Geri Dön
Dünya‘Mavi kuş’ intikam uğruna mı uçtu?

‘Mavi kuş’ intikam uğruna mı uçtu?

Elon Musk’ın birçok sosyal medya devine göre daha az değere sahip Twitter’ı satın almasının, şirketin CEO’luğundan “mobbing”le istifa ettirilen Jack Dorsey’nin intikam planı olduğu öne sürüldü.

‘Mavi kuş’ intikam uğruna mı uçtu?

Pelin Aykın - Dünyanın en zengin kişisi olan ABD’li teknoloji milyarderi Elon Musk’ın (50) pazartesi günü sosyal medya devi Twitter’ı 44 milyar dolara satın almasıyla ilgili birçok iddia ortaya atıldı. Musk, para kazanma amacı olmadığını, sadece Twitter’ı ifade özgürlüğünün olduğu ve dünyanın en önemli fikirlerinin tartışıldığı bir “kent meydanı” haline getirmeyi planladığını açıklamıştı. Ancak, ABD’de teknoloji şirketlerinin bulunduğu Silikon Vadisi’nde Musk’ın bu hamlesiyle, arkadaşı olan Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’nin (45) intikamını aldığı konuşuluyor. Musk ile Dorsey daha önce kripto para ve web3 gibi ortak ilgi alanlarıyla ilgili birbirlerine Twitter’da yorumlarda bulunurken, yaptıkları projeler için de karşılıklı destek mesajları yayımlamıştı. Dorsey, 2006’da kurduğu Twitter’ın CEO’luğundan geçen yıl şirkette büyük hissesi olan Elliott Management tarafından “baskıyla” istifa ettirilmişti. Bunun üzerine Musk, Dorsey’e destek mesajı yollamıştı.

‘BIÇAKLAR ÇEKİLDİ’

Dorsey CEO’luğu bırakmasını isteyen Twitter’ın yönetim kuruluyla kavga ederken Musk, “Twitter CEO’su olarak Dorsey’i destekliyorum. Onun iyi bir kalbi var” demişti. Şimdi, Twitter’ın yeni sahibi Musk’ın “ifade özgürlüğü” anlayışının demokrasiyi tehlikeye atacağına dair endişeler varken, “hippi” Dorsey’nin satıştan memnun olduğunu açıklaması da dikkat çekti. CEO’luğu bıraksa da Twitter’ın yönetim kurulunda yer alan Dorsey’nin şirketin ilk başta soğuk baktığı satış teklifini, Musk’ın lehine sonuçlandırdığı iddia ediliyor. Silikon Vadisi’ndeki en etkili teknoloji gazetecilerinden Kara Swisher, Twitter’da “Satış, bıçakların çekilmesinin (intikam terimi) internet devleri versiyonu gibi” ifadesini paylaştı. Silikon Vadisi’nde risk sermayedarı olan David Sacks da satışın Dorsey’nin intikam planı olduğunu öne sürdü.

‘YILDIZLAŞARAK KAZANACAK’

Bir başka iddiaya göre, Elon Musk, Twitter’ı almakla bir “yıldız”a dönüşerek kazanç elde etmeyi planlıyor. Bloomberg yazarı Matt Levine, ”Musk, Twitter’ı gücünü artırmak için kullanacak” dedi. Twitter’da kitlelere doğrudan ulaşan Musk’ın platformu kendisini parlatmak için yatırım olarak gördüğünü vurgulayan Levine, “Halka doğrudan ulaşmak Musk için önümüzdeki günlerde büyük değer yaratacak” dedi. Ancak Musk’ın Twitter’ı almasıyla Tesla’nın hisselerinde düşüş olduğu bildirildi. Şirketin trilyonluk değerinin 906 milyar dolara gerilediği, bunun Twitter alımının yarattığı endişeden kaynaklandığı belirtildi.