Geri Dön
DünyaRusya ve İran, Güney Kafkasya'daki son gerginliği görüştü

Rusya ve İran, Güney Kafkasya'daki son gerginliği görüştü

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İran'ın Azerbaycan sınırında tatbikat yapmasıyla başlayan gerginliği görüştü.

Rusya ve İran, Güney Kafkasya'daki son gerginliği görüştü

 

Lavrov ile Abdullahiyan, başkent Moskova'daki görüşmelerinin ardından basın toplantısı düzenledi. 

İran nükleer anlaşmasına değinen Lavrov, bu anlaşmayla ilgili Viyana formatındaki müzakerelerin yeniden başlatılması gerektiğini vurguladı. 

Lavrov, "Uluslararası toplum, ABD’nin söz konusu anlaşmanın hukuki alanına dönmesini ve İran ile ekonomi alanındaki ortaklarına yönelik yasa dışı yaptırımların kaldırılmasını bekliyor." dedi. 

Afganistan meselesine de değinen Lavrov, ABD’nin Afganistan’da "jeopolitik deneyler" yaptığını belirtti. 

Bu ülkenin istikrara kavuşturulması ve tüm etnik, dini ve siyasi grupların çıkarlarının sağlanması gerektiğine işaret eden Lavrov, Afganistan’daki yeni yönetime terörist gruplar ile uyuşturucu ve silah kaçakçılığıyla mücadele etme çağrısında bulundu. 

Lavrov, Suriye meselesine ilişkin ise Rusya, İran ve Türkiye’nin oluşturduğu Astana Formatı kapsamında zirvenin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını durumuna bağlı olarak ileride İran’da düzenleneceğini kaydetti. 

"GÜNEY KAFKASYA İLE İLGİLİ 3 3 FORMATI OLUŞTURMA FİKRİNİ GÖRÜŞTÜK" 

Abdullahiyan ile görüşmesinde Güney Kafkasya'daki durumu da ele aldıklarını aktaran Lavrov, Karabağ bölgesinde ulaşım ve ekonomi bağlantılarının yeniden oluşturulmasının önemine işaret etti. 

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, şöyle devam etti: 

"Bu bağlamda Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan, Rusya, İran ve Türkiye’nin katılımıyla 3 3 formatı oluşturma fikrini ele aldık. İran, bu inisiyatife olumlu bakıyor. Azerbaycan ve Türkiye’nin de benzer yaklaşım sergilediğini görüyoruz. Ermeni meslektaşlarımızla bu konuda çalışıyoruz. Gürcistan’ın da yaşadığı zorluklara rağmen bu mekanizmanın oluşturulmasında kendisi için çıkar göreceğini umuyorum." 

Lavrov, Güney Kafkasya’da askeri faaliyetlerin artırılmasına ve bölgede askeri tatbikatların "kışkırtıcı" yönde düzenlenmesine karşı çıktıklarını da vurguladı. 

Hazar Denizi’ndeki duruma ilişkin de Bakan Lavrov; Kazakistan, Azerbaycan, Rusya, İran ve Türkmenistan'ın 2018'de bu denizin hukuki statüsüne ilişkin imzaladıkları anlaşmanın "bir an önce" devreye sokulması gerektiğinin altını çizdi. 

Lavrov, bu anlaşmanın Hazar Denizi’nde bölge ülkeleri dışında yabancı askeri birliklerin bulunmasını doğrudan yasakladığını belirtti. 

"KAFKASYA'DA TERÖRİSTLER İLE SİYONİSTLERİN BULUNMASINDAN ENDİŞELİYİZ" 

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan da Güney Kafkasya’daki durumdan endişelerini dile getirerek "Elbette bölge artık fahiş talepleri kaldıracak durumda değil. Komşu ülkeleri dost ve kardeş olarak görüyoruz. Bir komşumuzdan gelen açıklamalar da hayal kırıklığına uğratıyor. Elbette bu açıklamalardan memnun değiliz." ifadelerini kullandı. 

Komşu ülkelerle iyi ilişkiler kurmak istediklerini belirten Abdullahiyan, "Kafkasya’da jeopolitik değişimler ile haritanın değişimine müsamaha göstermeyeceğiz. Bu bölgede, teröristler ve Siyonistlerin bulunması konusunda ciddi endişelerimiz var." değerlendirmesinde bulundu. 

"AFGANİSTAN'IN KOMŞU ÜLKELERİYLE TOPLANTI DÜZENLEMEYİ PLANLIYORUZ" 

Abdullahiyan, Afganistan meselesine ilişkin bu ülkede terör ve uyuşturucu kaçakçılığı sorunlarından endişe duyduklarını kaydetti. 

Afganistan'da kapsayıcı hükümetin oluşturulmasından yana olduklarını aktaran Abdullahiyan, Afganistan'ın komşu ülke dışişleri bakanları ile kısa zamanda İran’ın başkenti Tahran’da toplantı yapmayı planladıklarını belirtti. 

İran nükleer anlaşması meselesine de değinen Abdullahiyan, müzakerelerin Viyana’da başlatılması konusunda çalışmaları sürdürdüklerini bildirdi. 

Abdullahiyan, ABD’den İran nükleer anlaşmasına dönmesi konusunda "olumlu" sinyaller aldıklarını dile getirdi.

Ülke ihtiyacının yüzde 40'ını karşılayacak! Bugün açıldı
Araç sahipleri dikkat! Zorunlu trafik sigortasında değişikliğe gidildi
Yürek kaldırmaz! 3 kardeşin acı sonu
İşgal planı sızdı! Şok harita
İkiz gibi! Gerçek Çizmeli Kedi bulundu, internet yıkıldı
Hazar Ergüçlü ile Onur Ünlü evleniyor mu?
Gündeme bomba gibi düştü! Ellerinde daha fazlası var
Polisin özel aracında bulundu! Harekete geçildi
1200 metreye kadar menzili var! 'Siz görmeden o görüyor'
Fenerbahçe'ye sürpriz teknik adam! Ezeli rakibi çalıştırmıştı
2 milyonluk pırlantayı sahibine teslim etti, beklemediği tepkiyle karşılaştı
Feyyaz Uçar, Sergen Yalçın'ı yerden yere vurdu!
Ordu'da araba çalıp yola çıktılar! 3 çocuktan haber var
Clooney milyonları elinin tersiyle itti! Bir günde 35 milyon dolar kazanç
Robot süpürge tercihinde 5 önemli adım

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler