Geri Dön

İspanya'da Kovid-19'dan son 24 saatte 515 kişi hayatını kaybetti

İspanya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını kaynaklı can kaybının son 24 saatte 515 artarak 57 bin 806'ya çıktığı açıklandı. Sağlık Bakanlığının güncellediği Kovid-19 verilerine göre dünden bugüne 34 bin 899 yeni vaka tespit edilirken, toplam vaka sayısı 2 milyon 705 bin 1'e ulaştı.

İspanya'da Kovid-19'dan son 24 saatte 515 kişi hayatını kaybetti

 

İspanya genelinde ortalama her 100 bin kişide tespit edilen Kovid-19 vaka sayısı 890 olurken, bu rakam, Avrupa Birliği'nin riskli bölge olarak tanımladığı kriterlerin neredeyse 4 katına denk geliyor. 

Hastanelerdeki yoğun bakım ünitelerinde yatak doluluk oranının yüzde 42'ye çıktığı bilgisi de paylaşıldı. 

Bu arada İspanya'da cezaevlerindeki tutuklular arasında son 15 günde tespit edilen Kovid-19 vaka sayısının iki kat arttığı duyuruldu. 

Salgına karşı 25 Ekim'den bu yana ülke genelinde olağanüstü hal (OHAL) uygulayan İspanya'da yerel yönetimlerin inisiyatifiyle mevcut tedbirler sıkılaştırılıyor. 

Gece sokağa çıkma yasağının başlamasını erkene alan çok sayıda yerel yönetim, salgının yoğun olduğu yerlerde serbest dolaşım kısıtlamalarına devam ediyor. 

Bazı özerk yönetimler bar, restoran ve alışveriş merkezlerini kapatırken, bazıları da çalışma saatlerine kısıtlama getiriyor. 

Ayrıca aile veya arkadaş grupları arasında en fazla toplanma sayısı bölgelere göre değişiklik göstererek 4 veya 2'ye indirilirken, Galisya'da aynı evde yaşayanlar dışında bir araya gelinmesine yasak getirdi. 

Diğer yandan İspanya'da 27 Aralık'ta başlayan Kovid-19 aşılaması, tedarikte yaşanan gecikmelerden dolayı oldukça yavaşlasa da şu ana kadar aşı olanların sayısı 1 milyon 400 bini geçti.

Gara'da ele geçirilen iki teröristin ifadesi ortaya çıktıGara operasyonunda ele geçirilen PKK'lı teröristler Doğan Geçgel ve Osman Acer'in ifade görüntüleri ortaya çıktı. Teröristlerden Doğan Geçgel, "'Sorej' kod isimli sorumluya, 'Buraya operasyon olursa bir şey olursa esirlerin hiçbiri sağ gitmemeli, ailelerine teslim olmamalı' diye talimat verildiğini duyduğunu anlattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet