Geri Dön

Kim’e ‘model’ aranıyor!

Zirve öncesinde Trump’tan Kim’e olumlu mesajlar geldi. Trump’ın, nükleer silahları bırakması karşılığında Kuzey Kore’ye “Vietnam modeli” vaat edeceği iddia ediliyor

Kim’e ‘model’ aranıyor!

ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong un’un yarın Vietnam’da başlayacak tarihi zirvesi öncesinde umut verici mesajlar geldi. Trump, Twitter hesabında, Kuzey Kore’nin “herhangi bir ülkeden daha fazla hızlı büyüme potansiyeline” sahip olduğunu belirterek, Kim Jong-un ile Vietnam’da yapacağı zirveye değindi. Trump, “Her ikimiz de Singapur’daki ilk zirvede kaydedilen ilerlemenin sürdürülmesini bekliyoruz. Başkan Kim, belki de nükleer silahlar olmadan ülkesinin hızla, dünyada herhangi bir yerde büyük ekonomik güçlerden biri olabileceğinin herkesten daha iyi farkında. Konumu, halkı ve (onun) sayesinde, herhangi bir ülkeden daha fazla hızlı büyüme potansiyeline sahip” ifadelerini kullandı.

Trump, valilerin katıldığı bir etkinlikte de Kim ile “çok çok iyi bir ilişki” tesis ettiğini ifade ederek, Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılması konusunda acelesi olmadığını dile getirdi. Trump, “Acelem yok. Kimseyi de acele ettirmek istemiyorum. Sadece test yapılmasın. Test olmadığı sürece mutluyuz” ifadelerini kullandı.

Vietnam örneği

Uzmanlar, Trump’ın zirvenin yapılacağı Vietnam’ı Kim’e örnek olarak sunacağını ifade ediyor. ABD ile savaşan ülke konumundan sıyrılan ve 50 içerisinde barışsever bir müttefik haline gelen ülkenin durumu Kuzey Kore için iyi bir referans sayılabilir. Uzmanlar, Trump yönetiminin hem siyasi hem de ekonomik olarak büyük gelişme gösteren ülkenin Kim Jong un’a model olarak sunulacağını belirtirken, Trump’ın son açıklamaları da bu iddiayı doğrular nitelikte.

ABD bunun karşılığında nükleer silahların yok edilmesini talep ediyor. Buna karşın bu fikre karşı çıkanlar, Kuzey Kore’nin zaten market ekonomisini iyi bildiğini ancak bu yolu tercih etmediğini ifade ediyor. Bir kesim uzman, hem Çin yönetiminin, hem de eski ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin Kuzey Koreli üst düzey yetkililere benzer yaklaşımlarda bulunduğunu ancak bundan sonuç alınamadığını belirtiyor.

‘Barış ilanı’

Öte yandan Güney Kore, Trump ile Kim Jong-un arasında yapılacak zirvede liderlerin Kore Savaşı’nın bitişini ilan etmesini beklediklerini bildirdi. Güney Kore haber ajansı Yonhap’ta yer alan habere göre, Devlet Başkanlığı Sözcüsü Kim Eui-kyeom, ABD ile Kuzey Kore’nin Vietnam’ın başkenti Hanoi’de yapılacak zirvede Kore Savaşı’nın bittiğini resmen ilan edebileceklerini belirtti. Sözcü Kim, “Bizce bunun (barış ilanı) yolu açık. Bunun ne şekilde olacağını bilmek mümkün değil, ama inanıyorum ki ABD ve Kuzey Kore savaşı her düzeyde sonlandıracak bir deklarasyon konusunda anlaşabilirler” dedi.

Bu arada, Trump ile Kim’in 27-28 Şubat’ta bir araya geleceği Vietnam’da güvenliğin en yüksek seviyeye çıkarılacağı bildirildi. Vietnam Dışişleri Bakanı Yardımcısı Le Hoai Trung, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Güvenlik en üst seviyeye çıkarılacak” derken, Enformasyon Bakanı Nguyen Manh Hung, 40 ülkeden Vietnam’a gelmesi beklenen 3 bin gazeteci için kendilerine “bir aile üyesi gibi” güvenebileceklerini söyledi. Trump ile Kim, 12 Haziran 2018’de Singapur’da yapılan tarihi zirvede ilk kez bir araya gelmiş ve kapsamlı bir anlaşmaya imza atmıştı.

Kim’e ‘model’ aranıyor

Kim’in benzeri sınır dışı!

Vietnam, ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında yapılacak zirveden önce Kim’i taklit eden Hong Konglu Howard X’i sınır dışı etti. BBC’nin haberinde, geçen hafta Vietnam’ın başkenti Hanoi’de ABD Başkanı Donald Trump’ın taklitçisi Russell White ile sahte bir zirve sahneleyen Howard X’in sınır dışı edildiği bildirildi. Howard X, zirve parodisinin ardından Russell White ile Vietnam polisi tarafından sorgulanmıştı. Hong Konglu taklitçi, Vietnamlı göçmenlik yetkililerinin, vizesinin “geçerli olmadığını” söylediğini aktarmıştı. Hong Konglu Howard X, Vietnamlı 3 kişiyle havaalanına gitmek üzere minibüse binerken gazetecilere yaptığı açıklamada, “Asıl neden Kim Jong-un’a benzeyen bir yüzümün olması. Gerçek suç bu” ifadelerini kullandı. Howard X, Kuzey Kore liderinin “mizah anlayışının olmamasının” sınır dışı edilmesine neden olduğuna inandığını söyledi.

Atmaca'ya yeni özellik! Yurt dışından büyük ilgi varRoketsan Genel Müdürü Murat İkinci, Türkiye'nin ilk deniz seyir füzesi olan ve yurt dışından da ilgi gören "Atmaca"nın teslimatlarına bu sene sonu itibarıyla başlanacağını aynı füzenin karadan karaya versiyonu için de çalışma yaptıklarını bildirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber