Dünya Manşetler hız kesmiyor: Dünya Erdoğan'ın işaretini okumaya çalışıyor

Manşetler hız kesmiyor: Dünya Erdoğan'ın işaretini okumaya çalışıyor

30.05.2023 - 09:06 | Son Güncellenme:

'Recep Tayyip Erdoğan için sırada ne var?' sorusunu yönelten uluslararası medya yeni dönemin gündemlerini sıraladı, 'Türkiye Batı ve Doğu'nun arasında' başlığı atıldı.

Manşetler hız kesmiyor: Dünya Erdoğanın işaretini okumaya çalışıyor

İkinci tur seçimleri yüzde 52 oy oranıyla kazanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye dünya medyasının gündeminden düşmüyor.

Haberin Devamı

BLOOMBERG

Amerikan haber ajansı Bloomberg, 'Dünya Erdoğan'ın Türkiye'de politik değişiklik işaretini okumaya çalışıyor' diyor. Hafta sonuna kadar kabinenin açıklanmasının beklendiğini kaydeden Bloomberg'e konuşan ekonomistlere göre, özellikle bazı politikalarda değişiklik kaçınılmaz.

LE MONDE

Fransız gazetesi 'Erdoğan tarihi üçüncü dönemi kazanıyor' başlığını seçti, yüzde 52'ye ulaşan oy oranıyla Türk liderin ipi göğüslediğini kaydetti. Habere göre, birinci turda yüzde 49.5'te kalan Erdoğan'ın ikinci turu kazanması beklenen bir sonuçtu. Gazete, Erdoğan için 'karşı konulamaz' nitelemesini yaptı.

Manşetler hız kesmiyor: Dünya Erdoğanın işaretini okumaya çalışıyor

SKY NEWS

'Recep Tayyip Erdoğan için sırada ne var?' sorusunu soran haber televizyonu, ekonomik sarmal ve ayağa kaldırılmayı bekleyen deprem bölgesinin yeni dönemin başlıkları olacağını bildirdi.

Haberin Devamı

FINANCIAL TIMES

Erdoğan'ın balkon konuşmasında sarf ettiği 'Yapabilirim' sözünü başlığına çeken Financial Times, kıdemli liderin seçimden sonra bir ekonomik hesaplaşmayla karşı karşıya olduğunu belirtiyor.

Finans gazetesine göre, Erdoğan yeni dönemde enflasyonun ele alınacağını ve yaşam maliyetlerindeki baskının 'önümüzdeki günlerin en acil konuları' olduğunu duyurdu.

TO VIMA

Yunan gazetesi To Vima, ABD lideri Joe Biden'ın Türk mevkidaşı Erdoğan'a tebrik telefonu açtığını belirtip, F-16 satışnının görüşmedeki muhtemel başlıklardan biri olduğunu yazdı.

SKAI TV

Joe Biden'ın Erdoğan'ı tebrik için aramasını 'Türkiye Batı ve Doğu'nun arasında' başlığıyla sunan televizyon, Erdoğan Türkiye'sinin ikili masa oyununu sevdiği yorumunu yaptı.

Athena Papakosta imzalı haberde, Katar, Macaristan ve Rusya'dan hızlı bir tebrik geldiği belirtildi, Batılı ülkelerin önümüzdeki beş yılda Erdoğan'ın izleyeceği politikalar nedeniyle derin bir endişe duyduğu savunuldu.

Manşetler hız kesmiyor: Dünya Erdoğanın işaretini okumaya çalışıyor

KATHIMERINI

Yunan gazetesi, Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou ile başbakan vekili Ioannis Sarmas'ın Erdoğan'a gönderdiği tebrik mektuplarını haberleştirdi.

AL JAZEERA

'Türkiye'de seçim zaferinin ardından, Erdoğan'ın yüzleşeceği bir sonraki problemler neler?' başlıklı bir analiz yayımlayan televizyonun internet sitesi, ekonomik endişeler ve Batı ile ilişkilerin Erdoğan'ın ajandasının en üstünde yer aldığını aktardı.

Haberin Devamı

Andrew Wilks imzalı analizde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni dönem koltuğuna oturur oturmaz karşılaşacağı en acil sorun olarak ekonomi ve enflasyon gösterildi.

Batı dünyası ile ilişkilerde ise İsveç'in NATO'ya üyelik onayı, ilk sırada. Analize göre, Litvanya'da Temmuz ayında gerçekleşecek NATO zirvesi kritik önemde.