Geri Dön
DünyaPapa'nın ziyareti bahane!

Papa'nın ziyareti bahane!

Papa Françesko'nun Güney Kıbrıs ziyareti, Türkiye'yi suçlama yarışına dönüştü

Papa'nın ziyareti bahane!

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Françesko’nun Güney Kıbrıs’a yaptığı ziyaret, adeta buradaki siyasilere, Türkiye’ye yönelik sert eleştiriler yöneltme ortamı sağladı.

Papa Françesko, Lefkoşe'de bir stadyumda düzenlenen toplu ayinde Kıbrıs’ın bölünmüşlüğüne de üstü kapalı atıfta bulunarak, “Yaraların sarılması, acımızı birlikte taşıdığımızda, sorunlarımızla birlikte yüzleştiğimizde, birbirimizi dinlediğimizde ve konuştuğumuzda gerçekleşir” ifadeleriyle toplumlararası uzlaşı çağrısı yaptı. Euronews Türkçe’nin haberine göre Kıbrıs Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu 2. Hrisostomos da, Papa ile yaptığı görüşmede doğrudan Türkiye’yi ve KKTC’yi hedef aldı.

Kıbrıs’ın Türk kesiminde Hristiyan ibadet yerlerinin camiye dönüştürüldüğü, buralardaki değerli eserlerin çıkartıldığını iddia eden  Başpiskopos 2. Hrisostomos, “Bu kutsal ve adil mücadelede... aktif desteğinizi bekliyoruz.” dedi. Papa Françesko konuşmasında isim vermeden kutsal objelerin gerçek sahiplerine teslim edilmesi gerektiğini savundu. Papa Francis, geçen yıl Türkiye’nin Ayasofya’yı camiye dönüştürmesine tepki göstermişti.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis de Papa Françesko ile yaptığı görüşmede Kıbrıs'ta çözümsüzlük noktasında Türkiye'yi suçlayarak, "Kıbrıs Osmanlı'nın parçasıdır" söyleminden rahatsızlık duyduklarını savundu. 

Rum lider, Papa'ya ithafen "Buradaki varlığınız Kıbrıs sorununun çözümü için harcadığımız çabalar açısından önemli" ifadelerini kullandı. Papa ise bu görüşmede coğrafi olarak küçük ancak büyük tarihe sahip bir ülkeye "ibadetçi" olarak geldiğini belirtmekle yetindi. 

KKTC'den Papa'ya sitem

Öte yandan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Rum Kesimi’ni ziyaret eden Papa Françesko’yu KKTC'ye davet etmişti. Tatar, yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Papa'nın ziyaretini Türkiye ve KKTC'ye karşı siyasi amaçları doğrultusunda kullanmaya çalıştığını gördüklerini belirterek "Bu durum, Rum Yönetimi’nin dini inançları istismar ettiğinin yeni bir kanıtı olurken oldukça üzüntü vericidir" demişti.

 

İstanbul için flaş karar! İkinci bir emre kadar yasaklandı
KKTC'de sonuçlar belli oldu! İşte sandıktan birinci çıkan parti
G.Saray - Trabzonspor müsabakasında inanılmaz hata
Ermenistan'da istifa depremi! Resmen duyurdu...
Seyahat edecekler dikkat! Birçok sefer iptal edildi
Dev maçta tartışılan karar! Karaoğlan'a tepki
Survivor'da sular durulmuyor! Berkan ve Batuhan arasında gerginlik
Meteoroloji'den İstanbul için uyarı: Kar yağışı 3 gün daha sürecek
Korkunç gerçek ortaya çıktı! Annesi itiraf etti
Karlı kış günlerinin kabusu! Korunmanın iki yolu var
Markette şok! Çocuğu karşılığında 500 bin dolar teklif etti
Sapkın tatil manşette! Fotoğraflar depreme yol açtı
9 bin 750 liralık öğrenci evi! 'Giren-çıkan belli değil' dedi, şikayet etti
Kilosu 16 bin lira! 'Çok pahalı değil' açıklaması
Takıntılı hayranıyla başı dertte! 'Ev adresimi değiştirdim'

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler