Geri Dön
DünyaRusya Dışişleri Bakanı, İngiliz mevkidaşı ile telefonda görüştü

Rusya Dışişleri Bakanı, İngiliz mevkidaşı ile telefonda görüştü

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Batı'nın Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'ni ihlal ettiği ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütünün çalışma prensiplerini baltaladığı da kaydedildi.

Rusya Dışişleri Bakanı, İngiliz mevkidaşı ile telefonda görüştü

 

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Lavrov'un Raab ile görüşmesinde, Rusya ve İngiltere arasındaki ilişkiler ele alındı. 

İkili ilişkilerin "yetersiz" olduğu ve bunun sorumlusunun İngiltere olduğu belirtilen görüşmede, Rus tarafı, İngiltere'nin Rusya'ya yönelik "asılsız" suçlamalar ile "kışkırtıcı" söylemden vazgeçmesi ve saygı içeren etkileşime dönmesi gerektiğini vurguladı. 

İngiltere'nin "yapıcı olmayan" eylemlerde bulunduğu ve bu eylemler sonucu Rus diplomatik kurumlarının İngiltere'deki faaliyetlerinin zorlaştığı ifade edilen görüşmede, Lavrov, bu yöndeki engelleri kaldırma ve karşılıklı çıkar çerçevesinde "sorumlu" iş birliği kurma çağrısında bulundu. 

Görüşmede, Batı'nın Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'ni ihlal ettiği ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütünün çalışma prensiplerini baltaladığı da kaydedildi. 

BELARUS, UKRAYNA VE İRAN NÜKLEER ANLAŞMASI KONULARI DA GÖRÜŞÜLDÜ 

Belarus'taki durumun da ele alındığı görüşmede, Lavrov, söz konusu ülkenin iç işlerine müdahale edilmesinden ve Minsk yönetimine karşı yaptırım ve tehditlerin kullanılmasından vazgeçilmesi gerektiğini belirtti. 

Ayrıca, görüşmede, İran nükleer anlaşması, Ukrayna meselesinin yanı sıra yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele ve küresel iklim değişikliği konusunda etkileşimle ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

Bakan Kurum, yangının etkili olduğu Manavgat'ın Kalemler Mahallesi'nde incelemede bulunduÇevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Manavgat ilçesindeki orman yangınında çok sayıda evin zarar gördüğü Kalemler Mahallesi'nde incelemede bulundu.Kurum, mahallede evleri, ahırları, otomobilleri yanan, büyükbaş ve küçükbaş hayvanları telef olan vatandaşlara geçmiş olsun dileğinde bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet