Geri Dön
Dünya‘Omicron Çin’e postayla girdi’ iddiası

‘Omicron Çin’e postayla girdi’ iddiası

Çin'in başkenti Pekin'de tespit edilen, Omicron varyantı taşıyan Kovid-19 vakasına virüsün Kanada'dan gelen posta gönderisinden bulaşmış olabileceği iddia edildi.

‘Omicron Çin’e postayla girdi’ iddiası

Bunun üzerine yetkililer, vatandaşlara yabancı postalardan kaçınmaları, paketleri dışarıda ve eldivenle açmalarını önerdi. Uzmanlar, pek çok kez virüsün posta yoluyla bulaşma riskinin düşük olduğunu açıklamıştı.

Aşısızlara toplu taşıma yasağı

Filipinler'in başkenti Manila'da toplu taşımayı kullanmak isteyenlere Kovid-19 aşısı olma zorunluluğu getirildi. "Çok acil işi olduğunu" kanıtlayanlar veya tıbbi nedenlerle aşı olamayanlar uygulamadan muaf tutuldu. Cumhurbaşkanı Rodrigo Duterte, geçen hafta salgını önleme amaçlı evde kalma talimatlarına uymayanların tutuklanabileceğini açıklamıştı. 

Kovid'i % 20  hafifleten gen keşfedildi

İsveç Karolinska Enstitüsü’nde yapılan araştırmaya göre, bazı kişilerde bulunan bir gen Kovid'i yüzde 20 daha hafif atlatmaya yol açıyor. Nature Genetics dergisinde yer alan araştırmaya göre, bu gen insan vücudunun koronavirüsü yok etmek için bir protein üretmesini sağlıyor. Ataları Avrupalı olan her 3 kişiden 1’inde ve Afrikalı olan her 10 kişiden 8’inde bu genin görüldüğü iddia edildi.