Geri Dön
DünyaLibya yine karıştı!

Libya yine karıştı!

Libya’da iki ayrı hükümetin sürdürdüğü siyasi çıkmaz, çatışmalara dönüştü.

Libya yine karıştı!

Tobruk Temsilciler Meclisi’nde Halife Hafter’in de desteğini alarak 10 Şubat’ta başbakan seçilen Fethi Başağa’nın, başkent Trablus’a gelmesinin ardından, kendi destekçileriyle rakibi Abdullah Dibeybe’nin liderliğindeki Ulusal Birlik Hükümeti destekçileri arasında çatışmalar çıktı. Dün sabah saatlerinde başkentte ağır silah ve otomatik silah seslerinin duyulduğu kaydedilirken, Başağa, çatışmalar çıkınca birkaç saat sonra başkenti terk etmek zorunda kaldı. Sivil ölümleri engellemek için kenti terk ettiğini duyuran Başağa’nın, görevini Sirte’den yöneteceği iddiaları da basına yansıdı.

FETHİ BAŞAĞA TRABLUS'TAN AYRILDI

Libya’nın doğusundaki Tobruk kentinde bulunan Temsilciler Meclisi tarafından başbakan olarak seçilen Fethi Başağa, dün gece saatlerinde Trablus'a gelmesinin ardından çıkan çatışmalar üzerine Trablus'tan ayrıldı.

Libya'da geçtiğimiz yıl 24 Aralık’ta yapılması planlanan ve adaylık krizi nedeniyle iptal edilen seçimde, ülkenin doğusundaki Tobruk kentinde bulunan Temsilciler Meclisi eski İçişleri Bakanı olan Fethi Başağa'yı yeni başbakan seçtiklerini duyurmuştu. Başağa, göreve başlamasından bu yana ilk kez dün gece saatlerinde kabine bakanlarıyla başkent Trablus' a geldi. Başağa'nın kente gelmesinin ardından Libya'nın Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin şu anki başbakanı olan Abdülkadir Dibeybe taraftarları ve Başağa destekçileri arasında çatışma çıktı. Kentte silah sesleri yükselirken, okullara ara verildi.

Çıkan çatışmaların ardından Trablus'tan ayrılan Fethi Başağa sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında, "Vatandaşların güvenliğini sağlamak ve kan dökülmesini önlemek için Trablus'tan ayrıldım. Barışçıl yollarla çalışmalara başlayacağız" dedi.

Uluslararası Mutabakat Hükümeti'nin Başbakanı Dibeye, Fethi Başağa'yı Başbakan seçen Tobruk'taki Temsilciler Meclisi'ni Cenevre Anlaşması'na aykırı hareket ettiğini savunuyor.
Ülkede aylardır iki farklı hükümet bulunuyor.