Geri Dön
DünyaKanada Savunma Bakanı Sajjan: Çin konusunda önemli endişelerimiz var

Kanada Savunma Bakanı Sajjan: Çin konusunda önemli endişelerimiz var

Kanada Ulusal Savunma Bakanı Harjit Sajjan, Kanada ve müttefiklerinin Çin konusunda önemli endişeleri olduğunu söyledi.

Kanada Savunma Bakanı Sajjan: Çin konusunda önemli endişelerimiz var

 

Bakan Sajjan, Kanada resmi haber ajansı Canadian Press'e yaptığı açıklamada, Kanada ve müttefiklerinin Çin hakkında öngörülemezliği, kurallara göre oynamayı reddetmesi ve dünya çapında genişleyen ayak izinden başlayarak önemli endişeleri olduğunu belirtti. 

Kanada Silahlı Kuvvetlerinin "bir sonraki büyük gücü Çin" olarak tanımladığı ve Çin konusuna daha fazla odaklanılması gerektiğine dair değerlendirilmelerinin hatırlatılması üzerine Sajjan, Çin'i düşman olarak tanımlamayı reddetti ve Pekin'le ilişkilerde konuşma ve diplomasinin önemini vurguladı. 

Bakan Sajjan Çin'in, Kanada'da tutuksuz yargılanmakta olan Huawei yöneticisi Mıng Vancou'ya misilleme olarak iki Kanada vatandaşının devam eden tutukluluğunu, uluslararası kurallar ve anlaşmalara rağmen bir azamet gösterisi olarak kullandığını ifade etti. 

Çin'in dünyanın farklı bölgelerinde para dağıtmasından da endişe duyduğunu aktaran Harjit Sajjan, bunun bazı ülkelerin ekonomik olarak Çin'in desteğine bağımlı hale gelmesine yol açtığına dikkati çekti. 

Kanada Ulusal Savunma Bakanı Sajjan, Çin'in eylemlerine karşı Kanada ve müttefiklerinin aynı safta olması gerektiğini ve herhangi bir Çin saldırısını önlemek için bunun ne denli önemli olduğunun altını çizdi. 

KANADA-ÇİN İLİŞKİLERİ GİDEREK GERİLİYOR 

Kanada Ulusal Savunma Bakanı Harjit Sajjan, 12 Aralık'ta federal parlamentoda yaptığı konuşmada da Çin ile bundan böyle askeri tatbikat yapılmayacağını açıklamıştı. 

Kanada ile Çin arasındaki diplomatik gerginlik, Çinli teknoloji devi Huawei'nin sahibinin kızı ve şirketin CFO'su Mıng Vancou'nun, Washington'ın İran yaptırımlarını deldiği gerekçesiyle 2018 yılı Aralık ayında Kanada'nın Vancouver kentinde tutuklanması ile başlamıştı. 

Bir süre hapiste kalan ve 10 milyon Kanada doları kefaletle serbest bırakılan Vancou'nun tutuksuz yargılaması devam ediyor. 

Çin de, Vancou'nun tutuklanmasına misilleme olarak, Kanadalı eski diplomat Michael Kovrig ve iş adamı Michael Spavor'u ulusal güvenlikle ilgili suçlamaları gerekçe göstererek önce gözaltına almış daha sonra da tutuklamıştı. 

Çin yönetimi, Mıng Vancou'nun serbest bırakılmaması üzerine, kanola bitkisi başta olmak üzere Kanada'dan ithal ettiği bazı malların ithalatını durdurmuştu.

İBB'den flaş uyarı: İzlanda kışı geliyor
Ukrayna - Rusya krizinde flaş gelişme: Türkiye devreye giriyor!
Belediyede rüşvet skandalı! Suçüstü yakalanan isme bir şok daha
Rum yönetiminden skandal YPG kararına Türkiye'den sert tepki!
Muğla'da 2 bin 200 yıllık heyecan yaratan keşif! 'Türkiye için büyük bir şans'
Genç öğretmenin katiline linç girişimi! Öfke dalga dalga yayılıyor
Takipçilerine seslendi! 'Çocukluğum zorbalıkla geçti'
Başakşehir ve Galatasaray transfer yarışında
Kırdığı yumurtanın akı 'kırmızı' çıktı, sosyal medya karıştı! Sandığınız gibi değil...
Gündeme bomba gibi düşen Fatih Terim iddiası! Başkanlık...
Meslekten atılmıştı! Yeni görevi bu oldu
10 yıla kadar hapis istendi! Safiye Soyman ve Faik Öztürk hakkında dolandırıcılık iddiası
Son 72 yılın en yoğun kar yağışı! Hafta sonu daha da kuvvetli olacak
Başhekim sekreteri hakkında karar! Acı çeken hastanın görüntülerini...
Yemeksepeti, 2021’in hızlı ticaret trendlerini açıkladı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler