Geri Dön
DünyaNükleer tesise siber saldırı!

Nükleer tesise siber saldırı!

İran’ın uranyum zenginleştirdiği nükleer tesisine yapılan saldırının İsrail dış istihbarat servisi ‘Mossad’ tarafından gerçekleştirilen bir siber saldırı olduğu ifade ediliyor.

Nükleer tesise siber saldırı!

İran’da, Natanz Nükleer Tesisi’nde meydana gelen ‘kazanın’, kasıtlı bir eylem olduğunun ortaya çıkmasıyla bölgede gerginlik yükseldi. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Natanz Nükleer Tesisi’ne yapılan saldırının arkasında İsrail’in olduğunu ileri sürerek, intikam alacaklarını belirtti. Tesise yapılan saldırıya değinen Zarif, İsrailli yetkililerin “İran’a yönelik ABD yaptırımlarının kaldırılmasına izin vermeyeceklerini” belirten ifadeleri açıkça dile getirdiklerini kaydetti.

Söz konusu eylemin de İran’ın ABD yaptırımlarını kaldırmaya yönelik sürdürdüğü müzakereleri hedef aldığını belirten Zarif, “Siyonistler baskıcı yaptırımları kaldırma yolundaki başarının  intikamını İran halkından almak istiyor. Ancak, izin vermeyeceğiz ve bu eylemin intikamını siyonistlerden alacağız” ifadelerini kullandı. Zarif, İsrail’in cevabını “daha fazla nükleer ilerlemeyle” alacağını sözlerine ekledi.

Netanyahu konuştu

İsrail kanadından konuyla ilgili net bir doğrulama yapılmasa da, açıklamalar saldırının arkasında İsrail’in olduğunu gösterir nitelikte. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in ilk İsrail ziyaretinde Tahran’ı hedef aldı. Netanyahu, Austin ile ortak basın toplantısında, haftasonundaki Natanz sabotajını üstlenmeksizin, Tahran’ı suçladı ve “İsrail Başbakanı olarak, İran’ın İsrail’i yok etmeye yönelik soykırımsal hedefini gerçekleştirmek için nükleer kapasiteye sahip olmasına asla izin vermeyeceğim” ifadesini kullandı. Netanyahu, “İsrail, İran saldırganlığına karşı kendisini savunmaya devam edecek” dedi.

İsrail basınında yer alan haberlerde de, saldırının ‘Mossad’ tarafından gerçekleştirilen bir siber operasyon olduğu aktarıldı. Devlet radyosu Kan, istihbarat kaynaklarına dayandırdığı haberinde, tesiste meydana gelen hasarın İran’ın bildirdiğinden çok daha büyük olduğunu öne sürdü. ABD istihbarat kaynakları da New York Times gazetesine, büyük bir patlamanın, yeraltındaki tesisin içindeki santrifüjlere enerji sağlayan sistemi tamamen imha ettiğini söyledi. Aynı kaynaklar bu tesiste yeniden uranyum zenginleştirme faaliyetine başlanabilmesinin en az dokuz ay gerektireceği tahmininde bulundu.

Önceki gün Natanz Nükleer Tesisi’nin elektrik dağıtım ağında bir kaza meydana geldiği bildirilmiş, yapılan incelemelerin ardından akşam saatlerinde, olayın “terör eylemi” olduğu duyurulmuştu. Tesiste kıyasla 10 kat daha fazla uranyum üretecek 164 adet IR6 santrifüj zinciri yeni devreye sokulmuştu. Temmuz 2020’de de tesiste yangın çıkmış ve daha sonra yapılan açıklamada, bunun İsrail tarafından gerçekleştirilen sabotaj olduğu açıklanmıştı.

Beşiktaş Müzesi kapısına sıkışan köpeği, taraftarın dikkati kurtardıSüper Lig'in 42'nci haftasında Göztepe'yi deplasmanda 2-1 mağlup ederek şampiyon olan Beşiktaş'ta taraftarlar stadyum önünde kutlamalar yaptı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet