Geri Dön
DünyaMiçotakis Elpidoforos ile görüşmesini iptal etti

Miçotakis Elpidoforos ile görüşmesini iptal etti

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in, New York’ta Türkevi açılışına katılan Amerika Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Elpidoforos ile planlanan görüşmesini iptal ettiği bildirildi.

Miçotakis Elpidoforos ile görüşmesini iptal etti

Yunan basınında hükümet kaynaklarına dayandırılarak verilen habere göre, Başbakan Miçotakis, Başpiskopos Elpidoforos ile planlanan görüşmesini iptal etti.

Görüşmenin iptal edilmesinin sebebi olarak Miçotakis’in programına, Elpidoforos ile planlanan görüşmenin saatinde Wall Street yayın kurulu ile randevu eklenmesi gösterildi.

Atina, Elpidoforos’un Türkevi açılışına katılmasından rahatsız oldu

Başpiskopos Elpidoforos’un, Miçotakis’e, 11 Eylül saldırılarında yıkılan İkiz Kuleler'in bulunduğu, "Ground Zero" diye adlandırılan Sıfır Noktası'ndaki Aziz Nikolas Kilisesi’ni gezdirmesi planlanıyordu ancak Elpidoforos’un, New York’taki Türkevi’nin KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın da bulunduğu açılış törenine katılması Atina’da rahatsızlık yaratmış, Yunan Hükümet Sözcüsü Yannis İkonomu bu rahatsızlığı net bir şekilde dile getirmişti.

İkonomu, yaptığı açıklamada “Elpidoforos’un hareketleri bizi rahatsız etti. Yunan hükümeti memnuniyetsizliğini ifade ediyor.” diye konuşmuştu.

ANASTASİADİS DE İPTAL ETMİŞTİ

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için New York’ta bulunan Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis de Fener Rum Patrikhanesi Amerika Başpiskoposu’nun Türkevinin açılışına katılmasına tepki göstermişti.

Yunan basınına yansıyan haberlere göre, Anastasiadis, ABD Başpiskoposu Elpidoforos Lambriniadis’in New York’taki Türkevinin açılışına katılıp Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile poz vermesi üzerine, programında olduğu halde görüşmeyi iptal etmişti. Görüşmenin, Rum liderin yoğun programı gerekçe gösterilerek iptal edildiği belirtilmişti.

Kaldırımda yürüyen turistler kazadan saniyelerle kurtulduBeyoğlu'nda ara sokağa girmeye çalışan sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybettiği otomobil, kaldırıma çıkarak iş yerinin duvarına çarptı. O anda kaldırımda yürüyen turistler kazadan saniyelerle kurtuldu. Kaza anı ise güvenlik kamerasına yansıdı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler