Geri Dön
Dünya“S-400’ler ve Patriot’lar birlikte kullanılabilir”

“S-400’ler ve Patriot’lar birlikte kullanılabilir”

Askeri Havacılık ve Savunma Sistemleri Araştırmacısı Hakan Kılıç, gündemdeki savunma sistemleriyle ilgili Milliyet’e şunları söyledi:

“S-400’ler ve Patriot’lar birlikte kullanılabilir”

“Türkiye, Rusya’dan S-400’ü aldı. S-400’ün balistik füze, yani anti-balistik özelliği vurma özelliği çok kısıtlı. Türkiye, S-400’ü daha çok yüksek irtifa hava savunma sistemi olarak düşünüyor. Yani uçak, İHA gibi tehditlere karşı. Geriye balistik füze tehdidi için bir savunma sistemi eksik kalıyordu. Coğrafi olarak Türkiye’nin etrafı balistik füze tehditleriyle dolu. Ermenistan’da 280 kilometrelik menzilli İskender füzeleri var. İran, Irak, Suriye, İsrail, Yunanistan’da balistik füzeler var. Rusya zaten bu konuda çok ileride. Dolayısıyla bu füze tehdidine karşı bir balistik füze savunma sistemi gerekiyor. Eurosam ile Türkiye anlaşması var, ayrıca Siper yapılacak. Ama bunların gerçekleşmesi zaman alacaktır. Dolayısıyla Türkiye, balistik füze savunmasını Patriot’larla, yüksek irtifa hava savunmayı da S-400’lerle gidermeyi düşünüyor. İkisi birlikte çalışacak ama kesinlikle entegreli değil. Patriot’lar bölgesel hava savunma sistemidir. Patriot’u Ankara’ya koyduğunuzda Eskişehir’e düşecek bir balistik füzeyi vuramaz. Sadece Ankara’yı korur. Mesela ABD’nin İncirlik Üssü’nde bir sürü Patriot var. Amaç sadece o üssü korumak. Kılıç’a göre, Patriot’lar, S-400’lere göre oranla kendini kanıtlamış bir sistem. Kılıç, “Patriot, defalarca gerçek balistik füzeyi savaş ortamında vurmuş. 2. Körfez Savaşı’nda kendini kanıtladı. Son olarak Yemen’den atılan füzelere karşı Suudi Arabistan’da kullanıldı. Patriot’ların vurma başarısı yüzde 40-50 oranında. Dünya’da balistik füzeyi bu oranların üzerinde vuran başka bir sistem yok. Ama S-400’lerin tatbikatta bile balistik füze vurduğuna dair video yok.

Çarşaflı hırsız, girdiği evde uyuyunca yakalandıŞanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde meydana gelen olayda çarşaf giyerek bir eve giren şüpheli ev sahibinin telefonunu çaldıktan sonra uyuyakaldı. Suriye uyruklu olduğu belirlenen Ahmet El Kasım (20) adlı şahıs, ev sahibinin ihbarıyla eve gelen polisler tarafından gözaltına alındı
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner