Geri Dön
DünyaKolomb’un gemileri hâlâ bulunamıyor

Kolomb’un gemileri hâlâ bulunamıyor

Ünlü kaşif Kristof Kolomb’un Amerika kıtasını keşfettiği ve Amerikalı çocukların hâlâ şarkılarını söylediği “Nina”, “Pinta” ve “Santa Maria” adlı gemilerinden ikisinin akıbetinin hâlâ meçhul olduğu bildirildi.

Kolomb’un gemileri hâlâ bulunamıyor

DIŞ HABERLER - Bu yıl, İtalyan kaşif Kristof Kolomb’un, Asya’ya gitmeyi umduğu ancak onun yerine Karayipler Denizi’ne ulaştığı ilk transatlantik seyahatinin 529’uncu yılı. Kolomb, yanlışlıkla “Yeni Dünya” olarak adlandırılan Amerika kıtasına ulaşmış ve ardından kıtada Avrupa’nın sömürge kurmasına neden olacak bir dizi olaylara sebep vermişti. 15. Yüzyıl’ın ünlü kaşifi Kolomb’un 12 Ekim 1492’de Bahama Adaları’na vararak “Yeni Dünya”da Kolomb öncesi olarak tanımlanan döneme son vermesinin üzerinden 500 yıldan fazla zaman geçti. Ancak Kolomb’un mavi denizleri aştığı üç gemisi “Nina”, “Pinta” ve “Santa Maria”nın fiziksel kalıntıları tarihe gömülmüş durumda. Meraklı arkeologlar ve gemi enkazı avcılarının yoğun aramalarına rağmen, özellikle ikisinin nerede olduğu halen meçhul.

İkisi dönmüştü

Bu gemilerden ikisinin Avrupa’ya döndüğü belirtilirken, sağlam kalıp kalmadıkları ya da parçalara ayrılarak yok olup olmadıklarını kimse bilmiyor. “National Geographic”in hazırladığı habere göre, Kolomb’un gemileri, Karayipler gibi bir bölgede batmışsa, “deniz termitleri” olarak bilinen odun yiyen canlılar tarafından kolayca tüketilmiş olmalı. Bununla birlikte, dergiye konuşan arkeolog Donald Keith, 500 yıl boyunca meydana gelen kasırgaların da sahile vurmuş bir gemi iskeleti için iyi olmayacağını vurgulayarak, “Soğukta, karanlıkta ve denizin derinliklerinde kaybolan gemilerin bozulmadan bütün olarak kalma ve zaman kapsülü değerini koruma şansı genellikle daha yüksek” ifadelerini kullandı.

‘Santa Maria’ köy oldu

Kolomb’un üç gemisinden sadece Santa Maria’nın akıbeti belli. Zira Kolomb’un filosunun en büyüğü olan 150 tonluk geminin, bugün Haiti’nin olduğu bölgede, 1492 yılının Noel’inde karaya oturduğu belirtiliyor. Kolomb’un, bunun üzerine Santa Maria’nın sökülmesi talimatını verdiği, tahtalarından, adını kendisinin koyduğu “La Navidad” adlı bir köy yapılmasını istediği kayda geçen bilgiler arasında. Daha küçük karavela gemilerinden olan Nina ve Pinta’nın ise Yeni Dünya’ya dönüş yapıp yapmadıkları bilinmiyor.

 

 

Olası NATO üyeliği savaş sebebi! Büyük gerginlik
12 kente uyarı kritik uyarı! İşte son rapor
Resmi Gazete'de yayımlandı! Erdoğan'dan 'Türkiye' kararı
İkiz gibi! Gerçek Çizmeli Kedi bulundu, internet yıkıldı
Cezası 835 TL! Daha ağır sonuçları olabiliyor
Hande yeni bir polemiğin fitilini ateşledi! 'Alkollü ortamda nasıl anlasınlar?'
Fenerbahçe'den tarihi transfer teklifi! Dünyanın en pahalısı
Toplumdaki algı yıkılıyor! Ellerinize sağlık usta
Tümer Metin'den acı itiraf: 'Artık olmaz, gitmiyor'
Sınır ticaretine sınırlama geldi! 13 ile limit
İlişkiyi gizlemenin bedeli: 84 milyon
Gece yarısı can pazarı! Eşini öyle görünce gözyaşlarına boğuldu
Burak Yamantürk kızını kucağına aldı, adını koydu! 'Gördüğümüz an ağladık'
Türkiye sınırına yığıldılar! Sipariş yağıyor
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Cumartesi Şok’ta

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler