Akademisyen

Akademisyen

Son dakika akademisyen haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan akademisyen gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan akademisyen haber sayfamızda...

Akademisyen

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 4.949 akademisyen haberi bulunmuştur.
18 yaşındaki Türk genci dünya turuna çıkıyor! Günde 2-3 saat çalışıp...
18 yaşındaki Türk genci dünya turuna çıkıyor! Günde 2-3 saat çalışıp...18 yaşına basar basmaz pasaportunu çıkarıp ilk seyahatini Gürcistan’a gerçekleştiren Halil Kaptan, şimdilerde dünya turuna çıkmaya hazırlanıyor. Hayattaki en büyük tutkusunun peşinden giden genç gezginin ilk rotası ise Ürdün.
5.12.2021Tatil
Beyoğlu’nu keşif bitmez
Beyoğlu’nu keşif bitmezAkademisyen Seza Sinanlar Uslu’nun öncülüğünde kurulan “Kırmızı Kapı” Beyoğlu’nun yapılarını keşfe çıkarak sanata ve tarihe “kapı” aralıyor
Dünyanın tuhaf evlilik gelenekleri
Dünyanın tuhaf evlilik gelenekleriProf. Dr. Gönül Bakay, “Dünyada Tuhaf Evlilik Gelenekleri” adlı çalışmasıyla Avrupa’dan İskandinav ülkelerine Afrika’ya bugün birçoğu yaşamayan düğün geleneklerini anlatıyor.
5.12.2021Pazar
‘TÜİK devlet kurumu olmaktan çıkmıştır’
‘TÜİK devlet kurumu olmaktan çıkmıştır’Kılıçdaroğlu, dün randevu talebini kabul etmeyen TÜİK yönetimini, kurum binası önünde açıklama yaparak eleştirdi. Kılıçdaroğlu, “TÜİK, bir saray kurumu haline dönüşmüştür” dedi. Bakan Süleyman Soylu Kılıçdaroğlu’nun tavrını “mekân basma” olarak nitelendirdi.
4.12.2021Siyaset
‘Dünden Bugüne İstanbul’ söyleşisi
‘Dünden Bugüne İstanbul’ söyleşisiKenan Işık’ın ‘Her Dem İstanbul’ sergisini sanatseverlerle buluşturan Four Seasons Hotel Bosphorus, bu kez sanatçının fikir yazarı ve akademisyen Prof. Dr. Uğur Batı ile İstanbul’un değişimini konu alan ‘Dünden Bugüne İstanbul’ temalı söyleşisine ev sahipliği yaptı.
2.12.2021Cadde
Güvercinada Kalesi kalıcı listeye aday
Güvercinada Kalesi kalıcı listeye adayTurkey One yöneticileri, Kuşadası’ndaki Güvercinada Kalesi’ni ziyaret etti. Yönetim Kurulu Başkanı Çetindoğan, tarihi kalenin UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne girmesi için çalışacaklarını kaydetti
30.11.2021Ege
Ata Koleji'nden yeni nesil eğitim programı
Ata Koleji'nden yeni nesil eğitim programı1 Temmuz 1958 yılında kurulan Ata Koleji, günümüzde de başarılı eğitim geleneğini sürdürüyor. Türkiye’nin ilk özel okullarından biri olan Ata Koleji, bünyesinde yer alan AtaFuture ile her yaşa eğitim vermeyi amaçlıyor. Ata Koleji, geçtiğimiz gün düzenlenen Okul Öncesi Eğitimde Farklılaştırılmış Uygulamalar Seminer programı ile eğitim ve sertifika programlarını hayata geçirdi.
29.11.2021Eğitim
Celal Abdi Güzer: “Bu kurulmuş gerçeklik çağında eleştirel mesafeyi doğru kullanmalıyız...”
Celal Abdi Güzer: “Bu kurulmuş gerçeklik çağında eleştirel mesafeyi doğru kullanmalıyız...”Mimarlık eleştirisi denilince Türkiye’de akla gelen ilk isimlerden biri olan Prof. Dr. Celal Abdi Güzer, halen ODTÜ Mimarlık Bölümü’nde mimarlık eleştirisi üzerine dersler veriyor ve dördüncü sınıf tasarım stüdyosu yöneticiliği yapıyor. Abdi Güzer “Neden daha az mimarlık eleştirisi yazıyorsun?” sorularına karşın aslında yazmaya devam ettiğini; ancak sosyal medyanın etkisiyle mimari eleştiriye bakışın, algı ve önceliklerin değiştiğini; tekil yapılar üzerine ve doğrudan yargı içeren indirgemeci bir eleştiri beklentisinin öne çıktığını belirtiyor ve ekliyor: “Kurulmuş gerçeklik çağında çoğalarak artan bilgi kirliliği göz önüne alındığında önümüze çıkan eleştiri ve değerlendirmelere mesafe ile bakmak daha da önem kazanıyor.”
29.11.2021Vitrin
Son dakika: İzmir'de 'Engelleri Birlikte Aştık' buluşması! Erdoğan: 62 bin 337 atama yaparak rekor kırdık
Son dakika: İzmir'de 'Engelleri Birlikte Aştık' buluşması! Erdoğan: 62 bin 337 atama yaparak rekor kırdıkSon dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Engelli kardeşlerimizle ilgili ön yargıları kırdığımız ölçüde onların önündeki engelleri kaldırabiliriz. Türkiye Cumhurbaşkanı olarak milletimden engellilerimiz konusunda daha fazla hassasiyeti ve dayanışma bekliyorum” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, " Şimdiye kadar 62 bin 337 engelli ataması yaparak bu alanda rekor üstüne rekor kırdık. Halihazırda toplam kamu çalışanları içinde engellilerin oranı yüzde 2’ye yaklaşmıştır. İnşallah önümüzdeki dönemde bu sayının aratacağına inanıyorum” diye konuştu.
28.11.2021Siyaset
İlim Yayma Vakfı Akademi Ödülleri’nde sona gelindi
İlim Yayma Vakfı Akademi Ödülleri’nde sona gelindiİlim Yayma Vakfı tarafından düzenlenen 2021 İlim Yayma Ödülleri için geri sayım başladı. Aralık ayında Dolmabahçe Sarayı’nda gerçekleşecek olan ödül töreni öncesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Necmettin Bilal Erdoğan, “İlim Yayma Ödülleri'nin tasarlanması, 2 yıllık bir emek. 2021'de ödül miktarlarımızı ikiye katladık. Büyük Ödül’ü 600 bin lira, diğer Mühendislik, Doğa ve Sağlık Bilimleri ile Sosyal Bilimler Ödüllerimizi 200'er bin lira olarak tayin ettik” dedi.
25.11.2021Gündem
Altın varaklı Kur'an ve İncil'e internetten müşteri aranıyor
Altın varaklı Kur'an ve İncil'e internetten müşteri aranıyorTürkiye'nin en çok ziyaret edilen alışveriş sitelerinden birinde, antika değeri taşıyan eserler satışa sunuluyor. El yazması ve altın varaklı Kur'an-ı Kerim'den İncil'e kadar tarihi eserlere satıcılar, 'aile yadigarı' diyerek 250 bin ile 1 milyon 250 bin lira arasında müşteri arıyor. Açıklama kısmında; bazı belgelerin altın varaklı, orijinal ve sayfalarının eksiksiz olduğunu belirten satıcıların alışveriş seçeneği olarak da yalnızca 'yüz yüze görüşerek' seçeneğini tercih etmesi dikkat çekiyor.
24.11.2021Haberler
Altın varaklı Kur'an ve İncil'e internetten müşteri aranıyor
Altın varaklı Kur'an ve İncil'e internetten müşteri aranıyorTürkiye'nin en çok ziyaret edilen alışveriş sitelerinden birinde, antika değeri taşıyan eserler satışa sunuluyor. El yazması ve altın varaklı Kur'an-ı Kerim'den İncil'e kadar tarihi eserlere satıcılar, 'aile yadigarı' diyerek 250 bin ile 1 milyon 250 bin lira arasında müşteri arıyor. Açıklama kısmında; bazı belgelerin altın varaklı, orijinal ve sayfalarının eksiksiz olduğunu belirten satıcıların alışveriş seçeneği olarak da yalnızca 'yüz yüze görüşerek' seçeneğini tercih etmesi dikkat çekiyor.
24.11.2021Gündem
Maçka Galeri’de ikinci bahar
Maçka Galeri’de ikinci bahar1976 yılında Rabia Çapa ve Varlık Yalman Sadıkoğlu tarafından kurulan Maçka Sanat Galerisi, açılışından 40 yıl sonra Çapa’nın verdiği karar ile sanatseverlere veda etmişti.
24.11.2021Cadde
Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi'nde blokzincir sistemi konuşuldu
Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi'nde blokzincir sistemi konuşulduAva Labs Üst Yöneticisi Prof. Dr. Emin Gün Sirer, "Blokzincir üzerinden gelişen sistemlerle gelecekte bir finansal devrim olacak. Biz gelecek bu devrimin henüz başındayız. Bu devrimle finansal mimari kökten değişecek." ifadelerini kullandı.
22.11.2021Ekonomi
Maçka Sanat’ta zamansız anlar
Maçka Sanat’ta zamansız anlarBeş yıl önce sanatseverlerle vedalaşan Maçka Sanat Galerisi (MSG), akademisyen Serhat Kiraz ve bilgisayar programcısı Hakan Gündüz’ün hazırladığı “Moment/An” sergisiyle yeniden izleyiciyle buluştu.
22.11.2021Kültür Sanat
AK Parti'nin 'Teşkilat Akademisi' eğitimi Bolu, Düzce ve Zonguldak'ta başladı
AK Parti'nin 'Teşkilat Akademisi' eğitimi Bolu, Düzce ve Zonguldak'ta başladıBolu, Düzce ve Zonguldak'ta AK Parti Genel Merkez Ar-Ge ve Eğitim Başkanlığınca düzenlenen "Teşkilat Akademisi Liderlik Okulu Eğitim Programı" başladı.
20.11.2021Siyaset
Mavi Vatan buluşması
Mavi Vatan buluşmasıÜlkemizde deniz kültürünü yaygınlaştırmak ve Mavi Vatan düşüncesini yaymak için bir araya gelen denizciler Hamit Naci Mavi Vatan Vakfı’nı kurdu.
20.11.2021Gündem
Yüzde yüz emin olunmayan mantar öldürebilir
Yüzde yüz emin olunmayan mantar öldürebilirHafta sonları doğa yürüyüşünde bir araya geldiği vatandaşlara zehirli mantar türleri, mantarların özellikleri ve pişirme şekilleri konusunda bilgiler veren İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Ormancılık Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Ergün Bacak, mantarların bilinçsiz tüketiminin ölümle sonuçlanabildiği konusunda uyarıyor.
15.11.2021Gündem
Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yeni uygulama
Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yeni uygulamaMilli Eğitim Bakanlığı'nın altyapısını hazırladığı sistemle taslak ders kitaplarını inceleme ve değerlendirme süreçlerinin çevrim içi ortamlarda da yapılabilmesine olanak sağlandı. Sistemin devreye girmesiyle ders kitaplarının incelenmesinde hem zaman hem maliyet tasarrufu sağlanacak.
15.11.2021Gündem
Kültür ve Turizm Bakanlığınca, Türk dünyasıyla sinema alanında ortak bildiri imzalandı
Kültür ve Turizm Bakanlığınca, Türk dünyasıyla sinema alanında ortak bildiri imzalandıKültür ve Turizm Bakanlığınca, Türk dünyasının Kültür Bakanlıkları ve sinema alanındaki kurumlarıyla birlikte ortak deklarasyon imza töreni yapıldı.
12.11.2021Kültür Sanat
GEZEGENİN KADERİ GLASGOW’DA TARTIŞILDI
GEZEGENİN KADERİ GLASGOW’DA TARTIŞILDIYaşadığımız gezegen için kritik tarihler vardır. Bunlardan birisi 1992’dir. O yıl 150’den fazla ülke İklim Değişikliği Birleşmiş Milletler Çerçeve Anlaşması’nı imzaladı. Anlaşma iklim değişikliğine karşı küresel çapta harekete geçmeyi destekleyecek şekilde tasarlanmıştı. İmzacı ülke delegeleri yani anlaşmanın tarafları her yıl bir konferansta toplanmaya başladılar. Bu toplantılara “Tarafların Konferansı” (Conference of Parties) yani COP denildi. İlk COP 1995’te Berlin’de gerçekleştirildi.
12.11.2021Vitrin
Doç. Dr. Savaşçı: İsoquercetin molekülü Kovid tedavi rehberine girmeli!
Doç. Dr. Savaşçı: İsoquercetin molekülü Kovid tedavi rehberine girmeli!Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, Kovid-19 mutasyonlarına karşı doğal bir savunma ürünü olan ve gerek korunmada ve gerekse tedavide etkinliği pek çok klinik çalışma ile ispatlanmış kuersetin molekülünün ve özellikle quercetinin emilimi 5 kat biyoyararlanımı 18 kat arttırılmış formu olan isoquercetin molekülünün acil olarak ülkemizde tedavi rehberlerinde yer alması gerektiğini söyledi.
12.11.2021Gündem
Uydu verileriyle azot dioksitin çevre kirliliğine etkisini belirleyen yazılım geliştirildi
Uydu verileriyle azot dioksitin çevre kirliliğine etkisini belirleyen yazılım geliştirildiZonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, akademisyen ve yüksek lisans öğrencisiyle geliştirdikleri yazılımla uydu verilerini kullanarak azot dioksitin (NO2) çevre kirliliğine etkisini tespit ediyor.
11.11.2021Teknoloji
Otizm hakkındaki mitler ve gerçekler
Otizm hakkındaki mitler ve gerçeklerDünden bugüne toplumların çeşitli kesimlerinin otizm hakkında birçok yanlış düşünceye sahip olduğu görülüyor. Çocukların ve ergenlerin ruh sağlığı konusunda uzman olan Prof. Dr. Cem Gökçen, söz konusu  yanlışları dile getirirken, doğruların neler olduğunu da açıklıyor.
9.11.2021Gündem
YÖK Başkanı Prof. Dr. Özvar "YÖK-Bursa İş Dünyası Buluşması"na katıldı
YÖK Başkanı Prof. Dr. Özvar "YÖK-Bursa İş Dünyası Buluşması"na katıldıYükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, "Eğitim ile istihdam ilişkisini güçlendirmek için yeni perspektifler belirlemeye ve üniversite, sanayi iş birliklerini artırmak için yeni modeller geliştirmeye, paydaşlarımızın desteğiyle önümüzdeki dönemde daha fazla gayret sarf edeceğiz." dedi
8.11.2021Teknoloji

Benzer Haber Etiketleri

Akademisyen ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.