Dünya Refah için kritik tarih: 10 Mart!

Refah için kritik tarih: 10 Mart!

20.02.2024 - 07:00 | Son Güncellenme:

İsrail’in Gazze’de Hamas’a karşı yürüttüğü savaş devam ederken, endişelerin odağında bulunan Refah kenti için önemli bir gelişme yaşandı. Pek çok ülke lideri ve dünya kamuoyu, bir milyondan fazla Gazzelinin sığındığı Mısır sınırındaki kente İsrail’in kara harekatı düzenlenmesine karşı çıkarken, Tel Aviv’den tarih geldi.

Refah için kritik tarih: 10 Mart

İsrail savaş kabinesi üyesi Benny Gantz, Hamas’ın, Ramazan ayının başlangıcı olan 10 Mart’a kadar Gazze’de tuttuğu tüm rehineleri serbest bırakmaması halinde Refah’a saldırı başlatılacağını söyledi. Gantz, “Dünya ve Hamas liderleri de bilmeli ki, Ramazan ayına kadar rehinelerimiz evlerine dönmezse, savaş Refah bölgesi de dahil olmak üzere her yerde devam edecektir” dedi. İsrail, hem Hamas yöneticileri hem de rehinelerin çoğunun Refah’ta bulunduğunu savunuyor. Gantz sivillerin tahliyesi için Mısır’la ortak hareket edileceğini de sözlerine ekledi.

Haberin Devamı

Mısır’ın Gazze sınırı boyunca yüksek beton duvarlarla çevrili bir alan inşa etmeye başladığı uydu görüntülerinden tespit edilmişti. Bölgedeki Gazzelilerin Mısır’a gönderileceği öne sürülmüş, Mısır iddiaları reddetmişti.

Öte yandan Uluslararası Adalet Divanı’nda (UAD), İsrail’in işgal ettiği Filistin topraklarındaki politika ve uygulamalarının hukuki sonuçlarına ilişkin danışma görüşü duruşmaları dün başladı. Lahey kentinde 19-26 Şubat arasında düzenlenecek oturumlarda, 6 gün boyunca aralarında Türkiye’nin de olduğu 52 ülke ve 3 uluslararası kuruluş sözlü beyanda bulunacak.

Mescid’i Aksa’ya kısıtlama kararı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, Filistinlilerin Ramazan’da Mescid-i Aksa’ya girişlerinin kısıtlanması için onay verdiği ifade ediliyor. Nihai kararın önümüzdeki günlerde alınması beklenirken, belirli yaşın altındakilerin Mescid-i Aksa’ya girişinin yasaklanacağı belirtiliyor. Hamas, kısıtlamayı “Siyonist suçun ve dini savaşın derinleşmesi” diye niteledi. 

Haberin Devamı

Lula istenmeyen kişi ilan edildi

İsrail, Gazze’ye yapılan saldırıları Holokost’a benzeten Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva’yı istenmeyen kişi ilan etti. İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, “Asla unutmayacağız ve affetmeyeceğiz. Bu ciddi bir Yahudi düşmanı saldırıdır” dedi. Başbakan Netanyahu ise, “İsrail’i Nazilerin Holokost’u ve Hitler’le kıyaslamak kırmızı bir çizgiyi aşmaktır” dedi.