Dünya İspanya'da doğum oranı, kayıtların başladığı 1941'den bu yana en düşük seviyesine geriledi

İspanya'da doğum oranı, kayıtların başladığı 1941'den bu yana en düşük seviyesine geriledi

22.02.2024 - 13:22 | Son Güncellenme:

Ulusal İstatistik Ofisi doğumlardaki azalmanın çocuk doğurma yaşındaki gecikmeyle bağlantılı olduğunu, 40 yaş üstü doğum yapan kadınların sayısının son on yılda yüzde 19,3 arttığını söyledi.

İspanyada doğum oranı, kayıtların başladığı 1941den bu yana en düşük seviyesine geriledi

İspanya'nın doğum oranı kayıtların başladığı 1941'den bu yana en düşük seviyesine düştü ve 2023 yılında ülkenin 48,6 milyonluk nüfusuna yalnızca 322 bin 075 bebek eklendi. Ulusal İstatistik Enstitüsü'nün (INE) çarşamba günü yayınladığı geçici verilere göre İspanya'da doğum oranı geçen yıl 2022'ye kıyasla yüzde 2 düştü. Böylece son on yıl içinde neredeyse yüzde 25'lik bir düşüş yaşanmış oldu.

Haberin Devamı

Eurostat'ın 2021 verilerine göre, bu gerileme İspanya'yı Avrupa Birliği'ndeki Malta'nın ardından en düşük ikinci doğurganlık oranına sahip ülke haline getirdi.

Eurostat'ın verileri, İspanya'da kadın başına 1,19 canlı doğum oranının mevcut nüfus seviyelerinin korunacağı 2,1'in çok altında olduğunu gösterdi. AB'de doğum oranı ortalaması ise 1,53 seviyesinde.

Demograflar ve ekonomistler, Avrupa'yı azalmakta olan doğum oranını artırmaya yönelik girişimlerde bulunmaya çağırırken bazı İspanyol bölgesel yönetimler, insanları aile kurmaya teşvik etmek için mali önlemler ve vergi indirimleri uygulamaya koydu.

Aile sosyolojisi, demografisi ve eşitsizlik konularında uzmanlaşan Profesör Marta Seiz Reuters'e verdiği demeçte "Çocuk doğurmanın artık genelleştirilmiş bir yaşam arzusu olmadığı doğru. Kadınlar bir kariyere sahip olmak istiyor, insanlar bir aile kurmadan önce belirli şeyler yapmak istiyor," ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

Seiz, ekonomik belirsizlik, işsizlik, düşük kaliteli işler ve artan konut fiyatlarının İspanyolların geç hamile kalmasının veya başlangıçta planladığından daha az çocuk sahibi olmasının nedenlerinden bazıları olduğunu vurguladı. İspanya babalık ve doğum izni politikalarını eşitlese de Seiz, önlemlerin hâlâ yetersiz olduğunu söyledi.