Geri Dön
DünyaLibya Cumhurbaşkanlığı uçağı, 7 yıl Fransa'da tutulduktan sonra Trablus'a ulaştı

Libya Cumhurbaşkanlığı uçağı, 7 yıl Fransa'da tutulduktan sonra Trablus'a ulaştı

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, 7 yıldır Fransa tarafından tutulan Airbus A340 Cumhurbaşkanlığı uçağının ülkeye geldiğini duyurdu.

Libya Cumhurbaşkanlığı uçağı, 7 yıl Fransa'da tutulduktan sonra Trablus'a ulaştı

 

Başkent Trablus'un Mitika Havalimanı'nda uçağın gelişini karşılayan Dibeybe, konuya ilişkin bir basın açıklaması yaptı. 

Uçağın ülkeye geri gelmesinin, Libya'nın istikrarının, güvenliğinin, servetinin ve egemenliğinin yeniden geri gelişi anlamına geldiğini söyleyen Dibeybe, "Bu, Libya halkının uçağıdır. Cumhurbaşkanlığı A340 uçağı 2014 yılından bu yana Fransa'da teknik ve mali gerekçelerle zorla tutuluyordu." dedi. 

Açıklamasında, "Uçağın önemine binaen geri getirilmesi için gerekli mali işlemleri yerine getirdik. Bu uçak tarihi değerinin yanı sıra Libya'nın egemenliği için oldukça önemlidir." diyen Dibeybe, uçağın ne şekilde kullanılacağına Libya halkının karar vereceğini belirtti. 

Dibeybe, yurt dışında Libya'ya ait 12 uçağın bulunduğunu ve yurt dışında kullanılan bu uçakların tamamının ülkeye geri getirileceğini vurguladı.

Ayrıca yurt dışında bulunan iki savaş uçağının da geri alınacağını kaydeden Dibeybe, açıklamasında savaş uçakların hangi ülkede tutulduğuna ilişkin bilgi vermedi. 

Fransa'dan getirilen Airbus A340 Cumhurbaşkanlığı uçağı, eski Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi tarafından kullanılıyordu. Söz konusu uçak bakım ve onarım çalışmaları için 2014 yılında Fransa'ya yollanmıştı.

Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu ( 2 Ağustos 2021 )Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu açıklandı. Türkiye'de son 24 saatte 270 bin 426 Kovid-19 testi yapıldı, 22 bin 898 kişinin testi pozitif çıktı, 91 kişi hayatını kaybetti.Sağlık Bakanlığı tarafından 2 Ağustos 2021 koronavirüs tablosu paylaşıldı. Bakan Koca yaptığı açıklamada, "Vaka sayılarındaki artış hızı azalma eğiliminde. Bunu kalıcı hale getirecek olan biziz. Tedbirden taviz vermeden aşınızı olun." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet