Geri Dön
DünyaKüresel terör korkusu

Küresel terör korkusu

Taliban’ın Afganistan’a hakim olmasıyla, uluslararası kamuoyunda küresel terörün yeniden tırmanışa geçebileceği yönünde bir endişe oluştu. İngiliz İstihbarat Servisi MI5, durumun teröristleri cesaretlendirmiş olabileceğini açıkladı

Küresel terör korkusu

DIŞ HABERLER SERVİSİ - Afganistan’da kontrolün Taliban’a geçmesiyle birlikte, uluslararası kamuoyunda küresel terörizmin yeniden yükselişe geçebileceği yönünde bir korku oluştu. Konuyla ilgili konuşan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterrres, Taliban ile diyalog kurulması gerektiğini ifade etti. Guterres, “Eğer Afganistan’ın terörizm merkezi olmasını, kadınların ve kız çocuklarının bir önceki dönem sahip oldukları tüm hakları kaybetmelerini istemiyorsak, farklı etnik azınlıkların temsil edildiklerini hissetmelerini istiyorsak, diyalog bir zorunluluk” sözlerini sarf etti. Guterres, “Terörizm Afganistan’da başka ülkelere yönelik operasyonlar yapmak üzere barınmamalı. Taliban uyuşturucuyla mücadele konusunda işbirliği yapmalı” dedi.

‘Uyanık olmalı’

Öte yandan İngiltere’de de benzer bir korku var. İngiltere iç istihbarat servisi MI5’in Genel Müdürü Ken McCallum, Afganistan’ın Taliban’ın kontrolüne geçmesinin, İngiltere’deki teröristleri “cesaretlendirmiş” olabileceğini belirtti. McCallum, BBC Radio 4’e yaptığı açıklamada, terör tehdidi bir anda değişmeyecek olsa da aşırılık yanlıları için Afganistan’daki gelişmelerin bir “moral artışı” olabileceğini söyledi. İngiltere’nin “uyanık” olması gerektiğini dile getiren McCallum, son dört yılda toplam 31 saldırı planının engellendiğini duyurdu.

McCallum, “İngiltere’ye yönelik terör tehdidinin, gerçek ve kalıcı olduğunu” belirterek “Afganistan’daki olayların, bu aşırılık yanlılarından bazılarını cesaretlendireceği ve yüreklendireceği konusunda hiç şüphe yok” ifadesini kullandı. 20 yıllık işgalin Afganistan kaynaklı terör tehdidini azaltmada büyük ölçüde başarılı olduğunu belirten McCallum, organize terör faaliyetlerinin yeniden inşa edilmesi zaman alsa da bazı gelişmelerle bir gecede İngiltere ve diğer ülkelerdeki aşırılık yanlılarına psikolojik bir destek ve moral verilebileceği konusunda uyardı.

Bahtsız driftçiye polis sürpriziAntalya'nın Manavgat ilçesinde Şahin marka aracıyla drift yapan genç hayatının talihsizliğini yaşadı. Yolun ortasında drift yaparken bir anda karşısında trafik polisi ekip otosunu görünce kaçmak isteyen sürücü kısa süren kovalamaca sonunda yakalandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler