Geri Dön
DünyaMısır Cumhurbaşkanı Sisi ve Sudan Başbakanı görüştü

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ve Sudan Başbakanı görüştü

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk'u İttihadiye Sarayı'nda kabul etti ve iki lider, Hedasi Barajı meselesini değerlendirdi.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ve Sudan Başbakanı görüştü

 

Mısır Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, görüşmede iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi ve Hedasi Barajı konusundaki son durumun değerlendirildiği kaydedildi. 

Açıklamada, Sisi ve Hamduk'un Hedasi Barajı'nın kullanım şartları konusunda kapsamlı ve yapıcı yasal bir anlaşmaya varmak amacıyla bölge ülkelerinin daha sık görüşmesi noktasında fikir birliğine vardığı aktarıldı. 

Tarafların, Nil sularının kullanımı sorununun adil şekilde çözülmesi için dört arabulucu ülke önderliğinde bölge ülkelerinin toplanmasını ön gören planın hayata geçirilmesi için mutabık kaldığı bildirildi. 

Öte yandan görüşmede, Afrika kıtasının bölgesel meselelerinin ve Sudan-Etiyopya sınırında yaşanan gerginliğin son gelişmelerinin de ele alındığı belirtildi. 

Hamduk'un Kahire ziyareti, Sisi'nin 6 Mart'ta Sudan'a düzenlediği resmi ziyaretin akabinde gerçekleşti. 

8 Mart'ta Sudan Dışişleri Bakanı Meryem Sadık el- Mehdi, "Etiyopya, barajın tek taraflı doldurulmasında ısrar ederse, Kahire ile başka seçeneklerimiz var." demişti. 

Mısır ve Sudan su paylarının azalacağı ve güvenlik endişesi nedeniyle barajın dolumu ve işletilmesiyle ilgili üçlü anlaşmada ısrar ediyor.

İsrail polisi, Mescid-i Aksa’da Filistinli gençlere saldırdıİsrail polisi, işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’da ses bombalarıyla Filistinli gençlere saldırıda bulundu. Filistinli gençler ise taş ve havai fişeklerle karşılık verdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet