Geri Dön
Dünyaİngiltere’de B Planı kısıtlamaları sona eriyor

İngiltere’de B Planı kısıtlamaları sona eriyor

İngiltere’de Kovid-19 tedbirleri nedeniyle uygulanan B Planı kısıtlamaları kapsamında Kovid-19 pasaportu ve maske zorunluluğunun kaldırıldığı açıklandı.

İngiltere’de B Planı kısıtlamaları sona eriyor

İngiltere tüm dünyayı etkisi altına alan Omicron mutasyonuna rağmen Kovid-19 tedbirlerini gevşetiyor. Başbakan Boris Johnson tarafından yapılan açıklamada, uygulamada olan B Planı kapsamında Kovid-19 pasaportu, evden çalışma ve maske zorunluluğunun gelecek hafta perşembe gününden itibaren kaldırılacağı belirtildi.

Johnson, Avam Kamarası’ndaki Kovid-19 vakalarında düşüşler görüldüğü ve ülkede Omicron mutasyonundaki en yüksek seviyeye ulaşıldığı için tedbirlerin gevşetilebileceğini söyledi.

HALKIN KARARINA GÜVENME ZAMANI
Johnson ayrıca, kapalı ve kalabalık alanlardaki maske kullanımında da halkın kararına güvenme zamanının geldiğini belirtti. Bakımevi ziyaretleri ile ilgili de konuşan Johnson, bu alanda uygulanan kısıtlamaların zamanı geldiğinde kaldırılacağını söyledi.

Kovid-19 hastalarının izolasyon süreleriyle ilgili yasal düzenlemenin 24 Mart’ta son bulacağını ifade eden Johnson, bu sürenin öne çekilebileceğini de belirtti.
İngiltere’de son açıklanan Kovid-19 verilerine göre, 94 bin 432 vaka tespit edildi ve 438 kişi hayatını kaybetti.