Geri Dön
DünyaKuş giribi yayılıyor! Sayı yine yükseldi...

Kuş giribi yayılıyor! Sayı yine yükseldi...

Japonya’da Shiga Eyaleti'ndeki bir tavuk çiftliğinde toplu kuş gribi vakalarının tespit edilmesiyle ülkede salgından etkilenen eyalet sayısı 10'a yükseldi. Şimdiye dek itlaf edilen tavuk sayısı ise 3 milyona ulaştı.

Kuş giribi yayılıyor! Sayı yine yükseldi...

Japonya'da 2018 yılının ardından ilk kez geçen ay ortaya çıkan toplu kuş gribi vakaları, bir eyalete daha sıçradı. Shiga eyaleti yönetiminden yapılan açıklamada Higashiomi'deki bir kümes hayvanı çiftliğinde kuş gribi salgınının tespit edildiği duyuruldu. Vakaların teyit edilmesinin ardından 10 bini aşkın tavuğun virüsün yayılma riski nedeniyle itlaf edildiği belirtildi. Tedbir amacıyla söz konusu tesise 10 kilometre mesafede bulunan çiftliklere de tavuk ve yumurta sevkiyatı sınırlaması getirildi.

SALGIN 10 EYALETİ VURDU

Japonya’da 2018 yılından bu yana ilk kez geçen ay başında Kagawa'da doğrulanan toplu kuş gribi vakaları kısa süre içinde Fukuoka, Hyogo, Miyazaki, Nara, Hiroshima, Oita, Wakayama ve Okayama eyaletlerine sıçramıştı. Son gelişme ile birlikte ülkede salgından etkilenen eyaletlerin sayısı 10'a yükselmiş oldu.
Öte yandan geçen ay başından bu yana itlaf edilen kümes hayvanlarının sayısının 3 milyona ulaştığı belirtildi.

UNESCO yaşayan insan hazinesi Süphi Yerlihindi'nin dükkanını soydularMardin'de UNESCO Yaşayan İnsan Hazinesi ödüllü telkari ustası Suphi Yerlihindi'nin dükkanına giren kişi ya da kişiler, 20 yıl boyunca el emeği göz nuru dökerek işlediği yaklaşık 7 kilo gümüşü çaldı. 77 yaşındaki Yerlihindi "Ben yaşayan insan hazinesiyim. Bu bana yapılır mı? Çaldığınız gümüşün derdinde değilim ama siz benim 20 yıllık el emeğimi çaldınız" dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler