Geri Dön
DünyaSon dakika... İsrail askerleri tabuta saldırdı! El Cezire muhabirinin cenazesinde olay çıktı

Son dakika... İsrail askerleri tabuta saldırdı! El Cezire muhabirinin cenazesinde olay çıktı

Filistin'de öldürülen El-Cezire muhabiri Şirin Ebu Akile'nin cenazesi bugün son yolculuğuna uğurlandı. Cenaze, Kudüs'te hastaneden çıkarıldığı sırada İsrail güvenlik güçleri ve göstericiler arasında gerilim çıktı. Güvenlik güçleri, Filistin bayrakları taşıyan kalabalığa müdahale etti.

İsrail askerlerinin bir mülteci kampına düzenlediği baskın sırasında başından vurularak hayatını kaybeden “El Cezire” kanalı muhabiri Şirin Ebu Akile’nin cenazesi töreni sırasında gerginlik çıktı. 

Son dakika... İsrail askerleri tabuta saldırdı El Cezire muhabirinin cenazesinde olay çıktı

İSRAİL ASKERLERİNDEN MÜDAHALE

Cenaze, Kudüs'te hastaneden çıkarıldığı sırada İsrail güvenlik güçleri ve göstericiler arasında arbede çıktı. Güvenlik güçleri, Filistin bayrakları taşıyan kalabalığa müdahale etti.

COP, SES BOMBASI, MERMİ...

Öldürülen Filistinli kadın gazeteci Şirin Ebu Akile'nin tabutu omuzlarda ve onlarca Filistin bayrağıyla ilerlerken aralarında atlıların da bulunduğu İsrail polisi cenazeye katılanlara cop, ses bombası ve kauçuk kaplı mermiyle müdahale etti. Sağlık ekipleri yaralılara müdahale etti.

Ebu Akile'nin naaşı, İsrail polisinin müdahalesi sırasında omuzlarda morga geri taşındı. İsrail polisi, morgun önünde bir süre bekledikten sonra tabut cenaze arabasına yüklendi.

"HESAP SORULSUN"

Öte yandan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Şirin Ebu Akile’nin İsrail güvenlik güçleri tarafından vurularak öldürülmesi karşısında dehşete düştüğünü kaydederken, yetkili makamları, bağımsız ve şeffaf soruşturma yürütmeye çağırdı, sorumlulardan hesap sorulmasını istedi.

Filistin makamlarıyla, İsrail arasında soruşturmaya ilişkin gerilim de sürüyor. Nitekim Filistin yönetimi, İsrail’in ortak soruşturma teklifini reddetti. Filistin yönetimi, Ebu Akile’yi öldüren kurşunu da İsrail makamlarına teslim etmeyeceğini bildirirken, İsrail savunma yetkilileri, kendi soruşturmalarını yürüttüklerini bildirdi.

Son dakika... İsrail askerleri tabuta saldırdı El Cezire muhabirinin cenazesinde olay çıktı


BİLİNÇLİ ŞEKİLDE ATEŞ AÇILDI

El Cezire kanalının Filistinli muhabiri Şirin Ebu Akile, İsrail askerlerince başından vurularak öldürüldü, bir başka gazeteci de yaralandı. Kanal tarafından yapılan açıklamada, Ebu Akile’nin kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği, yaralanan Filistinli gazeteci Ali Samudi’nin de sırtından vurulduğu ancak durumunun stabil olduğu bildirildi.

Son dakika... İsrail askerleri tabuta saldırdı El Cezire muhabirinin cenazesinde olay çıktı
(Öldürülen El-Cezire muhabiri Şirin Ebu Akile)

Ölen gazetecinin meslekdaşları, 15 yıldır Filistin-İsrail çatışmalarını izleyen Ebu Akile’nin “basın” yazan yelek giydiğini ve kask taktığını, İsrailli keskin nişancıların kendisine bilinçli şekilde ateş ettiğini savundu. İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, Filistin yönetimine “ortak soruşturma” teklifinde bulunduğunu açıkladı.

'KAPSAMLI SORUŞTURMA İLE AÇIĞA KAVUŞTURULMALI'

Dışişleri Bakanlığı'ndan El Cezire muhabiri Şirin Ebu Akile'nin 11 Mayıs günü Batı Şeria'daki Cenin mülteci kampında hayatını kaybetmesi ve bir gazetecinin de yaralanmasıyla ilgili, "Olayların açık, tarafsız ve kapsamlı bir soruşturma yoluyla açığa kavuşturulması ve sorumluların bir an önce adalet önüne çıkarılması hususundaki beklentimizi de yineliyoruz" denildi.

ALTUN: BÜYÜK ÜZÜNTÜ DUYDUM

İletişim Başkanı Fahrettin Altun da yaptığı açıklamada “Filistinli gazeteci Şirin Ebu Akile’nin öldürülmesinden büyük bir üzüntü duydum. Halka ve gerçeğe hizmet eden gazetecilerin hedef alınması hiçbir koşulda kabul edilemez” derken, sorumluların adaletin önüne çıkarılması çağrısında bulundu.