Geri Dön
DünyaKatliamcının annesinden 'yok artık' dedirten açıklama!

Katliamcının annesinden 'yok artık' dedirten açıklama!

Lise hayatı boyunca sınıf arkadaşlarının konuşması ve giyinişiyle alay ettiği 18 yaşındaki gencin yaptığı katliamın yarattığı şok dalgaları dünyayı sarsıyor. 19 çocuğu ve iki öğretmeni gözünü kırpmadan öldüren saldırganın annesinin açıklamaları hayrete düşürdü.

Katliamcının annesinden 'yok artık' dedirten açıklama!

Peltek konuşması ve göz kalemi kullanması nedeniyle lise hayatı boyunca zorbalığa uğrayan ve çevresi tarafından yalnız bir çocuk olarak tanımlanan Salvador Ramos, ABD'nin en ölümcül katliamlarından birine imza attı. 18 yaşında bir fast food çalışanı olan Ramos, "mezun olamadığı için" ülkenin bir ucunda büyükannesiyle tartıştıktan sonra onu vuran ve ardından bir ilkokula gelerek katliam yaptı. Ramos, Salı günü saat 11.30 sıralarında Teksas'ın Uvalde kentindeki Robb İlköğretim Okulu'na gelerek yaşları yedi ile 11 arasında değişen 19 ilkokul öğrencisini katletti.

ANNESİNDEN ŞOKE EDEN AÇIKLAMA

19 çocuğu ve iki öğretmeni katleden okul saldırganının annesi konuştu. Adriana Reyes, Salvador Ramos'un dün Uvalde'deki Robb İlköğretim Okulu'nda ateş açarak masum ilkokul öğrencilerini ve öğretmenleri katletmesine 'şaşırdığını' söyledi. Adriana, oğlunun 'şiddet uygulayan ya da saldırgan biri olmadığını' iddia etti.

Oğlunun içine kapanık ve fazla arkadaşı olmayan yalnız biri olduğunu kabul etti. Ancak onunla 'toksik' bir ilişkisi olduğu yönündeki haberleri ise reddetti. Dailymail gazetesine konuşan Reyes, uyuşturucu bağımlısı olduğu ve oğlunun kendisini terk ederek büyükannesi Celia Gonzalez ile yaşamaya başladığı iddiaları hakkında açıklama yapmadı.

"ODASINDA OTURAN SESSİZ BİRİ"

Adriana Reyes, hastanede tedavi altında olan 66 yaşındaki annesi Gonzalez'in yanında açıklama yaptı.

Katliamcının annesinden yok artık dedirten açıklama

Ramos'un büyükbabası, ailesinin geçen hafta iki silah satın aldığından haberinin olmadığını açıkladı. Gonzalez'in kocası 74 yaşındaki Rolando Reyes de torununun, zamanının çoğunu odasında yalnız geçiren sessiz bir genç olduğunu iddia etti.

Çocuğun dedesi Rolando Reyes, ABC News'a yaptığı açıklamada, "Silahları olduğunu bilmiyordum. Bilseydim, ihbar ederdim" diye konuştu. Okul saldırganının dedesi de, annesi gibi onun sessiz olduğunu ve bazen onunla çalışmaya gittiğini açıkladı.

"ANNESİYLE SORUNLARI VARDI"

"Bazen onu yanımda çalışmaya götürürdüm. Her zaman değil ama bazen. Geçen yıl okula gitmedi. Mezun olmadı. Ona bunun doğru olmadığını anlatmaya çalıştım ama şimdiki çocuklar her şeyi bildiklerini sanıyor. Çok sessizdi, çok konuşmazdı."

Büyükbaba Rolando Reyes, saldırganın sorunları' olduğu için annesiyle birlikte yaşamadığını da sözlerine ekledi.

"ŞİDDET YANLISI DEĞİLDİ, ŞAŞKINIM"

San Antonio'dan açıklamalarda bulunan Reyes, "Oğlum şiddet yanlısı bir insan değildi. Yaptığı şeye şaşırıyorum" dedi ve ekledi: "O aileler için dua ediyorum. Tüm o masum çocuklar için dua ediyorum."

Oğlunun büyük annesini yüzünden vurması nedeniyle yaralanan Gonzalez, halen tedavi gördüğü hastanede yaşam savaşı veriyor. Ancak Adriana Reyes, oğlunun kişiliğini kötü yönde etkilemiş bir ilişkisi olduğu yönündeki haberleri ısrarla reddediyor. "Onunla iyi bir ilişkim vardı. Düşüncelerini ve hislerini kendine saklardı. Pek arkadaşı yoktu" diyen kadın, oğluyla en son geçen Pazartesi, doğum gününde konuştuğunu söyledi ve ekledi: "Ona vermem gereken bir kart ve Snoopy peluş hayvanım vardı."

Adriana Reyes, annesi iyileştikten sonra birlikte yaşayacaklarını ve ona bakacağını da anlattı. Adriana ayrıca annesinin sol eliyle elini sıktığını söyledi.

Katliamcının annesinden yok artık dedirten açıklama

Ailenin bu açıklamaları, Ramos'un büyükannesini vurması ve okul saldırısını düzenlemesinden dakikalar önce sosyal medyada paylaştığı mesajların ortaya çıkmasından kısa süre sonra geldi.

Polis yetkilileri hala okul saldırısının sebebine ilişkin bir açıklamada bulunmadı. Vali Greg Abbott, San Antonio'nun yaklaşık 135 kilometre dışında yaşayan Ramos'un bilinen bir suç veya akıl sağlığı rahatsızlığı geçmişine sahip olmadığını söyledi.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞTI

Ancak Abbott, okulu kan gölüne çevirmeden yaklaşık 30 dakika önce Ramos'un üç sosyal medya paylaşımı yaptığını aktardı. Valiye göre, Ramos büyükannesini vuracağını, ardından kadını vurduğunu ve sonunda bir ilkokula saldıracağını sosyal medyada paylaştı.

ABD'yi sarsan son toplu katliamın ayrıntıları ortaya çıktıkça, sadece 16 bin kişinin yaşadığı küçük Uvalde kasabasını keder sardı.

Ölenler arasında şarkı söylemeyi, dans etmeyi ve basketbol oynamayı seven 10 yaşındaki Eliahna Garcia, yaz tatilini sabırsızlıkla bekleyen dördüncü sınıf öğrencisi Xavier Javier Lopez ve ve kocası polis memuru olan 17 yıllık tecrübeli öğretmen Eva Mireles de bulunuyor.

SİLAH SATIŞI İSYANI

Eliahna'nın halası Siria Arizmendi gözyaşları içinde yaptığı açıklamada, "İnsanların bu tür bir silahı 18 yaşındaki bir çocuğa nasıl satabileceğini anlamıyorum. Bunu insanlara saldırmak için değilse başka ne için kullacak ki?" diyerek isyan etti.

KAÇMASINLAR DİYE BARİKAT KURDU

Teksas Kamu Güvenliği Departmanından Teğmen Christopher Olivarez CNN'e, öldürülenlerin hepsinin aynı dördüncü sınıfta olduğunu söyledi. Olivarez, katilin kapıyı kilitleyerek barikat kurduğunu ve sınıftaki çocukları ve öğretmenleri vurmaya başladığını söyledi.

Katliamcının annesinden yok artık dedirten açıklama

Kolluk kuvvetleri sonunda sınıfa girdi ve silahlı saldırganı öldürdü. Polis ekipleri ve saldırıya müdahale eden diğer kişiler de, okuldaki camları kırarak öğrenci ve öğretmenlerin kaçmasını sağladı.

Daha önce 1999'daki Combine Lisesi katliamı gibi pek çok saldırı gerçekleşti. Kanlı saldırılar pek çok kişinin ölümüne neden olurken, dünyayı da dehşete düşürdü ve herkesi harap etti. İşte kara bir leke olarak tarihe geçen korkunç okul saldırılarından bazıları...

Columbine Lisesi - 20 Nisan 1999 - 13 kurban

Columbine Lisesi katliamı, 12'nci sınıfa giden iki öğrencinin 20 Nisan 1999'da Colorado'daki Columbine Lisesi'nde yaptığı korkunç saldırı olarak kayıtlara geçti ve tüm dünyayı şoke etti. Eric Harris ve Dylan Klebold, 12 öğrenci ve bir öğretmeni öldürdü. Okul kütüphanesinde 10 öğrenci öldürüldü, ardından saldırganlar intihar etti. 21 kişi daha açılan ateş sonucu yaralandı ve polisle karşılıklı ateş açıldı. Kaçmaya çalışan 3 kişi daha yaralandı. O zamanlar, bu ABD tarihindeki en kanlı lise silahlı saldırısıydı. Bu korkunç saldırı dünya çapındaki birçok ölümcül silahlı saldırı da dahil olmak üzere birçok taklitçiye ilham kaynağı oldu. Silahlı saldırıya ek olarak, saldırıda birkaç ev yapımı bomba da yer aldı. Her ne kadar infilak etmeseler de bunlardan ikisi, bölgedeki insanları öldürecek veya ciddi şekilde yaralayacak kadar güçlüydü ve kafeteryaya yerleştirilmişti. Polis okula girmekte yavaş davrandı ve saldırı sırasında müdahale etmedikleri için ağır bir şekilde eleştirildi.

Virginia Tech – 16 Nisan 2007 – 32 kurban

ABD tarihindeki en kanlı okul saldırısı, Blacksburg'daki Virginia Politeknik ve Devlet Üniversitesi'nin genel olarak Virginia Tech olarak bilinen kampüsünde gerçekleşti. 32 kurbanın hayatını kaybettiği saldırı, bunu ABD'deki en ölümcül silahlı saldırı yaptı ve ancak daha sonra 2016'da Pulse gece kulübünde ve daha sonra 2017'de Las Vegas'ta bir country müzik festivalinde yapılan silahlı saldırıda bu korkunç unvan yeni yerini alacaktı.

Saldırı, Columbine saldırısından neredeyse tam sekiz yıl sonra, 23 yaşındaki bir öğrencinin kampüste iki farklı yerde ateş açmasıyla gerçekleşti: Önce bir yurt odasında ve sonra kampüsün karşısındaki bir akademik binada. Silahı kendine çevirmeden önce toplamda 32 kurbanı öldürdü ve 23 kişiyi de yaraladı.

Sandy Hook İlkokulu – 14 Aralık 2012 – 26 kurban

Aradan sadece beş yıl geçtikten sonra, genç bir adam, ilk olarak annesini öldürdükten sonra yakındaki bir ilkokula gidip ateş açtı ve herkesi harap etti. 20 çocuğu ve altı okul yöneticisini öldürdükten sonra intihar etti.

Connecticut'ın sakin Newtown kasabasındaki Sandy Hook İlköğretim Okulu'ndaki saldırı, ulusal bir keder patlamasına neden oldu. O zamanki Başkan Barack Obama, bir noktada gözyaşlarını silmek için durarak saldırı hakkında bir açıklama yaptığında duygular daha da yükseldi. Beyaz Saray'ın brifing odasında yapılan açıklamada, "Bugün ölenlerin çoğu çocuklardı; 5 ila 10 yaşları arasındaki güzel küçük çocuklar. Önlerinde bütün hayatları vardı: Doğum günleri, mezuniyetler, düğünler, kendi çocukları. Ölenler arasında öğretmenler de vardı, hayatlarını çocuklarımızın hayallerini gerçekleştirmelerine yardım etmeye adayan kadın ve erkekler. O yüzden bugün kalbimiz kırık." Silahlı saldırıya yönelik öfke, silah yasalarında federal değişiklikler yapılmasına neden oldu, ancak tasarı geçmedi. Bunun yerine, Sandy Hook'un vurulmasından bu yana geçen yıllarda, bazı eyaletler yerel yasalarını değiştirdi.

Marjory Stoneman Douglas Lisesi – 14 Şubat 2018 – 17 kurban

Marjory Stoneman Douglas Lisesi'ndeki silahlı saldırının ardından gelen tepki diğerlerinden farklı oldu. Vurulduktan hemen sonra hayatta kalan gençler harekete geçerek silah kontrolü için ulusal bir hamle başlattılar. Florida'da 14 lise öğrencisi ve 3 okul yöneticisinin öldürüldüğü silahlı saldırıdan üç hafta sonra yeni silah yasaları çıkarıldı.

Santa Fe Lisesi – 18 Mayıs 2018 – 10 kurban

Parkland saldırısından sadece üç ay sonra, bu kez Teksas'ta başka bir lise, toplu bir katliama sahne oldu. Toplamda, sekiz öğrenci ve iki öğretmen 17 yaşındaki bir silahlı saldırgan tarafından öldürüldü.

Umpqua Community College – 1 Ekim 2015 – 9 kurban

Oregon, Roseburg'da verilen yazma derslerinden birinde bir öğrenci, birer birer kurbanları vurmaya başladı. Ardından 26 yaşındaki saldırgan olay yerinde kendini vurdu. Saldırının gerçekleştiği gün, dönemin Devlet Başkanı Obama, "Düşüncelerimiz ve dualarımız yeterli değil" dedi. "Bu yeterli değil. Hissetmemiz gereken kalp ağrısını, kederi ve öfkeyi yakalamıyor ve bu katliamın Amerika'da başka bir yerde yaşanmasını engellemek için hiçbir şeye yaramıyor."

Red Lake Lisesi – 21 Mart 2005 – okulda 7 kurban

Minnesota'daki ölümcül silahlı saldırı, aslında bölgedeki liseye sıçramadan önce başlamıştı. 16 yaşındaki saldırgan önce büyükbabasını ve büyükbabasının sevgilisini öldürdükten sonra öğrencisi olduğu Red Lake Lisesi'ne gitti ve ateş açtı. Saldırgan okulda öğrenciler, bir öğretmen ve bir güvenlik görevlisi de dahil olmak üzere yedi kişiyi öldürdü ve 5 kişiyi de yaraladı. Tetikçi, müdahale eden memurlar tarafından yaralandı, ancak daha sonra geri çekildiği ve ölümcül şekilde kendini vurduğu bildirildi.

Oikos Üniversitesi – 2 Nisan 2012 – 7 kurban

2013 yılında 43 yaşındaki eski bir öğrenci, Oikos Üniversitesi kampüsüne döndü ve ateş açarak ölümcül bir saldırı gerçekleştirdi. Tetikçi gözaltına alınmadan önce 7 kişi öldü, 3 kişi de yaralandı. İddiaya göre şüpheli, kızdığı bir kadın yöneticiyi aramaya gitti, ancak orada olmadığını anlayınca öğrencilerden sıraya girmelerini istedi. Öğrenciler isteğine uymayınca ateş etmeye başladı. California, Oakland'da meydana gelen bu saldırı, bir Amerikan üniversitesindeki dördüncü en ölümcül saldırı oldu.