Geri Dön
Dünyaİnsanlık sustu füzeler konuştu

İnsanlık sustu füzeler konuştu

İsrail polisi ve Filistinliler arasında Kudüs’te başlayan gerginlik Gazze’ye sıçrarken, karşılıklı füze atışları sonrasında Gazze’de 150 noktaya hava saldırısı düzenlendi. Olaylarda 30 Filistinli ve 3 İsraillinin hayatını kaybettiği ifade ediliyor

İnsanlık sustu füzeler konuştu

İsrail polisi ile Filistinliler arasında Doğu Kudüs’te başlayan gerginlik, Gazze’ye sıçrarken, bölgede yaşanabilecek yeni bir savaştan endişe ediliyor. Önceki gün ve dün gerçekleşen füze saldırılarında bilanço ağırlaşırken, Gazze’de İsrail’in hava saldırıları sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı 10’u çocuk 30’a yükseldi, 200’den fazla kişi yaralandı. Gazze’deki yerel kaynaklar, İsrail ordusunun sivillerin ikamet ettiği bir apartmanı da vurduğunu ifade etti.

İsrail ise, Gazze’den düzenlenen roket saldırıları nedeniyle 3 İsraillinin hayatını kaybettiğini, 31 kişinin yaralandığını açıkladı. İzzeddin Kassam Tugayları, İsrail’e 5 dakikada 137 roket gönderdiklerini duyurdu. 12 saatlik bir sürede Gazze’den 300’den fazla roket atıldığı belirtilirken, İsrail’in Demir Kubbe Hava Savunma Sistemi roketlerin çoğunu havada imha etti.

İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi’nde 150’den fazla noktaya hava saldırısı da düzenledi. İsrail ordusuna ait savaş uçakları, Gazze’nin kuzeyinde Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları’na ait mevzileri hedef aldı. Ordudan yapılan açıklamada, İsrail Hava Kuvvetleri’nin Gazze Şeridi’nden roket fırlatmaya çalışan bir hücreyi hedef aldığı, Hamas’a ait istihbarat merkezine de hava saldırısı düzenlendiği kaydedildi. İsrail Ordu Sözcüsü Jonathan Conricus, hava saldırılarında 15 Hamas üyesinin öldürüldüğünü savundu. İsrail polisi, dün akşam bir kez daha Mescid-i Aksa’da Filistinlilere saldırdı. 15 Filistinlinin ses bombaları ve plastik mermilerle yaralandığı bildirildi. 

‘Saldırılar sürecek’

Olayların yatışması ümit edilirken, iki taraftan da endişe verici açıklamalar yapıldı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “Gazze’ye saldırıların yoğunluk ve sıklığını artıracaklarını” açıklarken, Kudüs’e fırlatılan Hamas roketini “kırmızı çizgi” diye tanımladı. Netanyahu, “Bir savaşın ortasındayız ve tüm gücümüzle saldırmaya devam edeceğiz” dedi. Hamas ise, abluka altında tutulan Gazze Şeridi’ndeki Filistin direniş gruplarının, İsrail saldırıları karşısında “bombalamaya karşı bombalama” denkleminden vazgeçmeyeceğini bildirdi.

İnsanlık sustu füzeler konuştu

BM’den ‘tam ölçekli savaş’ uyarısı

İsrail ve Filistin arasındaki çatışmalara ilişkin Birleşmiş Milletler’den ‘tam ölçekli savaş’ uyarısı geldi. BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland, İsrail ve Filistin’e çağrıda bulunarak, “Yangını derhal söndürün, tam ölçekli bir savaşa doğru sürükleniyoruz. Gazze’de yıkıma sürükleyen savaşın bedelini halk ödüyor” açıklamasında bulundu. BM Güvenlik Konseyi’nin Doğu Kudüs’te artan gerginliği görüşmek üzere bugün toplanacağı bildirilirken, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHr) Sözcüsü Rupert Colville, işgal altındaki Filistin toprakları, Doğu Kudüs ve İsrail’de şiddet olaylarının tırmanmasından “derin endişe duyduğunu” belirtti. Colville, “Her türlü şiddeti, şiddete teşviki, etnik ayrımcılığı ve provokasyonları kınıyoruz” dedi.

Avrupa Birliği (AB) de Kudüs’te son günlerde meydana gelen olayların, Filistin ile İsrail arasında doğrudan müzakerelere duyulan ihtiyacın göstergesi olduğunu bildirdi. AB Komisyonu sözcülerinden Peter Stano, Batı Şeria ve Gazze’de meydana gelen olayların AB ülkeleri için “derin endişe kaynağı” olduğunu söylerken, Gazze’den roket fırlatılmasını kabul edilemez bulduklarını kaydetti.

‘Sebepsiz ve orantısız’

Uluslararası Af Örgütü ise İsrail’in, Doğu Küdüs’te “büyük çoğunluğu barışçıl” olan Filistinli göstericilere karşı “sebepsiz ve orantısız” güç kullanarak “yasa dışı” eylemde bulunduğunu açıkladı.

Hamas yeni bir füze kullanmış

Hamas Hareketi’nin silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, pazartesi akşamı Kudüs’e yönelik düzenlenen saldırının A120 model roketleriyle gerçekleştirildiğini açıkladı. Kassam’dan yapılan yazılı açıklamada, yüksek tahrip gücüne sahip başlıkları bulunan A120 roketlerinin 120 kilometre menzilli olduğu kaydedildi. Öte yandan El-Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Beytül Makdis’teki murabıtlara Mecid-i Aksa’nın içinde güvende ve rahat olmalarını söylüyoruz bilsinler ki arkalarında teyakkuz durumunda tetiğe basan bir direniş var” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Uydudan izleniyor! 3 günde 30 kilometre gittiMuğla'da tedavisi tamamlandıktan sonra uydu takip cihazı takılan ve "Talay" ismi verilen nesli tükenme tehlikesi altındaki yeşil deniz kaplumbağası, 3 günde yaklaşık 30 kilometre yol katetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet