Geri Dön
DünyaSalvini yargı önünde

Salvini yargı önünde

İtalya’nın eski İçişleri Bakanı Salvini’nin, göçmenleri alıkoyma suçlamasından yargılanmasına başlandı. Eski Başbakan Giuseppe Conte ve ABD’li aktör Richard Gere’in de tanıklıklarına başvurulacak.

Salvini yargı önünde

İtalya’da eski İçişleri Bakanı ve aşırı sağcı “Lig Partisi”nin lideri Matteo Salvini’nin, bakan olduğu dönemde Akdeniz’de İspanyol sivil toplum kuruluşu (STK) Open Arms’ın kurtardığı göçmenleri günlerce karaya yanaştırmaması sebebiyle “insanları alıkoyma” ve “görevi kötüye kullanma” suçlarıyla yargılanmasına başlandı.

Ağustos 2019’da Open Arms’ın kurtardığı 147 göçmeni 19 gün boyunca karaya yanaştırmaması nedeniyle Palermo Cumhuriyet Başsavcılığı’nın insanları alıkoyma ve görevi kötüye kullanma suçlarından yargılanmasını talep ettiği Salvini için Nisan ayındaki ön inceleme duruşmasının ardından dün de yargılama sürecinin ilk duruşması yapıldı. İtalyan basınında çıkan haberlere göre, ilk duruşmada kimlik tespiti, iddianamenin okunması ve evrakların kabulü yapıldı ve ikinci duruşma tarihi olarak 17 Aralık belirlendi.

Ünlü isimler

Dava boyunca dönemin Başbakanı Giuseppe Conte, bakanlardan Luigi Di Maio, Elisabetta Trenta gibi isimlerin yanı sıra o dönem Open Arms gemisine çıkarak göçmenlere yardım malzemesi götürerek dayanışmasını gösteren ABD’li aktör Richard Gere’in de dinlenmesine karar verildi.

Palermo’da görülen davanın ilk duruşmasına avukatlarıyla katılan Salvini, duruşma sürerken Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Burası Palermo Cezaevi’ndeki duruşma salonu. Bu süreç solun ve düzensiz göç taraftarlarının istediği bir süreç. İtalyanlara ne kadara mal olacak?” ifadelerini kullandı.

Salvini, duruşmanın ardından basına yaptığı açıklamada da “Richard Gere’in benim kötülüğüm hakkında tanıklık etmek için Hollywood’dan gelip katılacağı bir davanın ne kadar ciddi olduğunu söyleyebilir misiniz? Umuyorum ki kısa sürer çünkü ilgilenilmesi gereken daha önemli şeyler var” dedi.

Bu arada, Salvini’nin avukatları, Open Arms’ın göçmenleri bırakmak için güvenli liman olarak başka limanlara gidebileceğini, İtalya’nın limanlarını açma mecburiyeti olmadığını ancak İspanyol STK’nın İtalya’ya yanaşmak için ısrar ettiğini savunuyor.

19 gün bekletmişti

Eylül 2019’a kadar koalisyon hükümetinde Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı olarak görev yapan Matteo Salvini, bu dönemde düzensiz göçü önlemek amacıyla Orta Akdeniz’de göçmenleri kurtaran çok sayıda STK gemisiyle İtalyan güvenlik güçlerine ait gemilerin de İtalyan limanlarına yanaşmasına izin vermemişti. Salvini, Ağustos 2019’da İspanyol STK “Open Arms”ın kurtardığı 147 göçmeni 19 gün boyunca denizde bekletmiş, karaya yanaşmalarına izin vermemişti

Kontrolden çıkan otomobil önündeki otomobile çarptıAntalya'da aynı yönde seyir halindeki iki otomobilin çarpışması sonucu yaşanan trafik kazasında 1'i çocuk 3 kişi hafif şekilde yaralandı. Araçların hurdaya döndüğü kazada 3 kişi kontrol amaçlı hastaneye kaldırıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler