Geri Dön
Dünya'Kovid tsunamisi!'

'Kovid tsunamisi!'

Dünya Sağlık Örgütü, hem Omicron hem de Delta varyantlarının aynı anda dolaşımda olmasının yarattığı tehlikeye dikkat çekerken, bu durumun bir 'Kovid-19 tsunamisi' ortaya çıkarttığı açıklandı

'Kovid tsunamisi!'

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bir süredir gündemde olan endişeleri doğruladı ve hem Delta hem de Omicron varyantının dolaşımda olmasının yarattığı tehlikeye dikkat çekti. DSÖ, Delta ve Omicron varyantlarının birleşiminin tehlikeli bir 'Kovid-19 tsunamisi' ortaya çıkarttığını açıkladı.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Kovid-19'un Çin'in Wuhan kentinde patlak vermesinin ikinci yılı dolayısıyla konuştu. Ghebreyesus, hızla yayılan Omicron varyantının bulaşıcı olması, Delta varyantı ile aynı anda dolaşımda olması ve yeni varyant nedeniyle vaka sayılarının "tsunami" etkisi oluşturmasından endişe duyduğunu vurguladı. 2022’nin, salgının akut aşamasının sona erdirileceği bir yıl olabileceği konusunda iyimser olduğunu vurgulayan Ghebreyesus, aşıların ülkelere adil dağıtımı çağrısını yineledi.

'Sağlık sistemi çökebilir'

Bu arada çalışmalar, hızla hakim varyant haline gelen Omicron'un Delta varyantına kıyasla daha hafif geçirildiğine işaret ediyor. Ancak DSÖ Genel Sekreteri, iki varyanttan kaynaklanan "ikiz tehdidin" bir "vaka tsunamisine" yol açtığı uyarısını yaptı. Ghebreyesus'un uyarısı, ABD ve Avrupa genelinde rekor vakaların bildirildiği bir dönemde geldi. Öte yandan durumun zaten oldukça zor durumda olan sağlık sektörüne etkisi de dikkat çekiyor. Ghebreyesus, "Bu tükenmiş sağlık çalışanların üzerine inanılmaz bir baskı bindiriyor ve bindirecek ve sağlık sistemleri çöküşün eşiğinde" dedi.

‘Delmicron’ nedir?

Henüz DSÖ’den veya farklı bir bilim kuruluşundan resmi açıklama yapılmasa da, Hindistan’da ortaya çıkan iddialar, Delta ile Omicron varyantlarının birleşimiyle ortaya çıktığı öne sürülen ve ‘Delmicron’ adı verilen yeni varyantın, ABD ve Avrupa’daki son Kovid-19 tsunamisinden sorumlu olabileceği tezini savunuyor.  

Johnson panikledi

İngiltere’de Kovid-19 krizini yönetememesi nedeniyle baskı altında olan Başbakan Boris Johnson, kameralar önünde zor anlar yaşadı. Noel’den beri ortalarda gözükmeyen Johnson önceki gün bir gazetecinin “10 gündür neredeydiniz” sorusu üzerine panikledi ve “Bu ülkedeydim, nerede olduğumu sanıyorsunuz” dedi. 

Türk yolcuya yasak yok

Omicron varyantı nedeniyle Hollanda, Hırvatistan, İspanya, İzlanda, İsviçre, İtalya ve Lüksemburg’a Türk yolcuların kabul edilmeyeceği iddiası yalanlandı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, yasağın söz konusu olmadığını açıklarken, THY Genel Müdürü Bilal Ekşi de "Herhangi bir ülke tarafından bize ulaşan bir giriş yasağı getirilmemiştir" dedi.