Geri Dön
DünyaKardashian vücudu psikolojiyi bozuyor

Kardashian vücudu psikolojiyi bozuyor

Araştırmaya göre, kadınların ruh sağlığı için Kim Kardashian'ın kum saati vücut tipi, Kate Moss'un ince vücudundan daha sakıncalı! Kardashian gibi olmaya kalkan kadınlar, bunu başaramayınca bunalıma giriyor.

Kardashian vücudu psikolojiyi bozuyor

Kanada'daki York Üniversitesi'nden araştırmacılar ilginç bir araştırma yaptı. Araştırmaya göre, kadınların psikolojisi açısından, ABD'li TV yıldızı Kim Kardashian'ın (41) geniş kalça, ince bel ve düz karın şeklini tanımlayan "kum saati" vücut tipi, İngiliz model Kate Moss'un (48) "ince" vücut tipinden daha zararlı. Uzmanlar, "Body Image" dergisinde yayımlanan araştırma için 18 ile 25 yaşları arasındaki 402 kadınla görüştü. Katılımcılara, Instagram'dan "kum saati vücut fotoğrafları"nın yanı sıra küçük kalça, düz karın, ince beli tanımlayan "ince" veya atletik vücutlu kadınların görüntüleri gösterildi. Araştırmacılar, kum saati vücuda sahip kadınların fotoğraflarına maruz kalanların kendi kiloları ve görünümleri konusunda mutsuzluk yaşadıklarını tespit etti.

Sosyal medya etkisi

Araştırmayı yapan Sarah McComb ve Jennifer Mills, Batı kültüründe kum saati vücutlu kadınların sosyal medya etkisiyle daha yaygın hale geldiğini söyledi. Uzmanlar, genç kadınların böyle bir fiziğe sahip olmaları için hissettikleri baskının toplumdaki aşırı zayıf olma baskısından bile daha zararlı olabileceğini ifade etti. Sosyal medyada Kardashian ve kardeşi Kylie Jenner gibi kum saati vücuda sahip influencer'ların bu vücut tipini popüler hale getirdiğini belirten McComb, "Çoğu kadın, kum saati vücuda sahip olmanın, ince vücut tipine sahip olmaktan daha kolay olabileceğini düşünüyor. Ama kum saati vücudu elde etmenin sandıklarından çok daha zor olduğunu anlayınca hayal kırıklığına uğrayıp, bunalıma giriyorlar" dedi.