Geri Dön
Dünya‘Sevgilimi öldürten kadını affetmedim’

‘Sevgilimi öldürten kadını affetmedim’

26 Kasım’da vizyona girecek filmle yeniden gündeme gelen Patrizia Reggiani, boşandığı eşi Maurizio Gucci’yi öldürtmüştü. Cinayetin nedeni, Reggiani’nin Gucci’nin sevgilisi Paola Franchi’yi kıskanmasıydı. Franchi 26 yıl sonra da Reggiani’yi kesinlikle affetmediğini söylüyor

‘Sevgilimi öldürten kadını affetmedim’

Pelin Aykın - İtalyan moda devi Gucci’nin başındaki isim olan Maurizio Gucci’nin, eski eşi ve 2 çocuğunun annesi Patrizia Reggiani tarafından 1995’te kiralık katil tutularak öldürtülmesi, 26 Kasım’da vizyona girecek “House of Gucci” (Gucci Ailesi) filmiyle tekrar gündeme geldi. Ama daha çok Lady Gaga’nın oynadığı Patrizia Reggiani ön plana çıkıyor. Olaydaki “diğer kadın” Paola Franchi hakkındaysa az şey biliniyor. Oysa Reggiani’nin 1994’te boşandığı Maurizio Gucci’yi kiralık katile öldürtmesinin altında “kıskançlık” yatıyor. Hayatı boyunca servet peşinde koşan, eşinin ticari hamlelerini küçümseyerek onu iş bilmezlikle suçlayan Reggiani, para hırsı nedeniyle evliliğini bitirmesine rağmen cinayeti Franchi’yi kıskandığı için planladı. Boşanmasına rağmen Gucci soyadını kullanarak statüsünü korumayı hedefleyen Reggiani, Maurizio Gucci’nin 1995’te sevgilisi Paola Franchi ile evleneceğini öğrenince toplumsal statüsünü kaybedeceği ve nafakasının yarıya ineceği korkusuna kapıldı. Ayrıca Paola’nın Gucci’den çocuklarının olması durumunda, kendi çocuklarının mirasının bölünmesinden çekinen Patrizia Reggiani, bu gibi nedenlerle eski eşini tehdit ediyordu. Paola Franchi ise bu durum nedeniyle endişeliydi.

‘Patrizia’nın casusları vardı’

Paola Franchi, çocukluk arkadaşı olan Maurizio Gucci’nin 1972’de Patrizia Reggiani ile olan düğününe katılmıştı. 1983’te bakır sanayicisi Giorgio Colombo ile evlenen Franchi, İsviçre’de bir kulüpteki karşılaşmadan sonra Gucci’yle aşk yaşamaya başladı. Franchi’nin söylemiyle ikili karşılaşır karşılaşmaz birbirlerine âşık olmuştu. Her ikisinin de mutsuz evlilikleri vardı ve 1985’te Maurizio Gucci, Reggiani’ye kısa bir seyahate çıkacağını söyleyip bir daha eve dönmemişti. Daha sonra Maurizio Gucci, daha genç bir kadın olan iç mimar Franchi ile yaşamaya başladı. Franchi, 5 yıl boyunca Gucci’nin ölümüne dek onunla Milano’daki lüks dairesinde yaşadı. Franchi “The Guardian”a gözyaşları içinde verdiği röportajda ilişkilerini “Birbirimize hemen âşık olduk. Maurizio bana aynı elmanın iki yarısı olduğumuzu söylerdi” sözleriyle anlatmıştı. Gucci, 1994’te boşanmasının ardından İsviçre Alpleri’ndeki lüks evinde Franchi ile evlenmeyi planlarken eski eşinden sürekli tehdit alıyordu. Franchi bir röpotajda, Reggiani’nin kendilerini izlettiğini belirterek Maurizio Gucci’nin çevresinde eski eşinin casusları olduğunu söylemişti. Paola Franchi, “Maurizio’nun çevresinde Reggiani’nin casusları dolaşıyordu ve Reggiani bu sayede tüm planlarımızı, iş anlaşmalarını, her şeyi biliyordu. Maurizio’yu taciz etmek ve onu öldürmekle tehdit etmek için defalarca aradı” dedi.

‘O günü unutamadım’

Bu durumdan endişe duyan Franchi, sevgilisi Maurizio Gucci’ye koruma tutması için defalarca baskı yaptığını ancak ünlü iş insanının eski eşinden korkmadığını ifade ederek öneriyi reddettiğini söylemişti. 27 Mart 1995’te İtalya’nın Milano kentindeki ofisinin önünde öldürülmeden önce Gucci’yle yemeğe çıkmak için sözleşen Franchi, bu buluşma için ofise gittiğinde sevgilisinin cansız bedeniyle karşılaşınca beyninden vurulmuşa dönmüştü. Maurizio’nun öldürülmesinden bir gün sonra Franchi, Reggiani’nin kendisine tahliye bildirimi gönderdiğini ve önceki evliliğinden 2 çocuğuyla yaşadığı Milano’daki dairesinden çıkmasını istediğini söyledi. Reggiani ve kızları, daha sonra söz konusu daireye taşındı. İç mimariden sanatsal çalışmalara yönelen Franchi (67) şimdi zamanını Milano ve Kenya arasında geçiriyor. Franchi, cinayet nedeniyle 18 yıl hapis yatan Reggiani hakkındaysa “Sevgilimin cansız bedeniyle karşılaştığım günü unutamam. Patrizia’yı asla affetmedim, bu doğamda yok ama kindar biri de değilim” dedi.

‘Sevgilimi öldürten kadını affetmedim’

300 bin euroya cinayeti işledi

Patrizia Reggiani tarafından tutulan ve Maurizio Gucci’yi öldüren pizzacı Benedetto Ceraulo, kumar tutkusu nedeniyle borçlarla mücadele ediyordu. Bu nedenle Patrizia Reggiani’nin kiralık katil olması teklifini kabul etti. Ceraulo, cinayet için Reggiani’den 300 bin euro aldı. Ayrıca Reggiani, cinayet planının gerçekleşmesi için bir kapıcı, bir şoför ve bir büyücü tutmuştu. 1995’te Gucci öldürüldükten iki yıl sonra cinayeti Reggiani’nin planladığı ortaya çıktı. Reggiani cinayete azmettirmekten 18 yıl hapis yatarken, kiralık katil Ceraulo ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler