Delta

Delta

Son dakika delta haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan delta gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan delta haber sayfamızda...

Delta

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 2.180 delta haberi bulunmuştur.
Omicron salgını bitirebilir mi? Uzman isimler tüm merak edilenleri anlattı
Omicron salgını bitirebilir mi? Uzman isimler tüm merak edilenleri anlattıİlk olarak Güney Afrika'da tespit edilen koronavirüsün bildiğimiz son varyantı omicron tüm dünyada vaka sayılarında bir sıçrayışa yol açtı. Omicron varyantında vakalar yükselişe geçse de aynı oran hastanelere yansımıyor. Hızlı bulaşması nedeniyle tüm dünyayı tedirgin eden virüsün baş düşmanı yine aşı. Omicron varyantı ile ilgili en çok merak edilen 'Hızlı yayılım toplumsal bağışıklık ve bununla beraber salgının sonunu getirir mi?' sorusunu Virolog Semih Tareen ve Profesör Dr. Derya Unutmaz'a sorduk.
15.01.2022Gündem
Ceyhan Nehri Nerede? Nereden Doğar Ve Nereye Dökülür?
Ceyhan Nehri Nerede? Nereden Doğar Ve Nereye Dökülür?Ülkemizde farklı özelliklere sahip pek çok nehir bulunmaktadır. Bunlardan birisi de Ceyhan nehridir. Ceyhan nehri Akdeniz'e dökülen ikinci büyük nehrimiz olma özelliğine sahiptir. Peki Ceyhan nehri nerede? Nereden doğar ve nereye dökülür? Ceyhan nehri hakkında merak edilenleri derledik.
15.01.2022Eğitim
Prof. Dr. Taşbakan: İki virüsün bir arada olduğu hastalarımız var
Prof. Dr. Taşbakan: İki virüsün bir arada olduğu hastalarımız varEge Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meltem Işıkgöz Taşbakan, 'Omicron' varyantının etkisiyle artan Covid-19 vakaları sonrası yoğun bakım servislerinde, geçen yıla kıyasla yarı yarıya artış olduğunu söyledi. Son günlerde grip (influenza) vakalarında artış olduğuna da dikkat çeken Taşbakan, "İki virüsün bir arada olduğu hastalarımız var. Böyle durumlarda hastalık biraz daha klinik, daha ağır seyredebiliyor" dedi.
14.01.2022Gündem
Bilim Kurulu Üyesi Özlü: 'Omicron' dalgasının yükselme konumundayız
Bilim Kurulu Üyesi Özlü: 'Omicron' dalgasının yükselme konumundayızSağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, 'Omicron' kaynaklı seyreden vakalar olduğunu belirterek, “'Omicron' dalgasının yükselme konumundayız. Önümüzdeki günlerde daha da yükselecek. Oysa bazıları salgın bitmiş gibi davranıyorlar. Sanki her şey normale dönmüş gibi ama hiç öyle değil. Umarım bu yaşadığımız, son dalga olur. Beklentimiz o” dedi.
14.01.2022Gündem
Prof. Dr. Ceyhan: 'Omicron' daha az bağışıklık bırakıyor
Prof. Dr. Ceyhan: 'Omicron' daha az bağışıklık bırakıyorHacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "'Omicron' maalesef daha önceki varyantlara göre daha az bağışıklık bırakıyor, bağışıklık sistemini daha az uyarıyor, bir çeşit saklanıyor ondan. Dolayısıyla 'Omicron' geçiren hasta bazen 2 hafta sonra bağışıklığının yeteri düzeyde olmaması nedeniyle ikinci bir 'Omicron' geçiriyor hatta 1 ay içinde 3 defa 'Omicron'a yakalananlar var" dedi.
13.01.2022Gündem
TUG, gök taşı yağmurlarının sırlarını derledi
TUG, gök taşı yağmurlarının sırlarını derlediTÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG), 'yıldız kayması' olarak bilinen, bazıları binlerce yıl öncesine tarihlenen kuyruklu yıldızların geçişleri sonrası bıraktığı artıklardan oluşan ve dünyada her yıl gözlenebilen 8 gök taşı yağmurunu ayrıntılarıyla ele aldı. Kuyruklu yıldızların kalıntılarının oluşturduğu bu gök taşlarının dünyaya giriş hızları, saniyede 35 kilometreden 70 kilometreye kadar çıkabiliyor ve bazıları 'ateş topu' olarak ifade ediliyor.
13.01.2022Teknoloji
'5-11 yaş için aşı tanımlanabilir'
'5-11 yaş için aşı tanımlanabilir' Koronavirüsün Omicron varyantı nedeniyle Türkiye'nin de aralarında bulunduğu birçok ülkede vaka sayıları artmaya devam ediyor.
13.01.2022Gündem
Mississippi Nehri Nerede? Nereden Doğar Ve Nereye Dökülür?
Mississippi Nehri Nerede? Nereden Doğar Ve Nereye Dökülür?Missisipi, Amerika Birleşik Devletleri’nin Doğu tarafı kuzey ve güney yönünde uzanan çok önemli bir nehirdir. Nehrin hemen hemen tamamı ise, Amerika Birleşik Devletleri sınırları içinde yer alır. Nehrin sadece %1-2 oranında bulunan bir kısmı ise Kanada sınırları içinde kalır. Mississippi nehri nerede sizler için derledik.
12.01.2022Eğitim
Gediz Nehri Nerede? Nereden Doğar Ve Nereye Dökülür?
Gediz Nehri Nerede? Nereden Doğar Ve Nereye Dökülür?Ülkemizde pek çok nehir bulunur. Gediz nehri ise, bunlardan birisidir. Geriz nehri, ülkemizin Ege Denizine dökülen en büyük ikinci nehri olarak biliniyor. Gediz nehri özellikleri ve konumu ile çok merak edilir. Gediz nehri nerede sizler için derledik.
12.01.2022Eğitim
Turkovac aşı içeriği, yan etkileri nelerdir? Turkovac randevu alma e Nabız sorgulama ekranı 2022
Turkovac aşı içeriği, yan etkileri nelerdir? Turkovac randevu alma e Nabız sorgulama ekranı 2022Koronavirüse karşı üretimi gerçekleştirilen Turkovac aşısı hakkında meraklı arayış devam ediyor. Vatandaşlar Turkovac aşı içeriği, yan etkileri hakkında bilgi almak istiyor. Peki Turkovac aşı randevusu alınıyor mu? İşte e Nabız sorgulama ekranı...
12.01.2022Gündem
Turkovac'ın Faz-3 sonuçlarıyla ilgili açıklama
Turkovac'ın Faz-3 sonuçlarıyla ilgili açıklamaBilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal ve Prof. Dr. Mine Durusu Tanrıöver, Turkovac aşısının Faz 3 sonuçlarıyla ilgili konuştu. "Coronovac ile Turkovac'ın yan etkileri aynı." diyen Prof. Dr. Tanrıöver, "COVID-19 vaka oranı Coronavac'ta yüzde 8,96 iken Turkovac'ta yüzde 4,55. Buna göre yerli aşı, Coronavac’a göre yüzde 49 daha koruyucu." ifadelerini kullandı.
12.01.2022Haberler
‘Avrupa'nın yarısından fazlası Omicron olacak’
‘Avrupa'nın yarısından fazlası Omicron olacak’Koronavirüsün Omicron varyantı nedeniyle vaka artışı devam ediyor. DSÖ Avrupa Direktörü Hans Kluge uyardı: 'Vakalar iki haftada iki kattan fazla arttı, bu hızla Avrupa'da nüfusun yarıdan fazlası enfekte olacak'
12.01.2022Dünya
İnanmayanlar hissedecekler!
İnanmayanlar hissedecekler!Prof. Dr. Alper Şener, üçüncü doz uyarısı yaptı. Virüse yakalanan Prof. Dr. Kurugöl, “AVM, restoran ve konserlere girişte aşı şartı getirilmeli” dedi
11.01.2022Ege
Yeni varyant sonrası İstanbul’da son durum ne? İstanbul İl Sağlık Müdürü açıkladı
Yeni varyant sonrası İstanbul’da son durum ne? İstanbul İl Sağlık Müdürü açıkladıSon dönemde yeni varyant Omicron’un hızla yayılmasıyla birlikte pandeminin seyri değişti. Artan vaka sayılarını değerlendiren İstanbul İl Sağlık Müdürü Kemal Memişoğlu, "Omicron, Avrupa’da yükseldikten sonra biz İstanbul ve Türkiye’de de yükselmesini öngördük. 20 Aralık’ta daha önceki yükselişlerden farklı olarak ciddi olarak Omicron ağırlıklı yükseliş yaşıyoruz. Bu yükseliş son 1 haftadır stabil hale geldi. 1 haftadır ciddi bir artış yok. Hareketliliğin de olmasıyla İstanbul gibi büyük şehirlerde ciddi artışlar yaşadık.” dedi.
10.01.2022Haberler
Türkiye ihracat iklimi endeksi belli oldu
Türkiye ihracat iklimi endeksi belli olduTürkiye imalat sektörü ihracat iklimi endeksi aralık ayında 53,9 olarak kaydedildi ve ihracat ikliminde güçlenmenin sağlıklı bir şekilde sürdüğüne işaret etti.
10.01.2022Ekonomi
Prof. İlhan: Omicron’da kuluçka süresi 3 gün
Prof. İlhan: Omicron’da kuluçka süresi 3 günBilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan “Omicron’da kuluçka süresi daha kısa gibi görünüyor. Orijinal Vuhan varyantında bu süre 5 gün, Delta’da 4 iken Omicron’da 3 gün gibi görünüyor. Çok kısa sürede hastalık ortaya çıkarıyor. Ama vatandaşlar, ‘bir temasım oldu, üzerinden 5 gün geçti, hasta olmayabilirim’ diye düşünmemeli” dedi.
10.01.2022Gündem
Koronavirüsün yeni mutasyonu: Deltacron
Koronavirüsün yeni mutasyonu: DeltacronGüney Kıbrıs Rum Yönetimi’ndeki (GKRY) bir grup bilim insanı, Covid-19’un Omicron ve Delta mutasyonlarının melezi olan Deltacron adında yeni bir mutasyon keşfettiklerini duyurdu.
9.01.2022Dünya
Bilim Kurulu üyesi İlhan: Omicron'da kuluçka süresi 3 gün
Bilim Kurulu üyesi İlhan: Omicron'da kuluçka süresi 3 günSağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan "Şu anki bilgilerimize göre, Omicron'da kuluçka süresi daha kısa gibi görünüyor. Orijinal Vuhan varyantında bu süre 5 günken, Delta varyantında 4 gün, Omicron'da ise 3 gün gibi görünüyor. Çok kısa sürede hastalık ortaya çıkarıyor. Ama vatandaşlar, 'bir temasım oldu, üzerinden 5 gün geçti, hasta olmayabilirim' diye düşünmemeli" dedi.
9.01.2022Gündem
25 kişide görüldü! Kabusun yeni adı: Deltacron
25 kişide görüldü! Kabusun yeni adı: DeltacronGüney Kıbrıs Rum Yönetimi’ndeki (GKRY) bir grup bilim insanı, Covid-19’un Omicron ve Delta mutasyonlarının melezi olan Deltacron adında yeni bir mutasyon keşfettiklerini duyurdu.
8.01.2022Dünya
'Hafif değil, insanlar ölüyor'
'Hafif değil, insanlar ölüyor'Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yılın ilk basın toplantısında, geçen hafta salgının başından bu yana en yüksek Kovid-19 vakasının kaydedildiğini paylaştı.
8.01.2022Dünya
Yeni iş kapısı oldu! Tezgâhlardan inmiyor... Trabzon hurmasına büyük ilgi
Yeni iş kapısı oldu! Tezgâhlardan inmiyor... Trabzon hurmasına büyük ilgiMarkette ve pazarda tazesi, kuruyemişçilerde ve baharatçılarda ise kurusu satılan Trabzon hurması, son yıllarda altın çağını yaşıyor. Denizli’de kirazdan sonra ikinci ana ürün olarak yetiştirilen, Ordu’da ise Karadeniz’in zirvesine çıkan Trabzon hurmasının en çok üretildiği il ise şaşırtıyor.
8.01.2022Ekonomi
Omicron belirtileri: Omicron varyantı nedir, hangi illerde görüldü?
Omicron belirtileri: Omicron varyantı nedir, hangi illerde görüldü? Omicron varyantının etkisiyle vaka sayılarında artış görülüyor. Bakan Koca son Bilim Kurulu Toplantısının ardından yaptığı açıklamalarda kişisel olarak korunmanın ve kalabalıktan uzak durmanın önemine bir kez daha değindi. Peki, Omicron varyantı nedir, belirtileri nelerdir? İşte Omicron'un Türkiye'de görüldüğü iller.
7.01.2022Gündem
'Çocuklar virüs saldırısı altında'
'Çocuklar virüs saldırısı altında'Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de etkisini gösteren koronavirüsün Omicron varyantıyla çocuk vaka oranları daha da yükseldi. Uzmanlar, influenza, rinovirüs, bocavirüs ve RSV gibi bulaşıcı hastalıkların da adeta çocuklara karşı saldırıya geçtiğini belirterek, aileleri uyardı.
7.01.2022Gündem
Gençlerde daha sık görülüyor! 3 ay yoğun bakımda yattı, komada kaldı ama...
Gençlerde daha sık görülüyor! 3 ay yoğun bakımda yattı, komada kaldı ama...Bilinci tamamen kapalı olan ve uyarılara tepki vermeyen komadaki hastalarla ilgili detaylar şaşırtıyor. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ramazan Sarı, 3 aylık yoğun bakım sürecinden sonra serviste şuuru kapalı takip edilen bir hastadan bahsederek, koma sürecinin gizemini anlattı.
7.01.2022Gündem
10 soruda çocuklarda COVID-19
10 soruda çocuklarda COVID-19COVID-19’un Omicron varyantının daha bulaşıcı olması, koruyucu önlemlerin ise toplum içinde sık sık gevşetilmesi nedeniyle özellikle son haftalarda vaka sayıları ciddi oranda arttı. Yetişkinlerin yanı sıra çocuklarda da COVID-19’un ve bunun yanı sıra influenzanın da ciddi oranda artış gösterdiğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. F. Ela Tahmaz Gündoğdu, anne-babalara COVID-19 ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Benzer Haber Etiketleri

Delta ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.