Geri Dön
DünyaKuraklık şimdiden vurdu, evler susuz kaldı

Kuraklık şimdiden vurdu, evler susuz kaldı

Son yarım asrın en kurak ilkbaharını geçiren Tayvan'da Sun Moon Gölü kurudu, binlerce ev ve işyerine su verilemiyor.

Kuraklık şimdiden vurdu, evler susuz kaldı

Son 56 yılın en şiddetli kuraklıklarının yaşandığı Tayvan’da, doğal güzellikleri ile ünlü Nantou bölgesindeki Sun Moon Gölü'nün bazı kesimleri kurumaya başlarken, binlerce ev ve iş yeri de susuz kaldı.

Yetiştirdikleri mahsulleri sulayamayan Tayvanlı çiftçiler, kuraklıktan ağır darbe alırken, yaklaşık 3 milyon kişinin yaşadığı Tayvan’ın ikinci en büyük şehri Taichung’da ve bazı bölgelerde haftada 2 gün su kesintisi yaşandığı kaydedildi.

Tayvan’ın Nantou bölgesindeki ünlü turistik göllerden Sun Moon Gölü'nün bazı kısımlarının kuruduğu ve göldeki tekne gezilerinin geçen yıla göre yüzde 90 azaldığı bildirildi.

Kuraklıkla mücadele etmek için harekete geçen hükümet yetkilileri, yağmurun yağmasını tetiklemek amacı ile askeri uçaklar ile gökyüzüne bazı kimyasal bileşimler salındığını, kuyu kazma çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Öte yandan hükümetin, denizden içme suyu elde etmek için kurulması planlanan arıtma tesislerinin inşasına yaklaşık 88 milyon dolar ayırdığı kaydedildi.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile görüştüCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile görüşmesi sona erdi.Erdoğan ile Miçotakis'in, NATO Zirvesi kapsamında NATO Karargahı'ndaki basına kapalı görüşmesi yaklaşık 1 saat sürdü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet