Geri Dön
Dünyaİskeletin hayatı X-ışınıyla öğrenildi

İskeletin hayatı X-ışınıyla öğrenildi

Güney Afrika’da 1990’ların ortalarında keşfedilen ve insanın atası olan ünlü ‘Little Foot’ (küçük ayak) adlı iskelete yüksek çözünürlüklü X-ışınları kullanılarak yapılan analiz, tarih öncesi yaşamla ilgili yeni ayrıntıları gün yüzüne çıkardı.

İskeletin hayatı X-ışınıyla öğrenildi

İngiltere’de Diamond Light Source adlı bilim tesisinde yapılan analizde, 3.6 milyon yıl önce yaşayan ‘australopithecus prometheus’ türü Little Foot’un yaşlı bir kadın olarak öldüğü, hastalık veya yetersiz beslenmeden dolayı çocukken iki kez zorlu bir süreçten geçtiği ortaya çıktı. Analizde dişlerinin aşınmış olduğunun belirlenmesi nedeniyle Little Foot’un yaşlı bir yetişkin olarak öldüğü tespiti yapıldı.

Kanser ve Beslenme | Sağlık Sohbetleri - Cnnturk.comCnnturk.com'da yepyeni bir sağlık programı başladı. Moderatörlüğünü Elif Tümen'in yaptığı Sağlık Sohbetleri programında bu haftanın özel konusu "Kanser ve Beslenme". Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Erdem Göker ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Şuayib Yalçın kanser ve besleme ilişkisinin yanı sıra kanser hastalarının tedavisinde beslenmenin önemini, klinik beslenmenin tedavi başarısına etkisi ve kanserli hastaların hayat kalitesi üzerindeki etkisini anlatıyor. (Sponsorlu İçerik)

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet