Geri Dön
DünyaPutin'den flaş açıklama: Gıda tedariğinde sorun yaşanacak

Putin'den flaş açıklama: Gıda tedariğinde sorun yaşanacak

Rusya Devlet Başkanı Putin son dakika açıklamalarda bulundu. Gıda tedariğinde sorun yaşanacağını söyleyen Putin, yaşanan ve yaşanacak sorunun sebeplerinin Rusya olmadığını belirtti.

Putin'den flaş açıklama: Gıda tedariğinde sorun yaşanacak

usya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın St. Petersburg kentinde bu yıl 25’incisi düzenlenen St. Petersburg Ekonomi Forumu’na katıldı. Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in de yer aldığı programda kürsüye çıkan Putin birbirinden önemli açıklamalarda bulundu. Konuşmasının büyük bir kısmında dünyadaki gıda krizine, Rusya’ya uygulanan ekonomik ambargolara ve ülkesindeki ekonomik gelişmelere değinen Putin, Ukrayna tahılının ihracatına yönelik de önemli ifadeler kullandı.

“UKRAYNA'NIN KARADENİZ LİMANLARINA MAYIN KOYAN BİZ DEĞİLDİK”

Ukrayna’da tahıl tedarikine kendilerinin müdahalesi olmadığını, bu krizin Ukrayna’nın, Karadeniz’e döşediği mayınlar nedeniyle ortaya çıktığını savunan Putin, “Ukrayna'daki gıda ürünlerinin küresel pazara tedarikiyle ilgili çok sayıda spekülasyon var. Biz, tahılın çıkarılmasına engel olmuyoruz. Ukrayna'nın Karadeniz limanlarına mayın koyan biz değildik. Bırakın mayınları temizlesinler ve çıkarsınlar. Biz, bu sivil gemilerin güvenliğini sağlarız. Sorun yok. Ukrayna tahılının ihracatı için birkaç seçenek var. Ancak bunun nasıl gerçekleşeceğine okyanus ötesine uymadan Kiev yetkilileri karar verecek. Ukrayna'dan tahıl tedarikine müdahale etmiyoruz. Gıda krizinin çözümünde üzerimize düşeni yaparız" dedi.

“YAŞANANLARIN SEBEBİ DONBASS’TAKİ ASKERİ OPERASYONLAR DEĞİL”

Dünyadaki gıda ve ekonomi krizinin Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlediği askeri operasyonlara bağlanamayacağını ifade eden Putin, “Dünyada yaşananlar, son aylardaki gelişmelerin, en başta da Rusya'nın Donbass'ta yürüttüğü özel askeri harekatın sonucu değil. Bu tür iddialar gerçekleri açıkça ve bilinçli bir şekilde çarpıtma girişimidir. Ürün ve hammadde pazarlarındaki sert enflasyon artışı bu yılki olaylardan önce bir faktör halinde geldi. Bu durumda dünya, G7 ülkelerinin sorumsuz, makroekonomik politikasının peşinden gitti. Üstelik bu süreçler, 2020'den itibaren pandemi gerekçesiyle başladı” diye konuştu.

“AVRUPALI SİYASETÇİLER KENDİ EKONOMİLERİNE KENDİ ELLERİYLE DARBE VURDU”

Batılıların bu sorunlar yumağının üzerine kendilerine ekonomik yaptırımlar uyguladığını işaret eden Putin, "Avrupalı siyasetçiler, kendi ekonomilerine kendi elleriyle ciddi bir darbe vurdu. Avrupa ve ABD'de sosyal ve ekonomik sorunların nasıl tırmandığını, malların, gıda ürünlerinin, enerjinin ve akaryakıtın fiyatının nasıl arttığını görüyoruz. Rusya karşıtı yıldırma harekatı girişiminin en başından beri başarı şansı olmadığını daha önce söylemiştim. Üstelik yaptırım silahı ve son yıllardaki uygulamalar, bunların iki tarafı etkilediğini çok iyi ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.,

“AB SİYASİ EGEMENLİĞİNİ NİHAİ OLARAK YİTİRDİ”

Devlet Başkanı Putin konuşmasında, “AB siyasi egemenliğini nihai olarak yitirdi ve AB'nin bürokratik elitleri başkasının dansına eşlik ediyor. Avrupa'da eşitsizliğin daha da kötüleşeceğini ve bunun sonucunda ekonomideki hatalar nedeniyle toplumda bir bölünme olacağını tahmin ediyoruz. Oradaki mevcut durum bir radikalizm dalgasına ve gelecekte elitlerin değişmesine yol açacak. Avrupa bürokrasisi 18. yüzyıldan kalma bir değirmendeki değirmen taşları gibi çalışıyor. Bu nedenle aptal kararları bile geri alamıyorlar. Batı'daki partnerlerimiz, kendi jeopolitik sanrıları nedeniyle uluslararası temelleri kasıtlı olarak yıktı. Küresel para birimlerine güven, hırslar ve demode olmuş jeopolitik sanrılar uğruna sarsıldı. İş itibarı ve para birimlerine güven temelden zedelendi, bu bilinçli olarak yapıldı” diye konuştu.

Avrupa’nın kendilerine uyguladığı ekonomik ambargolardan kendilerinin daha fazla zarar göreceğini savunan Putin, “AB'nin Rusya'ya karşı uyguladığı yaptırımlar sonucu kendilerinin doğrudan kayıpları, yılda 400 milyar doları geçebilir Bu maliyetler oradaki vatandaşlara düşüyor. Euro bölgesindeki bazı ülkelerde enflasyon zaten yüzde 20'nin üzerinde” dedi.
Batılı ülkelerin yaptırımları nedeniyle küresel düzeyde gübre ve gıda sorunu yaşandığını belirten Putin, “İşletmelerin çalışması ve Rusya ile Belarus'tan gübre sevkiyatı engelleniyor, bunun sonucunda durum giderek daha fazla çıkmaza giriyor. Yaşanacak gelişmeleri öngörmek zor değil. Küresel piyasaya gübre tedarikinde açık yaşanma riski doğacak ve fiyatlar çok daha güçlü şekilde yukarı gidecek. Bu da en başta fakir ülkelerde açlık tehdidi oluşturacak. Bunun sorumluluğu, tamamıyla ABD ve Avrupa yönetimlerinin vicdanında olacak. Gıda tedarikinde Rusya'dan kaynaklanmayan, Batı'nın Rus gübresi ihracatının sonucu olan zorluklar yaşanıyor. Şu anda tüm küresel toplum için en önemli görev küresel pazar gıda ürünleri tedarikini artırmak ve özellikle ihtiyaç sahibi ülkelerin taleplerini karşılamaktır. Ulusal gıda güvenliğini sağlayan Rusya, gıda ve gübre ihracatını önemli oranda artırma gücüne sahip. Gelecek sezonda tahıl ihracatımızı 50 milyon tona kadar çıkarabiliriz. Öncelik Afrika ülkelerinin ve Ortadoğu bölgesinin olacak” diyerek kendilerinin bu krizlere karşı üstüne düşen görevleri yerine getireceğini kaydetti.

“ABD KENDİSİNİ HİÇBİR SORUMLULUĞU OLMAYAN 'TANRI'NIN YERYÜZÜNDEKİ ELÇİLERİ' İLAN ETTİ”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 1 saati aşan konuşmasında Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) politikalarını da sert bir dille eleştirerek, “Soğuk Savaş'ta zafer ilan eden ABD kendi çıkarlarının kutsal olduğunu öne sürdü. Şu anda tek kale maç oynanıyor ve bu koşullardaki bir dünya sürdürülebilir değil. Soğuk Savaş'ın ardından ABD kendisini hiçbir sorumluluğu olmayan 'Tanrı'nın yeryüzündeki elçileri' ilan etti. ABD bir şeyden hoşlanmazsa her an başkasına ait olan parayı çalabilir. Diğer ülkelerin politikasında hoşuna gitmeyen bir şeyler olursa varlıklara el konulabilir paraları çalınabilir. Bu bence altın ve döviz rezervlerini bu para birimlerinde tutan birçok ülke için kesinlikle gerçek oldu” dedi. Bu ifadelerinin devamında ABD ve Avrupa’nın, Rusya ile çalışmak isteyen herkesi tehdit ettiğini iddia eden Putin, “Yaşanan ve yaşanacak sorunun sebebi biz değiliz. ABD ve Avrupa, Rusya ile çalışmak isteyen herkesi tehdit ediyor" şeklinde konuştu.