Dünya NASA, ABD’de bir evin çatısına çarpan nesnenin Uzay İstasyonu'ndan (ISS) düştüğünü teyit etti

NASA, ABD’de bir evin çatısına çarpan nesnenin Uzay İstasyonu'ndan (ISS) düştüğünü teyit etti

17.04.2024 - 12:29 | Son Güncellenme:

NASA, nesneyi ev sahibiyle işbirliği yaparak geri aldı ve nesneyi ajansın Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nde analiz etti.

NASA, ABD’de bir evin çatısına çarpan nesnenin Uzay İstasyonundan (ISS) düştüğünü teyit etti

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), geçen ay ABD’nin Florida'da eyaletinde bir evin çatısına çarpan gizemli nesnenin Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (ISS) düşen bir parça olduğunu teyit etti.

Haberin Devamı

NASA yaptığı açıklamada, 2021'den bu yana yavaş yavaş Dünya'nın yörüngesine doğru hareket eden bir kargo paletinin kontrollü bir şekilde dünyaya geri dönmesini beklediklerini fakat bir parçanın 8 Mart'ta Florida'da bir evin çatısına düştüğünü duyurdu.

NASA daha önce atmosfere girişte paletin tamamen yanacağı tahmininde bulunmuştu. Açıklamada, “Mart 2021'de NASA yer kontrolörleri, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun robotik kolunu kullanarak, yörüngedeki ileri karakolda güç yükseltmelerinin bir parçası olarak yeni lityum iyon pillerin teslimatı ve kurulumunun ardından, eskiyen nikel hidrit pilleri içeren bir kargo paletini uzay istasyonundan serbest bıraktı.” ifadesi kullanıldı.

Paletin, 8 Mart 2024'te Dünya atmosferine giriş sırasında tamamen yanması beklendiği kaydedilen açıklamada. “Ancak, bir donanım parçası yanmadı ve Napoli, Florida'daki bir evin çatısına düştü.” denildi.

Haberin Devamı

Bu arada NASA, nesneyi ev sahibiyle işbirliği yaparak geri aldı ve nesneyi ajansın Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nde analiz etti.

Yapılan incelemede düşen nesnenin pilleri kargo paletine monte etmek için kullanılan NASA uçuş destek ekipmanından kalma bir parça olduğunu belirlendi. Bu parçanın, Inconel metal alaşımından yapılmış, 1.6 kilo ağırlığında, 4 inç yüksekliğinde ve 1.6 inç çapında olduğu kaydedildi.