Geri Dön

Katalonya referandumu için çalışan siyasetçilere her gün para cezası

İspanya anayasa mahkemesi, yasaklanan bağımsızlık referandumu için çalışmalar yürüten yerel yöneticilere günlük 12 bin euroya (yaklaşık 50 bin TL) kadar ceza verilmesine hükmetti.Barcelona'da yüzlerce protestocu geceyi yüksek mahkemenin önünde uyuyarak geçirdi.

Katalonya referandumu için çalışan siyasetçilere her gün para cezası

İspanya'da Katalonya özerk bölgesinin bağımsızlık referandumu girişimi ülkeyi sarsıyor. Son olarak yüksek mahkeme referandum için çaba gösteren yerel yöneticilere para cezası kararı verdi. Her gün için verilecek ceza, 12 bin euro.

Çarşamba günü Özerk Katalan hükümeti binalarına gerçekleşen baskınlarda 10'dan fazla Katalan siyasetçi gözaltına alınmıştı. Siyasetçiler henüz hakim karşısına çıkmasa da çıkarılacakları mahkeme önünde protestolar devam ediyor.

İspanya anayasa mahkemesinin oylamayı yasa dışı ilan etmesine rağmen Katalonya Başkan Yardımcısı Oriol Junqueras, oylamayı gerçekleştirmek istediklerini fakat hükümetin 1 Ekim'deki referandum öncesinde 10 milyondan fazla oy pusulasına el koymasının durumu değiştirdiğini söyledi.

Madrid hükümeti, referandumun düzenlenemeyeceğine yönelik mahkeme kararını tanımayan Katalan liderlerin yasaları çiğnediğini savunuyor.

7,5 milyon kişinin yaşadığı Katalonya'da bağımsızlık referandumuna yönelik anketlerin sayısı fazla değil. Ancak Katalan hükümeti tarafından Temmuz ayında yapılan bir anket, seçmenlerin yüzde 31'inin bağımsızlığı desteklediğini, yüzde 49'unun ise buna karşı çıktığını ortaya koymuştu.

İspanya'da savcılar, referandumu destekleyen 700'den fazla yerel yönetici hakkında soruşturma başlatmış durumda. Referandum, gerçekleşmesi durumunda yerel yönetimlere bağlı okul ve benzeri binalarda düzenlenecek.

Kaynak: BBC Türkçe

CHP'li yönetici taciz iddiasıyla tutuklandıİstanbul Maltepe'de bir kafede Z.Y.(23) adlı kadını taciz ettiği iddia edilen CHP Maltepe İlçe Yönetim Kurulu Üyesi U.K. tutuklandı. U.K. tarafından cinsel saldırıya uğradığı iddia edilen 23 yaşındaki genç kızın savcılıktaki ifadesi ortaya çıktı. Mağdur Z.Y., korkunç anları şöyle anlattı: “Kafasında bardak kırdım, saçımdan sürüyerek beni tuvalete götürdü. Burada tekme tokat darp etti. Pantolonumu aşağı indirdi üzerimde bulunan kıyafetimi de yukarı kaldırdı, sonra kendi pantolonunu aşağı indirdi. Saçlarımdan tutarak kafamı aşağı bastırdı ve cinsel saldırıda bulundu.“

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet