Geri Dön
DünyaJaponya tarihi yeniden yazıldı

Japonya tarihi yeniden yazıldı

Yeni araştırma Japonların şimdiye dek bilinenden farklı ataları olduğunu ortaya koydu.

Japonya tarihi yeniden yazıldı

Yeni bir araştırmada bilim insanları, yaklaşık 2 bin yıl önce Japonya'ya göç eden ve daha önce bilinmeyen yeni bir ata grubunu ortaya çıkardı. Science Advances isimli hakemli bilimsel dergide yayımlanan bulgular, Japon tarihini yeniden yazdı.

Araştırmada Japonya’daki eski kemiklerden alınan DNA örnekleri analiz edildi. Bu örnekler ülkenin dört bir yanında kalıntıları bulunan 12 kişiden toplanmıştı.

ÜÇÜNCÜ ATA GRUBU

Uzmanlar, eski Japonya’yı üç önemli zaman dilimine ayırıyor: İlk dönem olan Jomon dönemi’nde (M.Ö. 13.000 - M.Ö. 300), çanak çömlek konusunda uzman küçük bir avcı-toplayıcı nüfusun adada yaşadığı düşünülüyor. Bunu, çiftçilerin Doğu Asya'dan Japonya'ya göç edip tarımı geliştirdiği Yayoi dönemi (M.Ö. 900 - M.S. 300) takip ediyor. En son da günümüz Japonya'sının şekillenmeye başladığı Kofun dönemi (M.S. 300-700) geliyor.

Önceki araştırmalar, günümüz Japon nüfusunun iki ana genetik kökeni olduğunu ve bunun, Jomon döneminde yaşayan ilk avcı-toplayıcılardan ve Yayoi döneminde Japonya'ya göç eden çiftçilerden oluştuğunu öne sürmüştü.

Independent Türkçe'deki habere göre veriler, Kofun döneminde bölgeye göç eden üçüncü bir grubun Japonların genetik kodlarını şekillendirdiğini ortaya koydu.

İrlanda’daki Trinity College'dan ve araştırmanın yazarlarından genetikçi Shigeki Nakagome, "Japon nüfusunun üçlü yapısına dair bulgularımız bizi çok heyecanlandırıyor" dedi ve ekledi:

Bu bulgu, eski genomların gücünden yararlanarak modern Japonların kökenlerini yeniden belirlediğimiz için önemli.

ÜÇÜNCÜ GRUP NEREDEN GELDİ?

Japonya'nın farklı bölgelerinde iskeletleri bulunan 12 kişinin genomlarını analiz eden araştırmacılar, bu kişilerden 9’unun Jomon döneminde, üçünün Kofun döneminde yaşadığını belirledi.

Araştırma, "Kofun bireylerinden elde edilen, tam genom dizisi verilerini ortaya koyan ilk çalışma" diye nitelendi. Nakagome, daha önce belirlenememiş bu ataların Doğu Asya'dan geldiğini ve büyük olasılıkla eski Çin'den göçen Han halkına mensup olduğunu söyledi.

"Han halkı; Sarı Nehir veya Batı Liao Nehri'nden gelen eski Çin halklarına ve Tujia, She ve Miao gibi modern nüfuslara genetik açıdan yakın" diyen bilim insanı, sözlerini şöyle noktaladı:

Bu göçmenlerin söz konusu bölgelerin birinden geldiğini düşünüyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Necmettin Erbakan mesajıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4. Erbakan ve Milli Görüş Sempozyumu'na video mesajla katıldı. Erdoğan, "Büyük dava adamları gökteki yıldız gibidir. Erbakan sokağa ve şiddete asla prim vermedi." dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler