Geri Dön
DünyaKraliyet operasyonu

Kraliyet operasyonu

Ürdün’de eski veliaht prens Hamza bin Hüseyin, ev hapsine alındığını açıkladı. Darbe girişimi olduğu iddia edilen Ürdün’de, “ülkenin istikrarına tehdit oluşturduğu gerekçesiyle” 20 kişinin gözaltına alındığı ifade ediliyor

Kraliyet operasyonu

Ürdün’de eski veliaht prensi Hamza bin Hüseyin, ev hapsine alındığını açıkladı. Ülkede bazı üst düzey kişilerin “güvenlik” nedenleriyle gözaltına alınmasının ardından Kral Abdullah’ın üvey kardeşi Hamza bin Hüseyin’in avukatı BBC’ye bir video kaydı gönderdi. Videoda herhangi bir suça karışmadığını belirten Prens Hamza, bir komplonun parçası da olmadığını söyledi. Hamza bin Hüseyin, videoda, “Bu sabah Ürdün Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı beni ziyaret etti ve bana dışarı çıkmama, insanlarla iletişim kurmama veya onlarla görüşmeme izin verilmeyeceğini bildirdi. Gerekçe olarak da bulunduğum toplantılarda veya yaptığım sosyal medya ilişkili ziyaretlerde hükümete veya Kral’a yönelik eleştiriler olması gösterildi” dedi.

Hamza bin Hüseyin yönetimi eleştirerek, “Yönetimdeki bozulmanın, yolsuzluğun ve son 15-20 yıldır yönetim yapımıza hakim olan ve daha da kötüye giden yetersizliğin sorumlusu ben değilim. Halkın kurumlarına olan inanç eksikliğinin sorumlusu ben değilim. Zorbalığa maruz kalmadan, tutuklanmadan, taciz edilmeden ve tehdit edilmeden konuşulamayacak veya bir şey hakkında fikir  beyan edilmeyecek bir noktaya gelindi” ifadelerini kullandı.

Araplardan destek

Washington Post, Ürdün’de “ülkenin istikrarına tehdit oluşturduğu gerekçesiyle” 20 kişinin gözaltına alındığını ve Kral 2. Abdullah’ın kardeşi Hamza bin Hüseyin’in de Amman’daki evinde gözetim altında tutulduğunu ileri sürmüştü.

Hamza bin Hüseyin ile eski Kraliyet Divanı Başkanı Basım Avadallah’ın isimleri darbe girişimi iddiasıyla bir anda dünya gündemine oturdu. Ülkedeki yetkili makamlar, Bin Hüseyin’in darbe girişimiyle iltisaklı olduğu yönündeki iddiaları yalanlarken, uluslararası basında ise aksi iddia edildi. Evinden çıkmasına izin verilmeyen Bin Hüseyin’in söz konusu başarısız darbe girişiminin arkasında yer alan yetkililerden biri olduğu öne sürülüyor.

Gelişmelerin ardından Arap dünyası ve ABD, Ürdün yönetimine destek açıklamaları yaptı. ABD Dışişleri, “Kral Abdullah ABD’nin kilit bir ortağıdır ve tam desteğimize sahiptir” açıklamasını yaptı. Suudi Arabistan, Mısır, BAE, Katar, Irak, Kuveyt, Bahreyn, Lübnan, Umman, Filistin, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Körfez İşbirliği Konseyi ülke güvenliği ve istikrarının korunması için alınan tüm kararlarda Ürdün’ü desteklediğini açıkladı. Türk Dışişleri’nden de “Olayları endişeyle izliyoruz” açıklaması yapıldı.

Kraliyet operasyonu

Hamza Bin Hüseyin kimdir?

Ürdün’deki darbe girişimi iddiasıyla evinde gözetim altında tutulan Kral 2. Abdullah’ın üvey kardeşi ve eski Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin, mevcut yönetimi “yolsuzlukla” eleştirirken, aşiretlerle güçlü bağ kurmak isteyen Kraliyet mensubu olarak öne çıkıyor. 6 yıl veliahtlık görevini sürdüren Bin Hüseyin, Kral 2. Abdullah’ın resmi mektubuyla bu görevden azledildi. Kral, üvey kardeşinin yerine veliahtlık unvanını 26 yaşındaki büyük oğlu Hüseyin bin Abdullah’a verdi. Kral Hüseyin’in dördüncü eşi Nur’dan olan eski Veliaht Prens’in yaptığı iki evlilikten 6 çocuğu bulunuyor.

New York Times gazetesi 2012 yılında, Ürdün’de Arap Baharı’nın başlarında yaşanan olaylarda Ürdünlülerin kral olarak Bin Hüseyin’i görmek istediğini yazmıştı. Gazete o dönem ayrıca, Kral Hüseyin’in vefat etmeden önce Bin Hüseyin’i halefi olarak tercih etmeye meyilli olduğunu ancak henüz okulda olması nedeniyle onu “veliaht” olarak tayin etmek istediğini ileri sürdü. Kraliyet ailesi halka mesafeli olmakla eleştirilirken Bin Hüseyin ise tam aksine aşiretlerle güçlü bağ kurmaya çalışıyor ve farklı aşiret liderlerini sık sık ziyaret ediyor.