Dünya Kovid aşısı olan 20 milyon incelendi, aşılar temiz çıktı: Hasta eden izolasyon

Kovid aşısı olan 20 milyon incelendi, aşılar temiz çıktı: Hasta eden izolasyon

16.03.2024 - 07:00 | Son Güncellenme:

20 milyon kişi incelendi ve Kovid-19 aşılarının kalp hastalığı ile pıhtılaşmaya yol açmadığı ortaya kondu. Uzmanlara göre, pandemi ve sonrasında doktora gitme sıklığındaki düşüş, izolasyon şartları kalp hastalıkları ve ani ölüm tablosunu olumsuz etkiledi.

Kovid aşısı olan 20 milyon incelendi, aşılar temiz çıktı: Hasta eden izolasyon

DİDEM SEYMEN- Kovid-19 aşıları yeni yayınlanan bir çalışmayla temize çıktı. Oxford Üniversitesi tarafından desteklenen, İngiltere, İspanya ve Estonya’dan toplamda 20 milyon kişi üzerinde yapılan yeni bir araştırma, sanılanın aksine Kovid-19 aşılarının kalp sorunlarına ve pıhtılaşmaya neden olmadığın, hatta kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağladığını ortaya koydu.

Haberin Devamı

Çalışmayı Milliyet’e yorumlayan Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Hayati Deniz, pandemi sonrası yaşanan kalp hastalıkları kaynaklı ani ölüm tablosunda sosyal izolasyon şartlarında doktora gitme sıklığının azalmasının da rol oynadığını söyledi:

HAREKETSİZLİK DE ETKİLİ

“Bazı çalışmalarda Kovid aşısı sonrası kalp krizi, kalp yetmezliği, ritim problemleri, damarda pıhtı oluşumu ve ani kalp kaynaklı ölümlerin daha sık görüldüğü yazıldı. Hatta Avrupa’da aşı yapılanlarda bu etkilerin görüldüğü birçok kişi bu konuyla ilgili dava açma yoluna gitti. O dönemde pandemi hızını kırabilmek için uygulanan sosyal izolasyon, günlük hareketin minimalize edilmiş olması, koruyucu maske kullanımı ve kontrollere gitmesi gereken birçok hastanın randevularını neredeyse 2 yıl uzatmış olması muhtemelen bu sorunların sıklığını etkilemiş görünüyor” değerlendirmesini yaptı.

Haberin Devamı

'BU AŞILAR HAYAT KURTARDI'

İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Yılmaz, araştırmada Kovid aşısını olanların hastalığa yakalandığında özellikle ilk 30 gün içerisinde kardiyovasküler sorunların artmadığını söyledi. Prof. Yılmaz, “Bir yıl boyunca takip edilen hastalarda bu düşüş belirgin olarak görünüyor. Hastalar koronavirüs enfeksiyonu geçiriyor. Aşılı olanlarda daha hafif geçiyor. Kalp ve damar hastalıkları etkisi daha minimum. Görünen o ki bu aşılar hayat kurtardı” dedi.

Yazarlar