Geri Dön
DünyaParis’te copla tecavüz ayaklanması

Paris’te copla tecavüz ayaklanması

Geçtiğimiz cumartesi günü 4 Fransız polisinin 22 yaşındaki bir gence copla cinsel istismarda bulunmasının ardından Fransa ayağa kalktı. Üç gecedir Paris sokaklarında ayaklanma var.

Paris’te copla tecavüz ayaklanması

İsminin Theo olduğu belirtilen 22 yaşındaki siyahi genç 4 Fransız polisi tarafından insanların bulunduğu bir alanda tecavüze uğradı. Olayda gencin bir suç işlemediği halde üstelik copla uğradığı cinsel istismarın sebebinin “ırkçılık” olduğu belirtildi. Korkunç olayın ardındna siyahi gençbir hastanenin acil servisine kaldırılmıştı. Theo’ya 60 gün iş göremez raporu verilmişti.

Korkunç tecavüz skandalının duyulmasının ardından başkent Paris’te protesto gösterileri başladı. 3 gece boyunca adeta kızgınlıktan köpüren gözü dönmüş kalabalık önüne geleni yıktı geçti, 3 araç ve çöp kutuları ateşe verildi. Sabaha kadar süren prıotestolarda 24 gösterici gözaltına alındı.

Olay sebebiyle gündüz de gösteriler vardı. “Theo için adalet” sloganları eşliğinde çoğunluğu kadınlardan oluşan kalabalık Fransız polisine karşı yürüdü.

Saldırıya ilişkin dün 4 polis açığa alınmış ve polislerden biri hakkında cinsel saldırı, diğer 3 polis memuru içinse kasti şiddet suçundan soruşturma başlatılmıştı.