Geri Dön

Irak DAEŞ'le mücadele koalisyonuna yeniden döndü

Irak, İran'ın füze saldırıları nedeniyle ara verilen terörle mücadele operasyonlarına yeniden katılacağını açıkladı.

Irak DAEŞ'le mücadele koalisyonuna yeniden döndü

Irak güvenlik güçleri, DAEŞ ile mücadele eden ABD liderliğindeki uluslararası koalisyonla yeniden ortak operasyonlara başlama kararı aldı.

DAEŞ'in bölgedeki etkisini yok etmek amacıyla oluşturulan uluslarası koalisyon güçleri Irak'taki ABD üslerine İran tarafından yaklaşık üç hafta önce yapılan füze saldırıları nedeniyle faaliyetlerini askıya almıştı.

ABD'nin Ocak ayı başında İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'yi Irak'ta hava operasyonuyla öldürmesinden sonra bölgedeki gerilim artmıştı. Tahran yönetiminin Süleymani'nin intikamının alınacağını açıklaması ABD ve İran arasında bir savaşın çıkacağına ilişkin endişelere yol açmıştı. Ancak gerilim zamanla azaldı.

İranlı komutan Kasım Süleymani ve İran destekli Iraklı Şii milis gücü Haşdi Şabi'nin Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el Mühendis'in ABD'nin operasyonunda öldürülmesi sonrasında İran, Irak topraklarındaki Amerikan üslerine füze saldırısı düzenlemişti. Irak meclisi, ülkedeki Amerikan askerlerinin ülkeden çekilmesini talep eden bir tavsiye kararı almış, ABD yönetimi ise 'çekilmeyeceğiz' mesajı vermişti.

Sinirlioğlu'ndan flaş açıklamalarTürkiye'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, ''Türkiye savaş istemiyor ama güvenliği tehdit edilirse de güç kullanmakta tereddüt etmeyecek.'' dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber