dön
Dünyaİngiltere Başbakanı Johnson hakkında polis soruşturma başlattı!

İngiltere Başbakanı Johnson hakkında polis soruşturma başlattı!

İngiltere'de Başbakanlık, ilk koronavirüs kısıtlamalarının uygulandığı Haziran 2020'de Başbakanlık çalışanlarının Boris Johnson'ın doğum gününü kutlamak için Başbakanlık konutunda bir partide bir araya geldiğini kabul etti. Gelen son dakika haberine göre, İngiltere Başbakanı hakkında polis soruşturma başlattı.

İngiltere Başbakanı Johnson hakkında polis soruşturma başlattı!

ITV News'e göre 30'a yakın kişinin katıldığı etkinlikte "İyi Ki Doğdun" şarkısı söylendi ve pasta servisi yapıldı.

Başbakanlık, çalışanların Başbakan Johnson'a mutlu bir yaş dilemek için 10 dakikadan kısa süreliğine bir araya geldiğini belirtti.

Etkinlik sırasındaki kapanma kuralları, İngiltere'de kapalı ortamlarda çoğu durumda ikiden fazla kişinin bir araya gelmesini yasaklıyordu.

ITV'ye göre 19 Haziran'da gerçekleşen etkinlik, Başbakan Johnson'ın şehir dışındaki bir resmi ziyaretinin dönüşünde, sürpriz olarak düzenlendi.

Ardından da Johnson, Başbakanlık konutunda aile arkadaşlarını ağırladı.

Öte yandan bir Başbakanlık sözcüsü haberin bu kısmını yalanladı ve "Bu kesinlikle doğru değil. Başbakan kurallara uygun bir şekilde az sayıda aile mensubunu açık havada ağırladı" dedi.

BBC'ye bilgi veren başka bir kaynak, bu ikinci etkinliğin Başbakanlık konutunun bahçesinde düzenlendiğini, Johnson'ın aile üyelerinin katıldığını söyledi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Boris Johnson, bakanların kendisine Haziran 2020'de düzenlenen doğum günü partisine destek vermesinin ardından bir polis soruşturmasıyla karşı karşıya.

Scotland Yard polis şefi Dame Cressida Dick, son iki yılda Downing Street ve Whitehall'daki karantina ihlalleri hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Duyuru, Ulaştırma Bakanı Grant Shapps'ın Kabine Odasında 30 kadar kişinin toplandığı, Johnson'a bir pasta sunup ona şarkı söylediği yönündeki son iddialar için 'üzgün olduğunu' itiraf etmesinin ardından geldi.

Genellikle kabinenin en sadık bakanlarından birisi olan Shapps, Sky News'e "Bu onun (Boris Johnson'ın) doğum günüydü ve bunlar her zaman birlikte çalıştığı insanlar. Dediğim gibi, bunları bu olayı savunmak için söylemiyorum" dedi.

RAPOR BU HAFTA YAYINLANACAK

Ana muhalefetteki İşçi Partisi Lideri Sir Keir Starmer "Başbakanın kendi koyduğu kurallara uyması gerektiğine inanmadığını gösteren bir kanıt daha" dedi ve Johnson'ı istifaya davet etti.

Bu doğum günü etkinliğinin ortaya çıkmasından önce de Başbakan Boris Johnson, koronavirüs kısıtlamaları sürerken Başbakanlık Konutu'nda düzenlenen en az bir partiye katıldığı için istifa baskısı altındaydı. İddialarla ilgili soruşturma raporunun bu hafta yayımlanması bekleniyor.

Soruşturmayı yürüten Sue Gray'in raporunu hangi gün yayımlayacağı bilinmiyor. Johnson'ın eski başdanışmanı Dominic Cummings'in bugün Gray'in ekibine ifade vermesi bekleniyor.

Hükümeti, Johhson'ın görevden ayrılmasını isteyen milletvekillerine karşı 'şantaj yapmaya çalışmakla' suçlayan iktidardaki Muhafazakar Parti'nin milletvekillerinden William Wragg de bu hafta polisle bir arfaya gelecek.

Geçtiğimiz hafta şantaj iddialarını dile getiren Wragg, kendisi gibi tehdit edilen diğer milletvekillerinin de polise başvurmasını istedi.

Wragg, olası bir soruşturmanın başbakanlık değil bağımsız uzmanlarca yapılması gerektiğini söyledi.

Başbakanlık ise iddialarla ilgili bir kanıtın olmadığını söylüyor.

Muhafazakar Parti'nin bazı milletvekilleri, koronavirüs kısıtlamaları döneminde Başbakanlık Konutu'nda partiler düzenlendiğinin ortaya çıkması sonrası Johnson'ın istifasını talep ediyor.

SUE GRAY

Şu anda Kabine Ofisi'nde müsteşar olan Gray, Başbakanlık Konutu'ndaki partilerle ilgili iddiaları araştırıyor.

Basında çıkan haberlere göre, pandemide yürürlükte olan kısıtlamalar sırasında Başbakanlık Konutu'nda ve diğer hükümet dairelerinde 16 farklı toplantı yapıldı.

Bunlardan biri de 20 Mayıs 2020'de verilen parti. Başbakan Johson bu partiye katıldığını itiraf etti. Ancak bunun bir "iş etkinliği" olduğunu öne süren Johnson, çabalarından dolayı personele teşekkür etmek için burada yalnızca 25 dakika kaldığını söyledi.

Gray ayrıca 16 Nisan 2021'de Kraliçe İkinci Elizabeth'in eşi Edinburgh Dükü Prens Philip'in cenaze töreninin öncesinde düzenlenen iki etkinlik üzerinde de çalışıyor. 

Gray'den, etkinliklerin niteliğine, amacına ve kimlerin katıldığına bakması istendi. Soruşturma Başbakan Johnson tarafından talep edildi. Tarafsız olması gereken Gray, raporunu Johnson'a verecek.

BBC Politika Muhabiri Damian Grammaticas'a göre, Johnson'ın görevi için en büyük tehdit Gray'in raporu olacak.

Johnson'ın yanlış bir şey yapmadığına inandığı ve bu inançla da görevine devam etmeye kararlı olduğu bildiriliyor.

Şu ana kadar altı Muhafazakar Partili milletvekili, Johnson'a güvenmediğini açıkça kamuoyuna duyurdu.

Boris Johnson hakkında Muhafazakar Parti'nin meclis grubunda güven oylaması yapılabilmesi için partinin 360 milletvekilinden 54'ünün bu yöndeki taleplerini parti yönetimine bildirmesi gerekiyor.