Geri Dön

Nicolas Sarkozy, vudu bebeğine dava açacak

Fransa Cumhurbaşkanı, kendisine benzeyen bir büyü bebeğini piyasaya süren şirkete dava açmaya hazırlanıyor. Piyasaya 20 bin bebek süren şirket ise ürünlerinin mizahi olduğunu savunarak boyun eğmeyeceklerini duyurdu

Nicolas Sarkozy, vudu bebeğine dava açacak

Şimdiye kadar kendisini mizah yoluyla vuran yayınları kişilik haklarını ihlal ediyor gerekçesiyle mahkeme koridorlarına taşıyan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, son olarak piyasaya da yargısal müdahalede bulunma tehdidi savurdu. Sarkozy’nin yeni hedefi, kendisine benzeyen bir vudu (Haitililere özgü bir büyü türü) bebeğini piyasaya süren K&B yayımcılık. K&B, vudu bebeğinin kullanma kılavuzunda, “Bu bebek vasıtasıyla Sarkozy’ye nazar değdirebilir ve hayatınızı daha fazla mahvetmesinin önüne geçebilirsiniz” ifadelerine yer verdi. Firma, Sarkozy vudu bebeğinin yanı sıra 12 tane de iğne dağıtıyor. Haitililerin inanışına göre, vudu büyüsü yapılan kişiye, oyuncak bebek üzerine bu iğnelerin batırılması yoluyla acı veriliyor, hatta ölümüne yol açılabiliyor.
Sarkozy vudu bebeği üzerinde, Cumhurbaşkanı’nın çeşitli zamanlarda söylediği ve kamuoyunda tepki uyandıran sözlerine atıfta bulunarak bu iğnelerin batırılacağı yerler gösteriliyor. Örneğin bebeğin kasık bölgesinde, Sarkozy’nin 2005 varoş ayaklanmacıları hakkında kullandığı “sokak serserileri” ifadesi yer alıyor. Bebek üzerinde, Sarkozy’nin elini sıkmayan bir Fransıza, “Kaybol baş belası”, “Daha çok kazanmak için daha çok çalış” gibi sözleri ile kırdığı potlarla ilgili çok sayıda bölge işaret ediliyor.
Sarkozy’nin avukatı Thierry Herzog, K&B’ye verdiği ültimatomda piyasaya sürülen 20 bin oyuncak bebeğin geri toplanmasını aksi halde Cumhurbaşkanı’nın şirketi imajına zarar verdiği gerekçesiyle dava edeceğini bildirdi.
K&B, Sarkozy’nin isteğine boyun eğmeyeceğini belirtirken, bebeğin mizahi bir ürün olduğunu savundu. Firma, Sarkozy’nin yanı sıra Sosyalist Segolene Royal’in de 12 bin vudu bebeğini imal ettiklerini ve bunların raflarda yer aldığını hatırlattı.
Piyasada ilgi gören bebeklerle ilgili siyasilerden farklı tepkiler geldi. Bazı milletvekilleri vudu bebeklerini zararsız mizah olarak görürken, bazıları kötü mizah, kimi de müstehcen olarak değerlendirdi.

Yeşilköy ve Hadımköy Hastaneleri yarın hizmete açılacakYeni tip corona virüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında Atatürk Havalimanı yerleşkesine inşa edilen Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi ile restore edilerek yeniden hizmete alınan Hadımköy Dr. İsmail Niyazi Kurtulmuş Hastanesi yarın yapılacak törenin ardından açılacak.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber