Dünya İsrail gazetesi Erdoğan fotoğrafıyla sundu! 'Koridor için mükemmel zamanlama, ABD planını bypass edecek'

İsrail gazetesi Erdoğan fotoğrafıyla sundu! 'Koridor için mükemmel zamanlama, ABD planını bypass edecek'

19.03.2024 - 10:49 | Son Güncellenme:

Ankara artık çifte fırsatın farkına varıyor' diyen ekonomi gazetesi Globes, Türkiye ve güney komşusunun ABD'nin Suudi Arabistan ve İsrail üzerinden planladığı koridordaki gecikmelerden yararlandığını yazdı.

İsrail gazetesi Erdoğan fotoğrafıyla sundu Koridor için mükemmel zamanlama, ABD planını bypass edecek

İsrail ekonomi gazetesi Globes, 'Türkiye ve Irak'tan askeri operasyonla Basra Körfezi'ne kara koridoru' başlıklı bir haber yayımladı. Gazeteye göre, Ankara ve Bağdat dünyanın en önemli petrol güzergahı Basra Körfezi'ne ulaşacak projeyi ilerletmek için ABD'nin Suudi Arabistan ve İsrail üzerinden planladığı kıta koridorundaki gecikmelerden yararlanıyor.

Haberin Devamı

Irak'ın ilk kez terör örgütü PKK'yı yasakladığını öne çıkaran Globes, Bağdat'ın aldığı söz konusu kararın Türkiye'nin Irak'ın kuzeyinde geniş çaplı yeni bir operasyona girişmesine yol açacağını kaydetti.

Bağdat'ın duyurusunun tam da Türk heyetinin Irak'ın başkenti ziyaret etmesinin ardından geldiğini vurgulayan İsrail gazetesi, zamanlamanın hiçbir şüpheye yer bırakmadığını dile getirdi.

Ankara ve Bağdat'ın hayata geçirmeyi planladığı kıta koridoru projesinin Irak'ın kuzeyindeki yerel yönetim tarafından da desteklenmesini 'şaşırtıcı' bulan Globes, haberinin ara başlığında 'Kızıldeniz rotasının yerine yenisi' ifadesine yer verdi.

Irak'ın güneyindeki Basra ilçesi ile Türkiye'nin güneyini birbirine bağlayacak 1200 kilometre uzunluğundaki koridorun 100 bin yeni istihdam imkanı sağlayacağını bildiren ekonomi gazetesi, Ankara ve Bağdat'ın her yıl 4 milyar dolar vergi geliri elde edeceğini de ekledi.

Haberin Devamı

Basra Körfezi'ne inşa edilen ve Orta Doğu'nun en büyüğü olması hedeflenen Büyük Fav Limanı ile Türkiye arasında saatte 300 kilometre hızla ilerleyen trenlerin olacağına değinen İsrail gazetesi, koridorun Avrupa'yı Basra Körfezi'ne, aynı zamanda Türkiye ve Irak üzerinden de Uzak Doğu'ya bağlayacağını yazdı.

Türkiye ve Irak'ın projesinin halihazırda Husi saldırıları nedeniyle dünyanın en tehlikeli su yoluna dönüşen Kızıldeniz rotasının yerini alacağı yorumunu yapan Globes, "Türkler ve Iraklılar güzergah boyunca lojistik merkezleri ve sanayi bölgelerinin yanı sıra petrol ve doğalgaz boru hatları kurmayı da planlıyor" deyip ekledi:

"Ankara artık çifte fırsatın farkına varıyor: İlk olarak, Irakla kara koridoru planı ABD lideri Joe Biden'ın bu planı içermeyen kara koridoru projesini bypass etmesini sağlayacak. Türkiye lideri Recep Tayyip Erdoğan için bu mükemmel bir zamanlama. Çünkü İsrail ve Suudi Arabistan arasında beklenen normalleşme ufukta görünmüyor, yanı sıra ABD lideri Biden ülkesindeki başkanlık seçimlerine odaklanmış halde. Bunlar Erdoğan'a Orta Doğu'daki ilk kara koridorunu kurmak için fırsat sunuyor."

Türkiye'nin Gazze Şeridi'ni 2007 yılından beri yöneten Hamas'a halihazırda sunduğu desteğe değinen İsrail gazetesine göre, Gazze'de devam eden savaşla birlikte Orta Doğu'da ortaya çıkan 'sis perdesi' Ankara'nın terör örgütü PKK'yı yok etme hedefini ilerletmesine imkan sağlıyor.

'Irak'taki manevra Erdoğan'ın ziyaretini bekleyebilir' ara başlığını atan Globes, Türkiye Cumhurbaşkanı'nın 10 yıldan fazla bir zamandan sonra ilk kez gelecek ay Bağdat'a seyahat etmesinin beklendiğini yazdı. Kuzey Irak'taki muhtemel bir terör operasyonunun Erdoğan'ın Bağdat ziyaretinden sonra gerçekleşebileceği yorumunu yapan ekonomi gazetesi, söz konusu operasyonun geniş çaplı olacağını, Türk askerinin sınırın 40 kilometre derinine yerleşebileceğini aktardı.