Dünya Rus ordusu Avdiivka'yı ele geçirdi! Putin'den ilk açıklama geldi

Rus ordusu Avdiivka'yı ele geçirdi! Putin'den ilk açıklama geldi

18.02.2024 - 12:59 | Son Güncellenme:

Rus ordusu aylardır yoğun bir savaşın döndüğü Avdiivka’nın tam kontrolünü sağladıklarını duyurdu.

Rus ordusu Avdiivkayı ele geçirdi Putinden ilk açıklama geldi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'nın Avdiivka'dan çekildiklerini duyurmasının ardından kasabanın ele geçirilmesini "önemli bir zafer" olarak nitelendirdi. Kremlin'in internet sitesinden yapılan açıklamada "Devlet Başkanı Rus askerlerini bu başarıdan, önemli bir zaferden dolayı kutladı" denildi. Moskova, Ukrayna birliklerinin Avdiivka'dan çekildiği sırada, ordusunun bin kilometrelik cephe hattı boyunca Ukrayna güçlerine bir dizi yenilgi yaşattığını belirtti.

Haberin Devamı

Rusya Savunma Bakanlığı'na göre Rus güçleri cephe hatları boyunca Ukrayna birliklerine karşı bir dizi farklı yönde ilerleme kaydetti.

Hem Rus hem de Ukraynalı yetkililer Avdiivka savaşında binlerce kişinin hayatını kaybettiğini belirtse de, taraflar herhangi bir kayıp rakamı bildirmiyor.

Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk kentine açılan kapı olarak bilinen Avdiivka'nın Ukraynalı güçlerin kenti terk etmeleri üzerine Rusların kontrolüne geçmesi, Rusya'nın Mayıs 2023'te Bahmut'u ele geçirmesinden bu yana elde ettiği en büyük zafer oldu. 

Ancak tıpkı Bahmut'ta olduğu gibi, Avdiivka'da da neredeyse tek bir binanın bile sağlam kalmadığı, harap olan şehirdeki çatışmaların binlerce hayata mal olduğu belirtiliyor.

Haberin Devamı

NEDEN ÖNEMLİ?

Savaş öncesi nüfusu 32 bin civarında olan ve Ruslar tarafından Avdeyevka olarak adlandırılan kent, 2014 yılında Ukrayna'nın doğusunda bir bölgeyi ele geçiren Moskova destekli ayrılıkçılar tarafından kısa süreliğine ele geçirilmiş ancak kapsamlı tahkimatlar inşa eden Ukrayna birlikleri tarafından geri alınmıştı. Rus işgali altındaki Donetsk kentinin 15 kilometre kuzeyindeki kent, endüstriyel Donbas bölgesinde yer alıyor ve Rusya'nın doğudaki iki "Donbas" vilayeti olan Donetsk ve Luhansk'ta tam kontrol sağlama hedefinin anahtarı olarak görülüyor. Bunlar Rusya'nın ilhak ettiğini söylediği ancak tam olarak kontrol etmediği dört Ukrayna bölgesi arasında yer alıyor.

Savaştan önce Avrupa'nın en büyük kok kömürü fabrikalarından birine ev sahipliği yapan kent, Rus yanlısı uzmanlara göre Rusya'nın stratejik ilerlemesi için büyük önem taşıyor.