Geri Dön
Dünyaİnsansız denizaltı yakalandı!

İnsansız denizaltı yakalandı!

İspanya'da ev yapımı denizaltıdan dört ay sonra bu kez 200 kiloya kadar yük taşıyabilen insansız denizaltılar ortaya çıkarıldı. Kartelin elindeki insansız hava araçları ise navigasyon sistemleriyle donatılmış ve bir tabletle dünyanın her yerinden uçurulabilecek kapasitede.

İnsansız denizaltı yakalandı!

Takvimler Şubat 2011'i gösterirken, derin ormanlık alandaki bir nehir yatağına gizlenmiş halde bulunan son model araç dünya gündeminde üst sıralara tırmandı. Araç öyle gelişmişti ki, tamamen suyun altında sekiz gün boyunca seyahat edebiliyordu.

9 metre derinliğe dek inebilen araç iki dizel motorla çalışıyordu ve havalandırması vardı. Yaklaşık 2 milyon dolara mal olduğu tahmin edilen aracın uzunluğu 30 metreydi.

Önceki yıllarda da benzer araçlar bulunmuştu ancak Kolombiya'da yakalanan denizaltı, o güne kadar ortaya çıkarılmış en gelişmiş kaçakçılık yöntemiydi.

Uçaklar, gemiler, tüneller, kamyonlar, tekneler insansız hava araçları ve denizaltılar. Her gün yeni bir yol keşfeden karteller, bu kez İspanya'da insansız denizaltıyla yakayı ele verdi.

İspanyol polisi, Mart ayında iki tona kadar uyuşturucu taşıma özelliğine sahip, ev yapımı bir denizaltı ele geçirdi. 9 metre uzunluğundaki denizaltı, ülkenin güneyindeki Malaga kentinde bulunan bir depoda bulundu.

Fiberglass ve kontraplaktan yapılan denizaltı uyuşturucu kaçakçılığı için hazırlanmıştı ancak kullanılmadan yakalandı.

FRANSIZ ÇETEYE VERİLECEKTİ

İspanyol polisi, henüz dört ay dolmadan bu kez bir insansız denizaltılara ulaştı. Fas'tan uyuşturucu kaçırılmasında kullanılan üç insansız denizaltıdan her biri, 200 kiloya kadar yük taşıyabiliyor.

İnsansız denizaltılardan birinin tamamen bitirildiği, ikisinin de hala inşa halinde olduğu kaydedildi. İnşa edilen denizaltıların kokain kaçırabilmesi için bir Fransız çeteye verileceğine inanılıyor.

Polis, denizaltıları yapıp, Avrupa genelindeki uyuşturucu kaçakçılarına sattıklarından şüphelenilen çetenin dağıtıldığını bildirdi.

Yetkililer çetenin, özellikle uyuşturucu kaçırılmasında kullanılabilecek hava, kara ve deniz araçları konusunda uzmanlaştığını söyledi. Ayrıca çete bu araçları Danimarka, İtalya, Fransa ve İspanya'daki çetelere satmakla suçlandı.

İnsansız denizaltı yakalandı

NAVİGASYON SİSTEMLERİ VAR

Navigasyon sistemleri bulunan insansız hava araçlarının, dünyanın herhangi bir yerindeki kartel üyeleri tarafından bir tabletle uçurulabilecek teknolojiye sahip oldukları belirtiliyor.

14 ay süren soruşturma sonucu, Cadiz, Malaga ve Barcelona'da sekiz kişi yakalandı. Gözaltına alınanlar arasında, bir baba ve oğlunun bulunduğu ve bunlardan birinin böyle karmaşık araçlar yapmaya gereken teknik bilgiye sahip bir helikopter pilotu olduğu kaydedildi.

Yetkililer ayrıca 24 kilo esrar, 157 bin euro nakit ve üç büyük insansız hava aracı ele geçirdi.

Polisin yazılı açıklamasında "Bu araçlar, uyuşturucu kaçakçılarının Cebelitarık Boğazı'ndan uzaktan çok miktarda narkotik madde taşıyabilmesini sağlayabilir" denildi.

İspanya'nın kuzeybatısında 2019 yılında batan bir denizaltıda iki tondan fazla kokain ele geçirilmiş, iki kişi gözaltına alınmıştı.

İspanya, büyük miktarlarda esrar üreten Fas'a olan yakınlığı ve dünyada kokainin büyük çoğunluğunun üretildiği Güney Amerika'daki eski sömürgeleriyle yakın ilişkileri nedeniyle uyuşturucunun Avrupa'ya başlıca giriş noktalarından.

Avrupa ve Afrika'yı ayıran 15 kilometre genişliğindeki Cebelitarık Boğazı, uyuşturucu kaçakçılarının en gözde güzergahlarından. Geçen yıl Nisan ayında polis, boğazdan sürat tekneleriyle esrar kaçırmaya çalışan 100 çete üyesini yakalamıştı.

Denizaltılar, Latin Amerika ülkelerinden ABD'ye uyuşturucu taşınmasında da sıklıkla kullanılıyor.