Geri Dön
Dünyaİskoçya'da ambülans direksiyonlarının başına askerler geçiyor

İskoçya'da ambülans direksiyonlarının başına askerler geçiyor

Covid-19 pandemisi sebebiyle sağlık sisteminin baskı altında olduğu Birleşik Krallık'ta (BK) ordu devreye giriyor. Ambülans şoförü eksikliğinin yaşandığı İskoçya'da 114 asker, İskoç hükümetinin çağrısı üzerine pazar gününden itibaren iki ay boyunca direksiyon başına geçecek. 111 asker ise mobil Kovid-19 test kliniklerinde görev yapacak.

İskoçya'da ambülans direksiyonlarının başına askerler geçiyor

Sürenin koşullara bağlı değişebileceğini söyleyen Albay Anthony Phillips, "Askerlerin üçte ikisi Glasgow'da, geri kalanıysa Edinburgh'da çalışacak" dedi. BBC'nin haberine göre taksi firmaları, Britanya Kızılhaçı ve itfaiye de ilerleyen günlerde şoför gönderecek.

Albay Phillips, askerlerin halihazırda İngiltere'nin bazı bölgelerinde Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Sistemi'ne (National Health Service - NHS) destek verdiğini ve bu sayede deneyim kazandığını sözlerine ekledi.

İskoçya Sağlık Bakanı Humza Yousaf ise ellerinde sihirli değnek olmadığına dikkat çekerek "Bu, NHS'in şimdiye kadar karşılaştığı en zorlu kış olacak" diye konuştu. Yousaf şoför desteğinin, bekleme sürelerinde "ciddi bir azalma" sağlayacağını beklediğini ifade etti.

Zira İskoç Ambülans Servisi'nden Pauline Howie, üzerlerindeki baskının birkaç aydır arttığını kaydetti:

Kısıtlamalar hafifletildikçe talep artmaya başladı. Ne yazık ki son dalgada pek çok personelimiz tekrar Kovid-19'a yakalandı.

Galler'de de ambülans servisi Kovid-19, grip salgını tehdidi ve kış mevsiminin getirdiği diğer sıkıntılar sebebiyle "büyük ve sürekli baskı" altında olduklarını bildirerek birkaç gün önce ordudan destek istemişti.

Ülkede askerlerin, ilerleyen günlerde ambülansların şoför koltuğuna oturması bekleniyor.

Kaynak: Independent Türkçe

Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu ( 27 Ekim 2021 )Sağlık Bakanlığı Türkiye'nin 27 Ekim 2021 koronavirüs tablosu ve aşı haritasını açıkladı. Türkiye'de son 24 saatte 355 bin 947 Kovid-19 testi yapıldı, 26 bin 896 kişinin testi pozitif çıktı, 210 kişi yaşamını yitirdi. Bakan Koca kritik tabloyu paylaşırken önemli uyarılarda bulundu.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler