Dünya Rus süpersonik savaş uçağı Tu-22M3 düşürüldü! Putin'e ağır darbe, bir ilk yaşandı

Rus süpersonik savaş uçağı Tu-22M3 düşürüldü! Putin'e ağır darbe, bir ilk yaşandı

19.04.2024 - 13:04 | Son Güncellenme:

Rus Tu-22M3 bombardıman uçağı Krasnogvardeysky’de bulunan boş bir araziye düştü. Ukrayna uçağın askeri bir operasyonla imha edildiğini duyurdu, Rusya ise, 'teknik arıza' savunması yaptı.

Ukrayna Ordusu Rusya'ya ait Tu-22M3 stratejik bombardıman uçağının Ana İstihbarat Müdürlüğü ve Ukrayna Hava Kuvvetleri'nin ortak çalışması sonucu düşürüldüğünü duyurdu. Ukraynalı askeri kaynaklar uçağın Ukrayna sınırından 300 kilometre uzaklıkta askeri bir operasyonla düşürüldüğünü kaydetti.

Haberin Devamı

SAVAŞTA BİR İLK

Ukraynalı askeri yetkililere göre bu, Rusya'nın Ukrayna'yı tam kapsamlı işgali sonrası muharebe görevi sırasında stratejik bir bombardıman uçağının havadaki ilk başarılı imhası.

Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanı Mykola Oleshchuk sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Hava Kuvvetleri'nin uçaksavar füze birimleri ilk kez Ukrayna Savunma İstihbaratı ile işbirliği yaparak Rusya’nın barışçıl Ukrayna şehirlerine saldırmak için kullandığı Kh-22 seyir füzelerinin taşıyıcısı Tu-22M3 uzun menzilli stratejik bombardıman uçağını imha etti” dedi.

Ordudan yapılan açıklamada ayrıca, Rus ordusunun 'barışçıl Ukrayna şehirlerini vurduğunun' altı çizildi.
Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı ise, stratejik bombardıman uçağının muharebe görevini gerçekleştirdikten sonra düştüğünü savundu.

Haberin Devamı

Rus süpersonik savaş uçağı Tu-22M3 düşürüldü Putine ağır darbe, bir ilk yaşandı

RUSYA 'TEKNİK BİR ARIZA' SAVUNMASI YAPTI

Rusya Savunma Bakanlığı ise erken saatlerde yaptığı açıklamada, bombardıman uçağının Stavropol Bölgesi'ne düştüğü söyledi. Bakanlık, olayın uçak 'savaş görevini tamamladıktan sonra' üsse dönerken meydana geldiğini ileri sürdü ve kazanın sebebinin teknik bir arıza olduğunu öne sürdü. Uçağın düştüğü yerde herhangi bir tahribatın yaşanmadığı belirtilen açıklamada, uçakta mühimmat bulunmadığı savunuldu.

Rusya Savunma Bakanlığı'nın kazaya ilişkin raporunda, uçakta dört pilotun bulunduğu ve pilotların uçaktan atladığı belirtildi. Üçünün arama ekibi tarafından tahliye edildiği ve başka birini aradıkları da kaydedildi. 

Stavropol Bölgesi Valisi Vladimir Vladimirov ise, ilk etapta 'iki pilotun yerel sağlık kurumlarına götürüldüğünü' ve 'hayatta olan bir pilotun olay yerinden tahliye edildiğini' bildirdi. Ancak yaklaşık yarım saat sonra güncellenen verilere göre, Tu-22M3 mürettebatının üçüncü üyesinin öldüğünü, dördüncüsü için arama çalışmalarının devam ettiğini aktardı.

Rusya, işgalin başladığı Şubat 2022’den beri Ukrayna’ya saldırılarını sürdürüyor. Rus birlikleri son olarak gece saatlerinde ülkenin Dnipropetrovsk bölgesine füze saldırısı düzenledi. Ukraynalı yetkililer, saldırı sonucu en az sekiz kişinin hayatını kaybettiğini, 29 kişinin de yaralandığı duyurdu. Beş katlı bir konut binası da hasar gördü. Kurtarma çalışmaları ise devam ediyor.