Geri Dön
DünyaMeksika'da akademisyenlere yönelik suçlamalara tepki

Meksika'da akademisyenlere yönelik suçlamalara tepki

Meksika'da akademisyenlere, hükümet bilim fonundan usulsüz para aldıkları gerekçesiyle yöneltilen suçlamalar tartışmalara neden oldu.

Meksika'da akademisyenlere yönelik suçlamalara tepki

Almoloya de Juarez eyaletindeki Altiplano hapishanesindeki hakim, savcıların akademisyenler aleyhindeki tutuklama talebini reddetti.

Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador hükümeti, üniversite profesörlerini, "danışma kurulu üyelerinin hükümet bilim fonundan para almasını" engelleyen yasayı ihlal etmekle suçladı.

Suçlamalara karşı çıkan akademisyenler, bu yasanın 2019'da kabul edildiğini anımsatarak, daha önceki yıllarda bilim adamlarının, bu fondan yararlandıklarını hatırlattı.

Akademisyenler, paranın bilimsel araştırmaları desteklemek için kullanılması gerektiğini belirterek, fonların kötüye kullanılmadığını ifade etti.

Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi Rektörü Enrique Graue, suçlamaları "akıl almaz" ve "saçmalık" olarak nitelendirdi.

Başsavcı Alejandro Gertz Manero, akademisyenlere yapılan suçlamaları savunarak, akademisyenlerin "mobilya, araç, mülk ve diğer hizmetleri ödemek için bilim fonlarını kullandıklarını" öne sürdü.

Devlet Başkanı Obrador yaptığı açıklamada, bu konunun yargıç tarafından çözüleceğini belirterek, yanlış bir şey yapmadığına inanların korkacak bir şeyi olmadığını söyledi.

Dikkat! Uzmanlar açıkladı: "Gizlilik sözleşmesi" tuzağına düşmeyinDijitalleşmenin iyiden iyiye hızlandığı günümüzde, kişisel verilerin korunması da bir o kadar zorlaşıyor. Öyle ki telefonlara indirilen birçok uygulamada yer alan kullanıcı sözleşmesini kabul etmek bile kişisel bilgilerin elde edilmesine olanak sağlıyor. Ancak uzmanlar, sözleşme ile bile olsa kişisel verilerin izinsiz paylaşılmasının suç olduğuna dikkat çekiyor.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler